Formica fusca (Curtus)

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Porozmawiaj z autorem na forum o mrówkach
Gatunek
Formica (Serviformica) fusca
Synonim
Pierwomrówka łagodna
Królowa
Niewiele większa od robotnic, 9-11mm w zależności od wypełnienia odwłoku. Masywny tułów. Błyszcząco czarna, czasami z zielonkawym bądź brązowawym połyskiem. Poliginiczna, gniazda zakłada społecznie z innymi młodymi matkami swego gatunku, klasztornie, ewentualnie bywa adoptowana przez robotnice istniejącej kolonii, gdzie zwykle jest dobrze przyjmowana.
Robotnice
Dosyć duże, od 5 do 9mm, błyszcząco czarne, bez przebarwień. Szybkie i zwinne w ruchach.
Gniazdowanie
Zwykle płytko pod kamieniem, w starym butwiejącym drewnie, pod mchem na jasnych stanowiskach obrzeży terenów drzewiastych, polanach, przecinkach, drogach itp. W razie potrzeby sprawnie drąży korytarze w miekkim drewnie.
Pokarm
Spadziożerna. Poluje również na drobne bezkręgowce.
Chów
Praktycznie każdy model formicarium będzie tu odpowiedni - gatunek jest wybitnie plastyczny, jeżeli idzie o gniazdowanie. Ważna jest spora gradacja wilgotności w różnych obszarach gniazda. Nie znosi pylistego podłoża i szybko na nim ginie zapychając sobie przedchlinki kurzem. Arena powinna być dogrzewana do 33stC. Jako karmy używam żółtka zmieszanego z miodem, witaminami i cukrem, oraz drobnych owadów.
Opis
Uznawana za "chłopca do bicia" pośród Formic, potrafi jednak zaskoczyć sprytem i szybkością w reakcji na zagrożenie. Ustępuje co prawda przed zmasowanymi atakami, jednak w razie wyrównanych sił, potrafi również skutecznie się bronić przez intruzami. Robotnice furażeruja w poszukiwaniu zdobyczy w pojedynkę. Często spotykana w pobliżu kampingów, gdzie zwabiają ją słodkości. Wobec człowieka nieagresywna, jedynie przy bezpośrednim naruszeniu dużego gniazda, potrafi zdobyć się na krótkotrwały i raczej ostrzegawczy atak.

Zobacz również

Opis mrówki Formica fusca