Korek

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Korek jest materiałem naturalnym wykorzystywanym w budowie części gniazdowej formikarium oraz elementów dekoracyjnych formikarium.

Jaki zastosować korek?

Zwykły techniczny sprzedawany w arkuszach. Jeśli grubość korka jest za mała do formikarium to możesz wypełnienie gniazda zrobić z kilku warstw np.: warstwa dolna - podłoga bez korytarzy i dwie warstwy z wyciętymi korytarzami.

Korek można kupić w niektórych sklepach typu Obi, Castorama. Można go znaleźć na działach z tapetami. Nie jest to towar często kupowany i korka może po prostu nie być (ludzie nie kupują więc nie opłaca im się oferować ten produkt). Jeśli nie znajdziesz to spróbuj poszukać w IKEA kuchenne podstawki z korka (będą prawdopodobnie grubsze niż potrzebujesz). Jeśli preferujesz dostawę prosto do domu skorzystaj ze specjalistycznej korkowej ofery: http://www.sklep.cork.pl/sklep/ http://www.kork.pl/

Grubość korka w części gniazdowej

Grubość użytego do budowy części gniazdowej korka zależy od wielkości królowej. Dla mrówek Lasius niger przy poziomym ustawieniu formikarium należy zastosować korek nie mniej niż 4-5mm grubości. W przypadku pionowej komory gniazdowej grubość ta powinna być zdecydowanie większa aby nie utrudniać królowej poruyszania się w gnieździe. Grubość korka i szerokość korytarzy dobieraj zawsze do królowej. Królowa nie powinna mieć problemów z "zawracaniem" w komorach oraz przechodzeniem przez korytarze.

Nawilżanie korka

Po zbudowaniu formikarium należy nawilżyć korek i pozwolić mu zapleśnieć. Gdy pleśń zginie można wprowadzić mrówki. Nie zawsze jest to dobra metoda. Może zdarzyć się, że pleśń pozostawi na szybie ślady których nie da się zmyć bez rozbierania formikarium. Z tego powodu lepiej jest korek poddać procesowi kilkukrotniego nawilżania i suszeniu. Zanurz korek w wodzie na kilka dni wymieniając przy tym codziennie wodę, wyciągnij do wyschnięcia i ponownie zanurz.

Nawilżanie może też być pomocne przy wycinaniu korytarzy zwykłym nożykiem lub nożyczkami. Nawilżony korej jest miękki i nie łamie się podczas wyginania.

Obróbka korka

Można ciąć nożem lub nożyczkami (cieńsze arkusze), szlifować pilnikiem lub papierem ścierny.

Kształt komór w gnieździe

Komory gniazdowe w formikarium poziomym mogą być dowolnych owalnych kształtów. W formikarium pionowym mrówki będą gromadzić się na podłodze i suficie komór, należy więc przyjąć, że komory powinny być spłaszczone a nie okrągłe. Praktycznie wysokość komory nie powinna być większa niż dwie-trzy długości typowej robotnicy.

Przecztaj również

linki zewnętrzne