Mrowisko
Mrowisko gniazdo budowane przez owady z rodziny mrówkowatych.
Funkcją mrowiska jest stworzenie schronu dla stadiów larwalnych, mrówek oraz królowej, czasami w mrowiskach gromadzone są zapasy żywności lub hodowane są mszyce czy grzyby. Dla różnych stadiów rozwojowych mrówek mrowiska muszą zapewniać odpowiednią wilgotność i temperaturę dlatego też niektóre gatunki mrówek do wygrzewania larw w kokonach wykorzystują nagrzewające się w słońcu kamienie pod którymi budują komory lub wznoszą ziemne kopce tak aby słońce mocno nagrzewało górną ich część zapewniając odpowiednią temperaturę dla larw.
U rudych mrówek leśnych gniazdo posiada część nadziemną zbudowaną z igliwia, gałęzi lub suchych liści otoczoną wałem ziemi wyniesionej z korytarzy i komór wybudowanych pod kopułą z igliwia.
Wiele gatunków mrówek gniazduje jedynie w mrowiskach podziemnych.
U mrówki rudnicy Formica rufa i mrówki ćmawej Formica polyctena występują gniazda letnie i zimowe. W czasie aktywności wykorzystywane są wszystkie mrowiska jednak na okres zimy mrówki zbierają się w gniazdach posiadających głębiej położone korytarze w glebie. Hurtnica kartonowa również posiada najczęściej dwa odrębne, połączone jedynie wąskimi przejściami gniazda - jedno znajduje się głęboko pod ziemią w korzeniach drzewa (prawdopodobnie jest to gniazdo powstałe pierwotnie na "ruinach" gniazda Lasius(Chtonolasius)umbratus ) a drugie już ponad powierzchnią gleby w szczelinie pnia, dziupli itp. - wczesną wiosną, daje się zauważyć wędrówki otępiałych jeszcze robotnic, wynoszących w żuwaczkach larwy spod ziemi i maszerujących w górę pni drzew. Dodatkowo wiele gatunków mrówek posiada w obrębie zdominowanego obszaru coś na kształt gniazd "troficznych" zwanych stacjami pokarmowymi - nie zawierają one ani królowej ani larw czy poczwarek, jednak gromadzą się w nich robotnice pobierając w najbliższej ich okolicy pokarm a z gniazdem macierzystym, łączy je sieć śladów zapachowych. Zdarza się, że taka stacja, zostaje w jakiś sposób odcięta od macierzy a następnie w drodze pasożytnictwa czasowego opanowana przez królowe gatunków inwazyjnych, bądź osierocona kolonia adoptuje młodą matkę własnego gatunku, poszukującą gniazda po rójce.
linki zewnętrzne
- http://www-viz.tamu.edu/students/tatsuya/Projects/RA/ - wizualizacja gniazda mrówki Atta Texana.