Podawanie pokarmu

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
przygotowanie pokarmu
małe porcje jedzenia dla małych mrówek mieszkających jeszcze w probówkach
Lasius niger podczas jedzenia
Gn talerzyki 3.jpg
Gn talerzyki 4.jpg
test wilgotności przy użyciu talerzyka


Podając mrówkom pokarm należy zadbać o czystość w formikarium przez usuwanie resztek jedzenia. Wygodnym sposobem podawania pokarmu jest metoda talerzykowa. Metoda ta polega na podawaniu mrówkom pokarmu, na czymś co pełni rolę talerzyka, który można później usunąć wraz z resztkami pokarmu, i niekiedy śmieciami, wrzucanymi przez mrówki do jedzenia (szczególnie płynnego i lepkiego).

Pokazane na zdjęciu talerzyki wykonane zostały z przezroczystego opakowania pociętego na małe kawałki. Kawałki te są ucinane w taki sposób aby jedna z krawędzi była zagięta i pełniła rolę uchwytu. W przypadku gdy ucięty kawałek jest płaski jeden z jego rogów jest zaginany.

Inną metodą jest użycie sreberka po czekoladzie (lub folii kuchennej). Z takiego sreberka wycina się mały prostokąt i po zagięciu jednego rogu jest doskonały talerzyk jednorazowy, po zjedzeniu przez mrówki dawki pokarmu nie trzeba myć tylko można spokojnie wyrzucić. Dodatkowym atutem jest swoboda kształtowania - po wycięciu wąskiego i długiego kawałka można tak podać pokarm mrówkom zamkniętym w probówce (np. królowej) bez brudzenia probówki - unikamy wtedy trudnego dla początkujących i stresującego dla mrówek czyszczenia resztek pokarmu ze ścianek probówki.

Niektóre małe mrówki mogą topić się w zbyt dużych kroplach jedzenia, szczególne wtedy gdy mieszanka pokarmowa jest zbyt rzadka. W takim przypadku należy zmniejszyć wielkość porcji oraz podczas robienia mieszanki dodać agar w celu zagęszczenia mieszanki. Zamiast kropli należy podać KROPECZKI jedzenia. Na talerzyku można podać kilka takich małych kropek. Zaletą tego sposobu podawania jedzenia jest to, widać jak ubywa jedzenia nawet u małych kolonii mrówek.

Jak nanosić takie małe porcje? Wystarczy skorzystać ze szpilki lub wykałaczki.


Zobacz również

Podawanie pokarmu do probowki