Akcesoria

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Akcesoria przydatne w hodowli mrówek

Hodowcy wykonując różne czynności podczas obsługi formikarium korzystają z własnych narzędzi lub nawet urządzeń. Zastosowanie ich wynika z pewnych potrzeb:

  • przyspieszenia przeprowadzki - użycie lampki do delikatnego ogrzania starego formikarium,
  • zabezpieczenia przed ucieczką - przez umieszczenie tymczasowo otwartego formikarium na wyspie czy też w "okurzonym wiadrze",
  • przeprowadzenia adopcji - umieszczenie królowej z robotnicami w lodówce.

Lupa

Powiększenie 10x wystarczy do podstawowych obserwacji.

Dobrze jest mieć lupę o dużym powiększeniu i średnicy.

Jeśli nie masz lupy możesz użyć soczewek ze starych diaskopów lub aparatów fotograficznych.


Mikroskop

Zakup mikroskopu to wydatek znaczny zatem jeśli nie interesują cię szczegóły anatomii nie kupuj.

Skarbem byłoby mieć do dyspozycji mokroskop z możliwością robienia zdjeć cyfrowych. Niestety to bardzo droga zabawka.

Pędzelek

Delikatny pędzelek pozwala na łapanie uciekających mrówek. Niektóre mrówki dotknięte włosiem pędzelka atakują i przyczepiają się co ułatwia przeniesienie ich do formikarium.


Pęseta

Pęsety dzielimy na miękkie i twarde. Do chwytania owadów należy używać wyłącznie pęsety miękkie, które są na tyle delikatne, że można nimi nawet przenosić poczwarki bez ryzyka uszkodzenia. Pęset twardych używamy do wszelkich innych prac przy formicarium np. do podawania na arenę pożywienia, układania elementów wystroju lub usuwania z areny pozostałości po zjedzonych owadach.

Pęsety twarde bez problemu można nabyć w dużej części sklepów z narzędziami (np. pęsety dla elektroników, majsterkowiczów itp), jednak pęsety miękkie można nabyć głównie w sklepach entomologicznych.

Należy zaznaczyć, że w kwestii używania pęset do chwytania owadów zdania są podzielone - niektórzy używają pęset miękkich a niektórzy uważają, że najbezpieczniejszą metodą na chwytanie mrówek jest podstawienie odpowiedniego pudełka tak aby mrówka sama do niego weszła.


Pęseta z listwą przeciwkurzową

Bierzemy pęsetę o takich większych końcówkach (talerzykowatych), rozginamy troszkę oba ramiona (aby w stanie ściśniętym nie dochodziły do siebie) i wklejamy od środka na obie końcówki króciutkie kawałeczki listwy przeciwkurzowej z systemów drzwi przesuwnych (są to takie paski włosia na samoprzylepnej wstędze do dostania z metra w sklepach z drzwiami przesuwnymi - nam potrzeba aż dwa centymetry). W razie potrzeby można przyciąć nieco włosie. Tak przygotowana pęseta służy do łapania mrówek - włosie niejako obejmuje ze wszystkich stron mróweczkę nie pozwalając jej uciec, ale i nie robiąc jej żadnej krzywdy nawet przy przypadkowym mocniejszym ściśnięciu.


Strzykawka

Strzykawka pełni rolę pojemnika z dozownikiem w którym przechowuje się lub dozuje:

  • wodę przy prezcyzyjnym nawadnianiu formikarium w określonych miejscach,
  • pokarm stanowiącego miód lub odpowiednią mieszankę,
  • silikon podczas klejenia formikarium ze szkła,
  • talkohol czyli mieszaninę talku ze spirytusem używanej do zabezpieczania formikarium przed ucieczką,
  • fluon do zabezpieczania formikarium przed ucieczką.

Precyzyjniejsze dozowanie wody strzykawką ułatwia użycie igły lekarskiej (Uwaga! igła lekarska to ostre i niebezpieczne narzędzie!!).


Sztuczna wyspa

Z dwóch podstawek doniczkowych o różnych średnicach można zbudować wyspę. Do większej wstawia się odwróconą do góry nogami mniejszą podstawkę i do utworzonej wokół niej fosy wlewa się wodę. W dnie mniejszej podstawki można wykonać dziurkę, która umoźliwi wypływ powietrza spod wyspy. Przy mniejszych mrówkach warto jednak, po nalaniu wody i wyrównaniu poziomu w fosie i pod wyspą, zatkać otwór aby mrówki do niego nie wchodziły. (gn: Lasius niger potrafi przecisnąć się przez dziurkę zrobioną rozgrzaną szpilką).


Termometr

Jeśli podgrzewasz formikarium kontroluj temperaturę termemetrem.


Gumowe podkładki pod formikarium

Wstrząsy podczas przestawiania formikarium mogą płoszyć mrówki. Mrówki najbardziej reagują na uderzenie podczas stawiania formikarium. Gumowe podkładki pod formikarium będą tłumić te uderzenia. Jeśli nie masz gumy możesz użyć podkładek wyciętych z naturalnego korka.


Czerwona folia

Podobno mrówki widzące, pod czerwoną folią mają wrażenie że jest tam ciemno. Czerwona folia ma zapewniać mrówkom lepsze warunki a hodowcom ułatwiają obserwację.

Nie wiadomo jednak skąd się wziął pomysł z tą folią. Być może na zasadzie podobieństwa z ciemnią fotograficzną którą można oświetlać tylko czerwonym światłem nie naświetlającym kliczy fotograficznych.

Aby mieć pewność co do wpływu barw na zachowanie mrówek trzeba zrobić badania naukowe. :-)


Talerzyki na pokarm

Jako miejsce do podawania pokarmu można zastosować małe szkiełko. Można używać zwykłych kapsli lub nakrętek plastikowych. Jako talerzyki można wykorzystać też inne materiały (np. sreberko po czekoladzie lub folię kuchenną) - zobacz więcej tutaj: Podawanie pokarmu metodą talerzykową.


Exhaustor butelkowy

Jest to urządzenie do łapania wielu mrówek zbudowane z pojemnika, rurki odsysającej i zasysającej. Obie rurki są przymocowane do nakrętki pojemnika przy czym rurka, którą odsysa się powietrze, jest zabezpieczona siateczką. Powietrze wciąga się jedną rurką, drugą przystawia do mrówek i mrówki lądują w pojemniku.


Pudełka po tic-tacach i ping-pongach

Warto je nosić w plecaku, kieszeni bo z braku takiego drobiazgu można czasem stracić okazję do złapania królowej jakiegoś ciekawego gatunku mrówek.


Probówki

Zwykłe szklane probówki do dostania w sklepach ze szkłem laboratoryjnym. Noszone w kieszeniach i plecakach służą do łapania (przypadkowo trafionych) "okazji". Dodatkowe możliwe zastosowanie to "pierwszy krok" - gniazdo dla królowych zakładających kolonię w sposób klasztorny. Do każdej probówki przygotuj korek z waty i zatyczkę. W okresie rójkowym należy najlepiej mieć gotowe probówki z wodą.


Plastikowe zakręcane próbówki laboratoryjne

Są dużo mniejsze od szklanych, nietłukliwe oraz mają zakrętkę - idealne do noszenia w kieszeni. Do dostania w aptekach lub laboratoriach medycznych badających np krew (w cenie uśmiechu do pani pielęgniarki).


Wężyki

Inaczej "rurki uniwersalne". Mogą zastąpić probówki, bądź posłużyć do bezpiecznego przesyłania mrówek. Do kupienia w sklepach budowlanych typu "Castorama", "Practicer", "Obi" itp., po kilka złotych za metr. Wadą ich jest słaba przezroczystość i co tu dużo mówić - estetyka w zastosowaniu jako pierwszy krok.


Łyżka

Łyżka to bardzo przydatne narzędzie do łapania mrówek. Pozwala zagarnąć piasek, podważyć kamień, pochwycić poczwarki, ale najbardziej przydaje się w połączeniu z lejkiem.


Lejek

Wsadzony do probówki i posmarowany z brzegów wazeliną pozwala na złapanie robotnic, które przydają się w adopcji. Odkrywamy kamień, wsadzamy w stado rozwścieczonych mrówek łyżkę, kiedy zaczną się w nią wgryzać, strącamy je do lejka, z którego wpadają wprost do probówki.


Linki zewnętrzne

Zobacz również

Akcesoria do budowy formikarium

Autorami listy przydatnych rzeczy są forumowicze