Formicarium 7 probowek

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
prototyp do eksperymentów
eksperyment z podświetleniem małymi chińskimi żaróweczkami

Niewielka tylko różnica temperatur w zamkniętej przestrzeni powoduje wymianę ciepła i masy czyli przenoszenie wilgoci i energii cieplnej. W zimniejszych miejscach skrapla się woda, a w cieplejszych jest sucho. Powstają nawet takie tycimikro wiatry. :-)

Zdjęcie obok to formikarium przeznaczone do eksperymentów. Zostało zrobione w ekspresowym tempie. Szybki pomysł i realizacja. W środku znajduje się gipsowy zasobnik wilgoci mocujący jednocześnie probówki i usztywniający pudełko. 7 probówek to komory spośród których mrówki wybierają najodpowiedniejsze dla siebie i potomstwa. Na probówkach stoi chłodnica gipsowa również z eksperymentalnym zasobnikiem. Pionowo postawiona probówka ma mały otwór na poziomie górnej powierzchni gipsu.

Na drugim zdjęciu to samo formikarium podczas eksperymentu z podgrzewaniem przy pomocy czterech małych żaróweczek (samochodzik zdalnie sterowany nie świeci już ani z tyłu ani też z przodu). Żaróweczki są połączone szeregowo i zasilane ładowarką do nokii.

W górnej części zdjęcia widać, że po prawej stronie probówki skrapla się woda i mrówki trzymają tam najmłodsze potomstwo. Większe larwy znajdują się na środku. Robotnice przesiadują w miejscach najbliżej żaróweczek czyli w miejscach najmniej wilgotnych i przy tym cieplejszych.


qń, czerwiec 2009