Eciton burchelli

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eciton burchelli
Eciton burchelli myrmecos.net.jpg
Zdjęcie umieszczone za zgodą autora: autorem zdjęcia jest Alex Wild, www.myrmecos.net.
Systematyka
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Ecitoninae
Plemię Ecitonini
Rodzaj Eciton
Gatunek burchelli
Nazwa systematyczna
Eciton burchelli
(Westwood, 1842)

Mrówki zamieszkujące środkową i południową Amerykę słynące z organizacji widowiskowych i doskonale zorganizowanych obław na ofiary w których uczestniczy kilkaset tysięcy mrówek. Należy do najlepiej opisanych mrówek, których liczebność może dochodzić do dwóch milionów w jednym gnieździe. Prowadzą nomadny tryb życia - nie posiadają stałego miejsca gniazdowania. Podczas biwaku budują ze swych ciał tymczasowe gniazdo. Robotnice tych mrówek podzielone są na kasty o różnych rozmiarach i pełnionych funkcjach w gnieździe. Największe robotnice wielkości około 12mm posiadają wielkie ostro zakończone szczęki, długie nogi i wydłużone ciało. Najmniejsze robotnice mają wielkość około 3mm. Robotnice posiadają żądła. Nogi tych mrówek są zbudowane w taki sposób aby mogły tworzyć ze swych ciał mosty. Robotnice żyją przez kilka miesięcy natomiast królowa kilka lat.

Podczas obławy formują szyk szerokości do 20m i długości 100m. W ciągu jednego dnia mogą upolować i zabić około 30 tysięcy ofiar jakie tylko znajdą na obszarze ponad 1500 metrów kwadratowych.[1]

Pomimo, że kolonia może osiągnąć aż 2 miliony osobników (według innych źródeł: 300 do 700 tys.[2]) to jest tylko jedna królowa.

Kolejną ciekawostką[3] jest zdolność tych mrówek do łatania sobą dziur na ścieżkach. Otóż mrówki napotykając otwór na ścieżce między gniazdem a miejscem zdobywania pożywienia próbuje zasłonić go swoim ciałem. Jeśli nie pasuje do tego miejsca biegnie dalej. Kolejne mrówki próbują dopasować się aż któraś pozostanie w tym miejscu na wiele godzin w bezruchu. Dzięki mrówce pełniącej rolę "łaty na drodze" inne poruszają się bez zatrzymywania w tym miejscu.

Najciekawsze jest jednak to, że mrówki te są ślepe!

opis gatunku (Asak)

"Portret" mrówki Eciton burchelli

Jest to mrówka nomadna, występująca w cieplejszych regionach świata. Mrówka ta tworzy charakterystyczne dla swego rodzaju żywe biwaki. Biwak tworzą robotnice chwytające się nawzajem haczykami na stopach, tworząc w ten sposób sieci, które są nakładane na siebie warstwami, aż do momentu, gdy całość utworzy twardą, cylindryczną lub elipsoidalną masę o średnicy ok. jednego metra. Kolonie tegoż gatunku mogą liczyć nawet siedemset tysięcy robotnic.


linki zewnętrzne

filmy with army ants