Tetramorium caespitum

Z Formicopedia
(Przekierowano z Murawka darniowiec)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Murawka darniowiec
Tetramorium caespitum - www.myrmecos.net.jpg
Zdjęcie umieszczone za zgodą autora: autorem zdjęcia jest Alex Wild, www.myrmecos.net
zobacz galeria zdjęć (MAck)
Systematyka
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Podrząd żądłówki
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Myrmicinae
Plemię Tetramoriini
Nazwa systematyczna
Tetramorium caespitum
(Linnaeus, 1758)
200px-Radiss_galeria.png

Murawka darniowiec (łac. Tetramorium caespitum) jest gatunkiem powszechnie występującej małej mrówki budującej w siedliskach suchych i piaszczystych gniazda w kształcie niewielkich kopców. Dobrze dostosowuje się do warunków danego siedliska. Podobnie jak hurtnicę zwyczajną można ją spotkać w mieście na chodnikach. Budowa gniazda pod kamieniami i płytami chodnikowymi związana jest z wykorzystaniem przez termofilne mrówki ciepła, dzięki któremu kolonie szybciej się rozwijają. Mrówki sąsiadujących ze sobą gniazda często toczą bitwy terytorialne. Murawka darniowiec nie hoduje mszyc i nie oddala się daleko od gniazda. Liczba mrówek w kolonii może osiągnąć liczbę 50000 robotnic. Gatunek monoginiczny (w gnieździe jest tylko jedna królowa).

Ciało ciemnobrązowe z jaśniejszymi nogami. Królowa jest wielkości około 8 mm. Wielkość robotnicy do 3.5 mm. Stylik dwuczłonowy. Posiada żądło. Czułki 12-semgentowe.

Murawka darniowiec żywi się tym co jest dostępne w otoczeniu gniazda. Korzysta z mszyc. Potrafi nawet magazynować nasiona do późniejszego użycia.

Rójka (kliknij i zobacz zdjęcia) od czerwca do lipca.

Występowanie

Tetramorium caespitum jest mrówką Europejską. W XVII wieku została wprowadzona do Północnej Ameryki gdzie obecnie spotykana jest w południowych i wschodnich Stanach Zjednoczonych.

Hodowla

Murawka jest mrówką łatwą w hodowli, bardzo odporną, elastyczną i kolonia szybko się rozrasta. Aby znaleźć rójkową królową należy w "średnio ciepłym" dniu czerwca rozpocząć poszukiwania około godziny 6-7.

Ciekawostki

  • Robotnica może żyć aż do 5 lat, a królowa nawet 15!
  • Królowa składa od 5 do 40 jajek dziennie.
  • Czas od złożenia jajek do pojawienia się pierwszej robotnicy to 4 tygodnie.

Doświadczenia hodowlane i obserwacje (gn):

  • Murawka praktycznie w pierwszym roku hodowli nie wspinała się po ściankach prostego formikarium zrobionego z pudełka ferero roche. Po roku stała się bardziej ruchliwa i szybko reagowała na otwieranie. Liczebność na tyle wzrosła, że trzeba było przenieść kolonię do nowego formikarium. Wstawiłem pudełko do formikarium - po paru miesiącach mogłem je wyjąć już bez mrówek.
  • Łatwo topi się w kroplach miodu. Musiałem podawać im miód w kilku kroplach bardzo małej wielkości (łatwo je robić na przykład końcem wykałaczki).
  • Gdy podałem do jedzenia duży kawałeczek mięsa, mrówki zabudowały go kopcem z piasku wysokości około 2cm. Przy mniejszych porcjach nie bawiły się w zasypywanie.
Larwy i poczwarki królewskie (14 maja 2007)

Linki zewnętrzne