Adopcja

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Adopcja jest to połączenie młodej królowej z robotnicami mające na celu umożliwić lub ułatwić jej założenie kolonii mrówek.

Najczęściej stosowaną techniką adopcji jest bezpośrednie połączenie kilkunastu robotnic z królową (Przeczytaj na forum wątek o mitach na temat adopcji BartTP: Mity dot. adopcji u formik.). Niektórzy stosują adopcja przez lodówkę polegająca na schłodzeniu robotnic przed połączeniem z królową. Mrówki są zmiennocieplne, przez co schłodzenie nie stanowi żadnego dla nich zagrożenia. Mrówki schłodzone do kilku stopni ledwie się poruszają. Po wpuszczeniu schłodzonych mrówek do królowej teoretycznie będą mniej agresywne, co ułatwi królowej nawiązanie z robotnicami kontaktu. Praktycznie nie są to dobre warunki dla mrówek. Po wyciągnięciu z lodówki woda skrapla się na mrówkach i zmusza je do czyszczenia się.

Przy każdej adopcji zalecana jest obserwacja zachowania mrówek podczas adopcji ze względu na bezpieczeństwo królowej oraz bardzo ciekawy sposób rozmowy czułkami królowej z przyłączanym robotnicami.


Adopcja kartonówki

Zobacz adopcję kartonówki. Tak obca królowa przejmuje kontrolę nad robotnicami. Przyjrzyj się jak zręcznie rozmawia czułkami.


Jeśli adopcja kartonówki jest robiona na innym lasiusie niż lasius umbratus nie należy spodziewać się potomstwa tak szybko. Na poniższym filmie widoczny jest pierwszy kokon, który pojawił się dopiero 9 miesięcy po adopcji. Obok larwa. Potrafi poruszać się dość szybko. Widoczna po prawej stronie mała larwa też lubi spacerować. Pozostałe larwy znajdują się z robotnicami w dalszej części pierwszego kroku.

Gdy larwa zamknie się w kokonie to pozostaje już tylko miesiąc czekania na pierwszą robotnicę. Warto w tym czasie obserwować jak się zmienia kolor kokonu. Gdy kolor zmieni się w szary to znak, że do wyjścia robotnicy blisko. Zaglądaj wtedy często do formikarium bo jeśli robotnice nie pomogą jej wydostać się z kokonu trzeba będzie maleństwu pomóc. Otwieranie kokonu jest dość trudne więc obserwuj i nie spiesz się z udzielaniem pomocy. Młoda robotnica powinna dać sobie radę przyciąć kokon i wystawić głowę. Jeśli wystawi czułki może przekonać nimi robotnice do zajęcia się kokonem. Zobacz film poniżej - małej karonówce trzeba było nieco pomóc rozerwać kokon aby wydostać z kokonu pierwsze odnóża. Po odłożeniu jej do formikarium adoptowane robotnice starają się pomóc maleństwu w dalszym osobodzaniu się z kokonu:

Adopcja kartonówki - Porady

Jak należy przeprowadzić adopcję? 
Jeśli masz kolonię mrówki podziemnicy (lasius umbratus) "zapoznaj" młodą królową kartonówki z robotnicami, które opiekują się kilkoma - kilkunastoma kokonami. Lasius fuliginosus queen "przejmie nad robotnicami kontrolę" a młode świeże robotnice z kokonów będą pracować w kolonii przez długi czas.
Jak karmić kolonię? 
oprócz miodu lub płynnej mieszanki podawaj kawałki mięsa (pokarm białkowy: jakieś delikatne robaczki) aby robotnice zaniosły je larwom. Larwy same będą jadły i szybciej dzięki temu urosną. Jest to bardzo ważne jeśli robi się adopcję na "niewłaściwych robotnicach".
Robić adopcję w formikarium czy wystarczy probówka? 
Jeśli to będzie duża adopcja powyżej 20-30 robotnic to skorzystaj z formikarium. Przy około 20 robotnicach powinny wystarczyć dwie probówki przyłączone do niewielkiego wybiegu. Mrówki w tej ilości zamieszkiwać będą jedną z probówek. Jeśli wyschnie w którejś woda to mrówki przeniosą się do drugiej a opuszczoną można wymienić na nową.
Dodgrzewać mrówki czy nie? 
Nie ma potrzeby dogrzewania jeśli mrówki mają do dyspozycji stałą temperaturę np. 25ºC.

Zobacz również