Camponotus fallax (Curtus)

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Porozmawiaj z autorem na forum o mrówkach
Gatunek
Camponotus fallax
Synonim
Gmachówka pniowa
Królowa
11-14mm w zależności od wypełnienia smukłego odwłoku, pęczniejącego od jaj i karmy, głównie wzdłuż. Całkowicie czarna, błyszcząca.
Robotnice
Czarna z lekko jaśniejszymi odnóżami. Błyszcząca o rzadkim owłosieniu. Spokojna w ruchach. Polimorficzna : piastunka (minor) 4,5mm-6mm, zbieraczka (medium) 6-8mm, żołnierz (mayor) 8-11mm. Formy pośrednie pomiędzy kastami trudne do wychwycenia "na oko".
Gniazdowanie
Z moich obserwacji wynika, iż ten dendrofil nie ma w naturze zakładania gniazd inaczej niż od razu w szczelinach konarów stojącego drzewa. Najczęściej spotykam go na topoli, orzechu włoskim, dębie, lipie i jesionie, sporadycznie zasiedla również martwe gałęzie żywych brzóz, akcji i głogu. Gniazdo jest siecią wąskich korytarzy, łączących się w kilka/kilkadziesiąt szerszych, biegnących wewnątrz i wzdłuż gałęzi komór mieszkalnych, bardzo często wyrytych w miękkim środkowym rdzeniu konarka. Gatunek sucholubny.
Pokarm
Spadź, drobne owady, w tym inne gatunki mrówek. Ze względu na tryb życia, sporą część w jego diecie, stanowią motyle nocne.
Chów
Jak dotąd najlepiej sprawdził mi się model formicarium "I" / pieniek z korkowym złożem. Gatunek nie dosyć, że sucholubny, to na dodatek wyjątkowo skryty i płochliwy - dopiero zastosowanie przyciemnianego szkła w przypadku dużej kolonii, zaowocowało dobrym samopoczuciem robotnic. Młoda kolonia wychowana w formicarium klasztornie, nie ma już takiej awersji do światła, jednak i w takim przypadku, kolonia żeruje głównie nocą. Formicarium nie powinno być zbyt wilgotne a wentylacja musi następować stale - gatunek wrażliwy na infekcje grzybicze. Karmię je miodem, osobno żółtkiem jaja z cukrem i witaminami, drobnym świerszczem, ćmami i larwami innych gatunków mrówek. Bardzo ciepłolubny - formicarium dogrzewam nawet do 35stC w jego wyższych partiach. Nie polecam początkującym.
Opis
Skryty, delikatny gatunek. Pomimo częstego występowania (przynajmniej w mojej okolicy) wyjątkowo trudny do obserwacji w naturze - aktywny głównie nocą. Często sąsiaduje z koloniami Lasius fuliginosus, sporadycznie na nie polując a zarazem wypełniając niszę środowiskową jaka tworzy się na drzewach opanowanych przez kartonówkę (Dolichoderus i Leptotchorax wraz z nim). Nie spotykam go natomiast na drzewach opanowanych przez Lasius brunneus - przynajmniej jak dotąd nie zaobserwowałem na nich jego kolonii.
200px-Radiss_galeria.png