Lasius neglectus

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lasius neglectus


Systematyka
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Podrząd żądłówki
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Formicinae
Plemię Lasiini
Nazwa systematyczna
Lasius neglectus
(Van Loon A.J.,Boomsma J.J., Andrasfalvy A.,1990)

Lasius neglectus zwana mrówką turecką należy do mrówek będących obcym gatunkiem w Polsce. Obecnie występuje w Europie i azjatyckich stepach skąd pochodzi. W Europie pojawił się po raz pierwszy w 1987 na Węgrzech (Budapeszt). Jest mrówką inwazyjną. Tworzy superkolonie. Występuje w miastach i podobno może zamieszkiwać różne miejsca w domach jak na przykład wolne przestrzenie w instalacjach elektrycznych. Te "tureckie mrówki" nie rozprzestrzeniają się jednak tak szybko ze względu na sposób rozwijania kolonii. Kolejne kolonie powstają przez podział. Jest to proces powolny a tempo inwazji to kilkadziesiąt metrów rocznie. W Warszawie po raz pierwszy zaobserwowano te mrówki w 1995 roku. Stanowisko zostało opisane przez polskich myrmekologów (Czechowska i Czechowski 1999). Jest to jedyne stanowisko w Polsce. Za przyczynę pojawienia się tych mrówek uznaje się działalność człowieka. Prawdopodobnie zaczątek kolonii przywieziono ją w doniczce z kwiatami.

W grudniu 2008 mrówki był bohaterami artykułu w dziennik.pl [1]. Cytat: Nowy gatunek mrówki już wkrótce może poważnie zagrozić polskim miastom. Inwazję na nasz kraj mrówka turecka zaczęła od stolicy, a dokładniej od Sejmu, obok którego się zagnieździła. Żywi się mszycami. Ale nie pogardzi też... instalacją elektryczną.


Opis gatunku

Królowa

Wielkość 5.5-6mm
Kolor ciała żółtobrązowy
Inne cechy: odwłok zdecydowanie mniejszy niż u pozostałych lasiusów.

Samiec

Wielkość 2.5mm

Robotnice

Wielkość 2,5–3,5 mm.
Duże oczy. Czułki 12 segmentowe umiejscowione blisko siebie, przy czym na końcu dwukrotnie dłuższe niż na początku. Stylik pojedynczy.
kolor brązowy.

Występowanie

Azja, Europa.


Podobne mrówki

  • Lasius austriacus - nieinwazyjna mrówka o podobnej wielkości i kolorystyce do neglectusa, przy czym robotnice mają nieco mniejsze czy. Kolonie z jedną królową.
  • Lasius turcicus - inwazyjna mrówka z turcji. Robotnice i królowa większe niż u Lasius neglectus. Również monoginiczna

Linki zewnętrzne