Camponotus herculeanus (Curtus)

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Porozmawiaj z autorem na forum o mrówkach
Gatunek
Camponotus herculeanus
Synonim
Gmachówka koniczek
Królowa
Matowo czarna, nasada odnóży czerwonawo-brązowa. 13-17mm w zależności od stopnia wypełnienia masywnego odwłoku rozszerzającego się pod wpływem karmy czy jaj raczej wzdłuż. Ciało z rzadkimi dłuższymi włoskami.
Robotnice
Polimorficzna : piastunki (minor) 5-7mm, zbieraczki (medium) 8-11mm, żołnierze (mayor) 12-14mm. Formy pośrednie zauważalne. Bardziej masywna proporcjonalnie do gabarytu, niż C. ligniperda, jednak ogólnym pokrojem ciała trudna do odróżnienia na pierwszy rzut oka. Dwubarwna - czarna głowa i odwłok, czerwonawy do ciemnobrązowego tułów.
Gniazdowanie
Sucholubny, dendrofil gniazdujący pierwotnie w ziemi, następnie w miarę rozrostu kolonii, przenoszący się do szczelin martwego drewna, gdzie toczy szerokie korytarze. Rzadko uszkadza żywe drewno - wybiera na gniazdowanie głównie martwe części nawet na żyjącym pniu.
Pokarm
Spadź oraz drobne bezkręgowce.
Chów
Formicarium "I" z niską wilgotnością areny i niższych komór. Gatunek dosyć wrażliwy na infekcje grzybicze. Wentylacja stała. Karmię je miodem zmieszanym z żółtkiem jaja, cukrem i witaminami, podaję również spore ilości martwych owadów. Formicarium dogrzewam przez 6-8h na dobę do 33stC w wyższych partiach "pieńka". Polecam osobom z pewnym już doświadczeniem w chowie mrówek czy innych drobnych zwierząt terrarystycznych.
Opis
Gatunek górski. U podnóża gór, przeplatający się z C. ligniperda. Gniazduje najczęściej na południowo wschodnich i południowych stokach. Bardziej skryty niż G. drzewotoczna i mniej agresywny w stosunku do innych dużych gatunków mrówek - obserwowałem dużą kolonię w sąsiedztwie kolonii F. sanquinea oraz M. rubida - robotnice nawet spotkawszy się, odskakiwały, ale nie rozpoczynały walki. Rójka przypada na koniec maja. Monoginiczna, kolonie zakładane są w sposób klasztorny, zjawisko pleometrozji możliwe.


200px-Radiss_galeria.png