Formica pressilabris

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ozdobnica mniejsza


Systematyka
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Podrząd żądłówki
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Formicinae
Plemię Formicini
Nazwa systematyczna
Formica pressilabris
(Nylander, 1846)


Ozdobnica mniejsza (łac. Formica pressilabris) jest gatunkiem mrówki występującym na otwartym i nasłonecznionym terenie oraz na skraju lasu.

Gniazda buduje w ziemi ponad ziemią stawiając niewielkie kopce z dostępnego materiału roślinnego.

Ubarwienie wyraźnie dwubarwne: większość ciała brunatnoczerwona, odwłok i głowa ciemniejsze, podobnie jak u pierwomrówki krasnolicej (Formica rufibarbis).

Robotnice mają wielkość od 4 do 6 mm, natomiast królowa jest nie większa jak 5,5 mm co jest cechą charakterystyczną tego gatunku.

Loty godowe w sierpniu.


Krótkie obserwacje Mrówka:

Na wstępie zaznaczę, że ten kto widział kilka Formica, jak np. Formica sanguinea i wie już co nieco, jak rozpoznać ozdobnicę mniejszą, nie będzie miał z tym najmniejszych kłopotów. Po pierwsze:

  • ozdobnica mniejsza, jest mniej więcej tej samej wielkości co Formica cinerea. Tej wielkości z mrówek o takim ubarwieniu, jest chyba jeszcze tylko Formica rufibarbis
  • posiada wcięcie potyliczne, naprawdę spore, widać je gołym okiem gdy się kucnie.
  • jest powolna i agresywna, "stąpa" niezwykle spokojnie, swoje stosunkowo długie odnóża kładzie powoli i z rozwagą, kroczy podobnie do pająków. Z mojej perspektywy nie widziałem jeszcze gatunku chodzącego w ten sposób
  • pierwszy człon odwłoka jest przebarwiony na pomarańczowo, choć nie tak wyraźnie jak u Formica truncorum
  • w przypadku obserwowanych ozdobnic nie zauważyłem czarnych przebarwień, na ich jasnopomarańczowym grzbiecie. Podobnie jak ów grzbiet, jasnopomarańczowe posiada także policzki.


Zobacz też