Lasius flavus

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Podziemnica zwyczajna
AlexWild LasiusFlavus.jpg
autorem zdjęcia jest Alex Wild, www.myrmecos.net
Zobacz album zdjęć
Systematyka
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Podrząd żądłówki
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Formicinae
Plemię Lasiini
Nazwa systematyczna
Lasius flavus
(Fabricius, 1782)
200px-Radiss_galeria.png

Podziemnica zwyczajna (łac. Lasius flavus) jest gatunkiem mrówek pospolicie występujących w Europie i Ameryce Północnej. Buduje ziemne kopce w częściowo nasłonecznionym miejscu na łąkach lub na skraju lasu. Niewielkie kopce porośnięte są trawą przez co są trudne do wypatrzenia. Niekiedy gniazda budowane są pod kamieniami w miejscach wilgotnych. Mrówki te prowadzą podziemny tryb życia żywiąc się spadzią hodowanych przez nie mszyc korzeniowych.

W mrowisku zazwyczaj jest jedna królowa. Zdarza się jednak, że nowe gniazdo zakładane jest przez kilka królowych. Jednak gdy kolonia rozwinie się, w mrowisku pozostaje jedna dominująca królowa, a pozostałe zostają usunięte Pleometrozja. Podziemnica zwyczajna porusza się powoli w porównaniu z innymi mrówkami.

Rójka późnym popołudniem ciepłego dnia pod koniec ciepłego lipca lub w sierpniu.

Opis Gatunku

Królowa

Wielkość od 8 do 9,5 mm
Aksamitny połysk, wcięty tył głowy, żółte odnóża, brązowy tułów i odwłok, żółty spód odwłoka. Kształtem przypomina Lasius niger.

Samiec

Wielkość od 3,5 do 5 mm
Czarny, lub brunatny.

Robotnice

Wielkość od 2,5 do 5 mm
Robotnice koloru żółtego lub żółtobrunatnego.

Hodowla

Podziemnica zwyczajna jest mrówką łatwą w hodowli ze względu na klasztorny sposób zakładania mrowiska. Rójkowa królowa umieszczona w odpowiednio skonstruowanym formikarium składa jaja, z których wylęgają się małe mrówki. Do karmienia wystarczy podawać małe krople mieszaniny miodu z wodą, żółtka jajka i odrobiny witamin oraz od czasu do czasu niewielkie owady.


Larwy królewske


Określenia w innych językach:

Zobacz też