Ciekawostki
- Podawanie mrówkom odpowiednich hormonów może sprawić, że mrówki będą większe.
- Podział ról w mrowisku ma decydujące znaczenie dla rozwoju kolonii. Nowe badania wskazują, że temperatura w której rozwija się potomstwo ma wpływ na długość życia przyszłej robotnicy. (Źródło: Benjamin P. Oldroyd Rearing Temperature Affects Ant Thermoregulatory Behaviour)
- Badacze pszczół zaobserwowali że pszczoły z gatunku Apis mellifera capensis mogą po śmierci królowej złożyć niezapłodnione jajo, z którego wykluje się następczyni, choć w przypadku innych gatunków pszczół z niezapłodnionych jaj powstają tylko trutnie - odkryli Madeleine Beekman i Ben Oldroyd z University of Sydney w Australii. Podobne zjawisko może występować u mrówek. Pisze o tym Ewa Joanna Godzińska w wywiadzie dla GW.
- Paratrenicha species near pubens "crazy raspberry ants" to mrówka która pojawiła się niedawno w Teksasie i zasmakowała w elektronice do tego potrafi żądlić podobnie jak mrówki ogniowe. [1].
- Temnothorax albipennis jest mrówką u której zaobserwowano zachowanie podobne do wzajemnego uczenia się. Doświadczone mrówki w sposób interaktywny uczą inne robotnice w jaki sposób zdobywać pożywienie[2].
- Sphecomyrma freyi jest mrówką żyjącą przed prawie 100 milionami lat. Gatunek ten został odkryty przez Willsona w 1996 roku. Zbadanie tej mrówki umożliwił bursztyn znaleziony w New Jersey, w który dawno, dawno temu, gdy jeszcze był żywicą, została ta mrówka uwięziona. Sphecomyrma freyi posiada zarówno cech współczesnych mrówek jak i os.
- Opisanych jest około 11880 gatunków mrówek. Większość z nich żyje w tropikach. [3]
- - Zdjęcie przedstawiające Mrówki ogniowe [4] które można uznać za niezatapialne.
- Gogole ma swoją mrówkę - jest to Proceratium google mrówka odkryta na Madagaskarze. Nazwa mrówki odkrytej pod koniec 2005 roku pochodzi od możliwości oznaczania miejsc jakie daje program google Earth. Jeśli masz zainstalowny program GoogleEarth możesz przy jego pomocy przeglądać katalog mrówek wraz z lokalizacją instrukcja jak to zrobić znajduje się tutaj.
- Jaskółcze ziele o żółtych czteropłatkowych kwiatach posiada nasiona z wyrostkiem zwanym elajosomem. Wyrostek ten jest przysmakiem mrówek. W ten sposób mrówki przyczyniają się do rozsiewania tej rośliny.
- Niektóre modliszki z rodziny Hymenopodidae stosują mimetyzm do mrówek i po wykluciu, aż do 2 wylinki są czerwone lub czarne[5]. Modliszka Odontomantis micans wyglądem przypomina mrówkę. [6]
- Mimetyzm do mrówek stosują również nimfy straszyków australijskich Extatosoma tiaratum które po wylęgnięciu wielkością, zachowaniem i wyglądem do złudzenia przypominają, występujące w tym samym środowisku mrówki z rodzaju Leptomyrmex. Nimfa, tuż po wykluciu, jest czarna, z brązowymi, marmurkowymi odnóżami i czerwonawą głową, za którą znajduje się biały pasek. Na ciele nie posiada żadnych wyrostków. Informacja z Terrarium.com.pl
- Robotnice z gatunku Formica polyctena są w stanie przenieść ciężar o wadze 39,7-krotnie większej od ich masy ciała. W naturze jednak swobodnie, bez dotykania podłoża, noszą przedmioty o wadze do 9,7-krotności masy ich ciała. [7]