Dolichoderus quadripunctatus

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Czterokropek
Dolichoderus quadripunctatus krolowa MAck.jpg
Zobacz galerię zdjęc (MAck)
Systematyka
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Podrząd żądłówki
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Dolichoderinae
Plemię Dolichoderini
Nazwa systematyczna
Dolichoderus quadripunctatus
(Linnaeus, 1771)

Nadrzewnica czteroplamka (łac. Dolichoderus quadripunctatus), potocznie zwana czterokropkiem, jest niewielkim gatunkiem mrówki o charakterystycznych czterech białych kropkach na odwłoku. Ulubionym miejscem bytowania tej mrówki jest martwe drewno często oświetlane i nagrzewane przez słońce. Może to być pniak uschniętego drzewa, suchy konar, nawet przestrzeń pomiędzy cegłami starego muru lub, na przykład stara drewniana szopa, na której można zauważyć pojedyncze mrówki wielkości około 3mm poruszające się szlakiem zapachowym. W kolonii występuje do kilkuset mrówek i jedna królowa. Z obserwacji wynika, że może być też kilka królowych. Gatunek ten zasiedla niejednokrotnie te same drzewa wraz z Camponotus fallax, Leptothorax sp., Lasius fuliginosus czy Lasius brunneus - nie jest konkurencyjny dla tych gatunków i nie wdaje się w wojny.

Obserwacje (gn)

2007-05-03 Spotkałem tę mrówkę na tym samym drzewie razem z Camponotusem. Drzewo rośnie na granicy lasu i jeziornej słonecznej plaży.

Opis Gatunku

Królowa

Wielkość od 4,5 do 5 mm
podobna z wyglądu do robotnic. Tułów nieco ciemniejszy, czasem w różne wzorki z ciemnoczerwonych plamek.

Samiec

Wielkość taka sama jak u królowej.
czarne. Czułki 13-członowe. Faktura ciała delikatnie rzeźbiona. Genitalia małe.

Robotnice

Wielkość od 3,5 do 4 mm
Tułów czerwonobrązowy, głowa ciemniejsza (czasem czarna), odwłok czarny z czterema mniej lub bardziej widocznymi białymi plamkami. czułek dwunasto-członowe, bez buławki. Na tułowiu widać wyraźne wgłębienie metanotalne. Łuska pomostka masywna, dość gruba, natomiast pierwsze tergity odwłoka w miarę równej wielkości.

Video

rójkowa królowa Autorem filmiku jest pawelllQwE

linki zewnętrzne