Lasius niger (Curtus)

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Porozmawiaj z autorem na forum o mrówkach
Gatunek
Lasius niger
Synonim
Hurtnica czarna
Królowa
8-10mm w zależności od wypełnienia masywnego odwłoku. Czarna z matowym, czasami brązowawym połyskiem. Króciutkie sprawiające wrażenie aksamitnego owłosienie odwłoku. Szeroki tułów z potężnymi mięśniami skrzydeł, wyraźnie szerszy niż głowa, mocno wypukły.
Robotnice
Proporcjonalnej budowy, 3-4,5mm, czarna z delikatnym, aksamitnym owłosieniem. W zależności od oświetlenia, może mienić się szarym bądź brązowym połyskiem. Szybka i zwinna w ruchach.
Gniazdowanie
Zawsze pod ziemią - głęboko. Ponad gniazdem usypuje kopiec z wyniesionej ziemi. Czasami zamiast kopca, adaptuje stary kawałek drewna, gdzie drąży korytarze i komory, służące jako inkubatory dla jaj, larw i poczwarek.
Pokarm
Spadź mszyc i czerwców, w okresie wychowu larw i czerwienia królowej, aktywnie poluje na drobne bezkręgowce.
Chów
Zdecydowanie formicarium "R". Gatunek plastyczny, jeżeli idzie o gniazdowanie, jednak wszelkiego typu prowizorki, utrudniają dokładny wgląd w to, co dzieje się z kolonią w komorach gniazda. Swoje L. niger, karmię mieszanką żółtka, miodu, cukru i witamin, często też podaję drobne owady jako dodatkowe źródło białka.
Opis
Gatunek ekspansywny i terytorialny. Walczy praktycznie z każdym gatunkiem podobnej wielkości o dominację na danym terytorium. Zdarzają się jednak unie z np. Myrmica sp. Rójka przypada na połowę lipca. Królowe zakładają kolonie w sposób klasztorny. Zdarza się pleometrozja - kilka królowych zakłada gniazdo wspólnie, jednak po wychowaniu pierwszego pokolenia robotnic, jedna z nich zabija pozostałe w walce o dominację. Kolonie zawsze monoginiczne. Wobec człowieka obojętna, poza skrajnymi przypadkami uszkodzenia gniazda.