Formikarium wielopoziomowe

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Formikarium wielopoziomowe.jpg

Pierwszy krok w hodowli mrówek należy do dość łatwych. Wystarczy zdobyć probówkę, użyć odrobiny waty i gotowe. Z czasem mrówek przybywa i pojawia się potrzeba zbudowania większego formikarium z minimalnym wybiegiem. Często stosowanym rozwiązaniem przez początkujących jest zastosowanie bardzo taniego pudełka po wacikach (patyczki do uszu). Jeśli probówka jest mała to może się w takim pudełku zmieścić.

Podstawowa zaleta pudełka po wacikach jest niska cena i dostępność.

Wadą pudełka jest słaba przezroczystość. Jeszcze kilka lat temu te pudełka były robione z lepszego plastiku (takiego jak pudełka ferrero), teraz już się takich nie spotyka. Niektórzy radzą sobie z tym problemem zastępując przykrywkę dopasowanym kawałkiem przezroczystego plastiku z puedełka po płyce CD.

Pudełko jest lekkie i mało stabilne. Podczas chwytania i przenoszenia jego ścianki łatwo się uginają. Usztywnienie konstrukcji może zrobić przez wylanie warstwy gipsu i zrobienie podłogi. Dodatkową zaletą zastosowania gipsu jest możliwość nawilżenia formikarium - gips bardzo dobrze chłonie wilgoć (do 40%!!!).

Mając do dyspozycji szklaną płytkę, mieszczącą się w pudełku, można zbudować formikarium z komorami. Najprostszy sposób to użycie plasteliny (glina jest lepsza!) Ulep na szklanej płytce komorę i korytarze. Wylej do pudełka gips i wciśnij w gips tą szklaną płytkę tak aby gips wypłenił dobrze przestrzenie między korytarzami i jenoczesnie nie wylał się za bardzo poza płytką (aby można było ją wyciągnąć po wyschnięciu gipsu). Gdy gips zastygnie wyciągnij delikatnie szklaną płytkę i wodą z kranu wypłucz glinę z komór i korytarzy. Jeśli użyjesz plasteliny na gipsie mogą pozostać tłuste plamy.

Jest jeszcze jedno ciekawe zastosowanie kilku pudełek. Otóż pasują one doskonale do siebie - można włożyć jedno w drugie. Tym sposobem można zrobić wielopoziomowy apartamentowiec dla mrówek. Jak to może wyglądać pokazuje zdjęcie po prawej stronie.

Jeśli uda ci się zbudować wygodny dla mrówek apartamentowiec, niekoniecznie z pokazanych tu pudełek, napisz o tym na forum w kąciku dla konstruktorów. Zapraszamy do podzielenia się swoimi pomysłami!

Uważasz, że taki zestaw pudełek to zbyt słaba widoczność? Zainsteresuj się pudełkami ferrero.

ekipa formicopedia.pl, marzec 2008 :-)