Dinoponera longipes

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dinoponera longipes
Dinoponera australis myrmecos.net.jpg
Dinoponera australis - autorem zdjęcia jest Alex Wild, www.myrmecos.net.
Systematyka
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Ponerinae
Plemię Ponerini
Nazwa systematyczna
Dinoponera longipes
(Emery, 1901)

Bardzo duża i agresywna amazońska mrówka. Osiąga wielkości około 3cm. Występuje w Peru i Argentynie.

Poluje w porze nocnej na duże owady a nawet małe ssaki.

Buduje gniazda na poziomie gruntu. W lasach deszczowych temperatura podłoża lasu jest względnie stabilna i wynosi około 24° C. Największa zaobserwowana liczba robotnic w gnieździe wynosi 130. Zazwyczaj jest ich kiladziesiąt. Ciekawostką jest fakt, że w gnieździe nie ma królowej. Funkcję rozrodczą spełniają robotnice [1].

Łatwa do utrzymania w formikariach ogrodów zoologicznych [2]. Badacze mrówek utrzymywali je przez kilka lat w gniazdach gipsowych oraz gispowych z dodatkiem ziemią. Nowe gniazda powstają przez podział kolonii i migrację do nowego gniazda. Gdy robotnice przenoszą się do nowego gniazda niosą potomstwo idąc blisko siebie jedna za drugą. Według oberwacji Hölldoblera i Wilsona mrówki te rzadko stosują ścieżki zapachowe do rekrutowania innych robotnic np. w celu przyniesienia do gniazda większej zdobyczy.

Dinoponera longipes posiadają żądła. Odnotowano przypadki bolesnych i grożnych dla życia użądleń. W jednej z prac medycznych opisano szczegółowo przypadek rybaka użądlego w rękę przez mrówkę Dinoponera gigantea. Użądlenie było bardzo bolesne. Silny ból utrzymywał się przez 8 godzin. Dopiero po tym czasie zaczął zmniejszać się. Po 24 godzinach bół był już tylko średniobolesny. Jad w organiźmie wywołał dreszcze zimna i epizody wymiotne. www.scielo.br Description of an injury in a human caused by a false tocandira.


linki zewnętrzne

frog.jpg