Akcesoria do budowy formikarium

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Sitka do wentylacji areny

W forumikarium należy zadbać o odpowiedni "mikroklimat". W komorach gniazdowych powietrze powinno mieć wysoką wilgotność a na arenie powinno być w miarę "sucho". W małych szczelnie zamkniętych formikariach, brak wentylacji powoduje szybko wzrost wilgotności do takiego poziomu, że niewielkie różnice temperatur powodują skraplanie się wody na ściankach formikarium. Odpowiedni mikroklimat zapewnia tak zwany "gradient wilgoci". Pod tym pojęciem kryje się sposób nawilżania i wentylacji formikarium. Najdalsze komory gniazda są nawilżane i wilgoć z tamtych miejsc rozchodzi się po całym formikarium. Wentylacja areny zapewnia obniżenie wilgotności powietrza w komorach gniazdowych znajdujących się bliżej wyjścia z gniazda. Z wentylacją nie byłoby problemu gdyby nie trudności z zabezpieczeniem formikarium przed ucieczkami mrówek. Gdy talkohol nie pomaga a fluonu brak pozostaje sposób na sitko.

Sitko do wentylacji powinno mieć oczka siatki mniejsze niż 1mm. Tylko gdzie takie sitko znaleźć?

Gn sitka obiektyw.jpg

Na zdjęciu powyżej pokazane jest sitko plastikowe wycięte z obudowy filtra Maxtra Brita oraz wyciągnięte z wnętrza drobna siateczka, którą też można wykorzystać do zapewnienia odpowiedniej wentylacji w zamkniętej arenie.

Widoczny na zdjęciu obiektyw ze starego aparatu fotograficznego można wykorzystać do robienia zdjęć z większym zoomem niż na to pozwala aparat cyfrowym. Wystarczy doświetlić obiekt fotografowany i do obiektywu cyfrówki przyłożyć dodatkowy obiektyw.

Gn sitko zoom obiektywem.jpg Gn siateczka zoom obiektywem.jpg

Zobacz również