Lasius umbratus

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mrówka podziemnica cieniolubna
Lasius umbratus - www.myrmecos.net.jpg
Zdjęcie umieszczone za zgodą autora: autorem zdjęcia jest Alex Wild, www.myrmecos.net.
Zobacz album zdjęć
Systematyka
Gromada owady
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Formicinae
Plemię Lasiini
Nazwa systematyczna
Lasius umbratus
(Nylander, 1846)
200px-Radiss_galeria.png

Mrówka podziemnica cieniolubna (łac. Lasius umbratus) jest gatunkiem mrówek prowadzących podziemny tryb życia i budujących gniazda głęboko pod korzeniami drzew. Występują prawie w całej Polsce na terenach leśnych i łąkach na glebach piasczystych i suchych.


Loty godowe (rójka) odbywają się od lipca do września.


Lasius umbratus jest trudny do znalezienia. Hodowca tej mrówki może zatem liczyć na wymianę robotnic za królowe innych gatunków gdyż robotnice są potrzebne do rozpoczęcia hodowli kartonówki (lasius fuliginosus) przez adopcję. Hodowla Lasius umbratus również nie jest tak łatwo. Nawet jeśli trafi się na królową, to trzeba postarać się o odpowiednie robotnice dla niej. W naturze Lasius umbratus wnika do gniazda Lasius niger (niekiedy do Lasius alienus lub Lasius brunneus) i przejmuje władzę, nie można więc rozpocząć hodowli w sposób klasztorny. Do rozpoczęcia hodowli trzeba młodej królowej Lasius umbratus dostarczyć młodziutkie świeżo "wyklute" robotnice Lasius niger wraz z poczwarkami. Przy wychodzeniu z kokonu pierwszych robotnic umbratusa potrzebna jest niekiedy pomoc hodowcy w otwarciu kokonu.

Królowa Lasius umbratus po zrzuceniu skrzydeł szuka wejścia do gniazda mrówek lasius niger. Gdy tylko natrafi na robotnicę chwyta ją i zabija, a następnie poświęca kilka godzin na nasmarowanie swojego ciała "zapachem". Nie ogranicza się tylko do jednej robotnicy tylko chwyta kolejne i zajmuje się tą makabryczną higieną to tak długo aż kolejna pochwycona robotnica nie będzie jej atakować. Do gniazda wchodzi z obsłaskawioną robotnicą i powoli podąża korytarzam w głąb gniazda. Napotkane mrówki nie akceptują jej tak od razu. Może zdarzyć się że zaczną ją ciągnąć za nogi i czułki. Umbratuska zachowuje jednak spokój i cierpliwie czeka aż się uspokoją. Gdy dociera do królowej zachowuje się wobec niej jak robotnica. Długo przebywają razem. Umbratuska cały czas dba o higienę. Zajmuje się również królową której przekazuje swój zapach (z gruczołów na końcu odwłoka). cdn.. :-)

Opis Gatunku

Królowa

Wielkość od 7 do 9 mm
Kolor czerwonobrunatny.

Samiec

Wielkość od 3,5 do 4,5
Kolor ciemnobrunatny do brunatnoczarnego.

Robotnica

Wielkość od 3 do 5,5 mm
Kolor żółty, lub czerwonożółty, srebrzyście omszona.

Pożywienie

Mrówki te żywią się prawie wyłącznie, samą spadzią mszyc korzeniowych, które hodują.


Hodowla

Jest to bardzo ładna mrówka w hodowli. Niesamowite wrażenie robi początkująca kolonia kartonówki adoptowanej z użyciem robotnic mrówki podziemnicy. Kartonówka jest smoliście czarna i błyszcząca, a podziemnica żółciutka co daje niesamowity kontrast w jednym gnieździe.


Ciekawostki

- Robotnice umbratusa, od innych podziemnic można rozróżnić za pomocą tzw. "Testu cytryny", który polega na rozgnieceniu robotnicy , i powąchaniu jej, jeśli jest to umbratus, będzie miała cytrynowy zapach.


Zobacz filmy: Lasius umbratus wnika do gniazda lasius niger

Video

Młoda kolonia L.umbratus wraz z pierwszymi robotnicami:

Zobacz też


linki zewnętrzne