Arena

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Arena jest to wybiegowa część formikarium. Jest to część formikarium którą hodowca mrówek może urządzić według swoich upodobań. Część gniazdową urządzają mrówki samodzielnie. W części gniazdowej hodowca przygotowuje jedynie początkowe korytarze i dba o utrzymanie w tej części odpowiedniej wilgotności. Arena powinna być sucha aby mrówki nie przeniosły się do niej z całym potomstwem. Arena, jeśli jest jest otwarta (bez szczelnego przykrycia szybką), wymaga zabezpieczenia przed ucieczką mrówek. Do tego celu stosuje się pokrywanie brzegów formikarium fluonem, talkoholem oraz smarowanie wazeliną lub olejem maszynowym.

Na zdjęciu po prawej stronie formikarium składa się z dwóch części. Część pionowa to gniazdo w którym przez cały czas znajduje się królowa i potomstwo. Część pozioma z cienką warstewką piasku to arena. Na arenie podaje się mrówkom pokarm. Często w kącie areny (niekiedy do pokarmu) mrówki wynoszą odpadki z gniazda, które utrzymują w czystości.

Przedstawione formikarium (typ R gdyż w kształt formikarium przypomina nieco literę R) zajmuje dużo miejsca jednak konstrukcja dobrze naśladuje naturalne położenie gniazda mrówek. Arena to powierzchnia ziemi a część gniazdowa to korytarze zagłębione w ziemię, przy czym tutaj zamiast ziemi zastosowany został naturalny korek, który ma bardzo dobre właściwości. Korek jest odporny na długotrwałe przebywanie w warunkach wysokiej wilgotności oraz jest miękki na tyle, że umożliwia mrówkom drążenie korytarzy.