Budowa formikarium

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Podstawowe materiały do budowy komory gniazdowej w formikarium:

Który materiał wybrać?

Klasyczne formikarium, to takie, które posiada komory z gipsu, przykryte szklaną płytką. Polecanym przez Wilsona sposobem na budowę komór jest ulepienie korytarzy i komór z gliny na szklanej płytce i zalanie ich gipsem. Po zastygnięciu usuwa się glinę poprawia komory i korytarze a następnie gniazdo przykrywa szklaną płytką. Ten sposób budowy zapewnia dobrą widoczność tego co się dzieje w gnieździe.

Popularnym materiałem wypełniającym część gniazdową formikarium jest korek - naturalny materiał odporny na przebywanie w wilgoci i poddający się mrówczym szczękom - można w nim obserwować drążenie korytarzy. Można powiedzieć, że jest to materiał idealny dla początkujących. Łatwo wykonać korytarze gdyż można wycinać je nawet nożyczkami. Jedyną niedogodnością jest pleśnienie korka jeśli został on użyty bez dobrego wymoczenia. Są jednak dwa sposoby radzenia sobie z tym problemem. Pierwszy to częste moczenie przed użyciem korka. Drugi sposób to czekanie aż, korek po włożeniu do formikarium pokryje się pleśnią, która po jakimś czasie (tydzień czy dłużej?) i tak sama zaniknie (podobno "zagłodzi się").

Podobnym do gipsowego wypełnienia jest beton komórkowy. Zaletą jego jest wchłanianie wilgoci większe niż w korku. Wadą jest to, że mrówki w tym materiale nie mogą drążyć korytarzy. Ponadto zbyt cienki beton komórkowy łatwo kruszy się i pęka. Część gniazdową z betonu komórkowego, buduje się w taki sposób aby w jednym miejscu był stały dopływ wody przez podsiąkanie i jednocześnie z dużej powierzchni następowało parowanie.

Wypełnienie z piasku, ziemi lubi mieszanin piasku z gliną stosuje się wtedy gdy zależy nam na zapewnieniu mrówkom warunków najbardziej zbliżonych do naturalnych. Dotyczy to szczególnie gatunków egzotycznych. Część gniazdowa znajduje się zazwyczaj między równolegle ułożonymi szklanymi płytkami. Wypełnienie między szklanymi płytkami musi być dobrze ubite aby korytarze nie obsypywały się. Korytarze budowane są przez mrówki i hodowca mrówek nie ma wpływu na kształt korytarzy i komór. Wadą jest wrażliwość na wstrząsy (możliwość zasypania komór i korytarzy).

budowa formikarium gipsowego

Zobacz dwa filmy (po 10 minut!) pokazujące krok po kroku: budowę formikarium gipsowego.

linki zewnętrzne - przykłady budowy formikarium

http://www.ni-environment.gov.uk/003_antfarm.pdf 
budowa formikarium w drewnianej ramce i z wypełnieniem gipsowym.
http://members.aol.com/dinarda/ant/af.htm 
przykład budowy klasycznego formikarium z gipsu oraz drzewka z probówek.
http://ants.org.uk/formicarium.html http://ants.kilobox.net/formicarium.html 
formikarium otwarte z fosą zbudowane z dużego plastikowego pudełka.
http://ameisenforum.de/ameisenforum-2001-2005-archiv/20737-formicarium-planung-bau-gestaltung.html 
formikarium gipsowe w dużym płaskim akwarium zabezpieczone przed ucieczką za pomocą talku.
http://insected.arizona.edu/antrear.htm 
Pudełko do trzymania mrówek z zabezpieczeniem fluonowym.