Formica fusca

Z Formicopedia
(Przekierowano z Pierwomrówka łagodna)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pierwomrówka łagodna
Formica fusca curtus.jpg
robotnice podczas posiłku
Zobacz album zdjęć
Systematyka
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Podrząd żądłówki
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Formicinae
Plemię Formicini
Nazwa systematyczna
Formica fusca
(Linnaeus, 1758)
Współbiesiadnictwo różnych gatunków
200px-Radiss_galeria.png

Pierwomrówka łagodna (łac.Formica fusca) jest gatunkiem mrówki pospolicie występującym na terenie całej Polski niemal we wszystkich środowiskach. Podobnie jak hurtnicę zwyczajną pierwomrówkę łagodną spotkać można na miejskich chodnikach mieście. Pojedyncze mrówki poruszają się dość szybko i w charakterystyczny sposób: szybki bieg, zatrzymanie, zmiana kierunku szybki bieg, zatrzymanie. Robotnice mają wielkość do około 7mm, natomiast królowa do około 10mm. Loty godowe w końcu lipca i sierpniu przy czym formy płciowe można zaobserwować już w czerwcu.

Gniazda buduje w ziemi, próchniejących pniakach. Nad ziemnymi gniazdami buduje niekiedy niewielkie kopce.


Pierwomrówka łagodna jest wykorzystywana przez niektóre mrówki podczas zakładania gniazda. Jest to jeden z możliwych sposobów założenia nowej kolonii przez młodą królową mrówek rudnic.

Wygląd i budowa ciała (1971)

Robotnica

wielkość od 3.5 do 7.5 mm.
Głowa zwężająca się ku przodowi, z bocznymi krawędziami niemal prostymi, a tylna, wypukła lub prosta. Przednia krawędź nadustka wypukła, kątowo załamana. Nadustek z reguły z kilem. Głaszczki szczękowe 6-członowe, sięgają poza połowę odległości między otworem gębowym a otworem potylicznym. Oczy nie owłosione. Pólko czołowe nie różni się mikrorzeźbą od reszty głowy, zwykle jest ono matowe, tak jak reszta ciała.

Królowa

Wielkość od 8 do 10 mm
Odwłok duży. Głowa zwężająca się ku przodowi, z niemal prostymi bocznymi krawędziami i tylną krawędzią prostą lub bardzo nieznacznie wklęsłą. Przednia krawędź nadustka wypukła, kątowato załamana, nadustek z reguły z kilem. Głaszczki szczękowe długie, 6-członowe. Tułów szeroki, patrząc z góry mniej więcej szerokości głowy. Oczy nie owłosione. Pólko czołowe rzeźbione, podobnie jak reszta głowy. Większość gatunków barwy jednolicie czarnej lub brunatnej.

Samiec

Wielkość od 7 do 10 mm.
Tylna krawędź głowy wypukła. Przednia krawędź nadustka bez wcięcia. Żuwaczki z ząbkami lub bez ząbków. Głaszczki szczękowe długie, 6-członowe, sięgają, do otworu potylicznego. Oczy nie owłosione. Luska pomostka odwłoka różnego kształtu. Ciało czarne lub brunatne, z jaśniejszymi czułkami i nogami. Skrzydła przezroczyste lub przydymione u nasady.

Hodowla mrówek

Formica fusca należy do mrówek łatwych w hodowli.

Video

Robotnice F.fusca pijące miód: Autorem filmiku jest pawelllQwE


Linki zewnętrzne