Polyrhachis dives

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polyrhachis dives
Przadka.jpg
Prządka aksamitna
Systematyka
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Myrmicinae


Opis ogólny

Prządka aksamitna (łac. Polyrhachis dives) jest mrówką wykorzystującą w budowie gniazd przędzę produkowaną przez larwy.

Nazwa angielska: Weaver ants

Występowanie: Azja, Australia


Opis gatunku

Królowa

Wielkość: 14 mm

Robotnice

Wielkość: 4mm - 10 mm


Gatunek poliginiczny (poliginia), czyli w gnieździe występuje więcej niż jedna królowa. Gdy kolonia jest dostatecznie duża i dobrze odżywiona, w gnieździe pojawiają się osobniki płciowe. Przy odpowiednich warunkach pogodowych przystępują do lotów godowych. Istnieje także teoria, że królowe mogą zostać zapłodnione wewnątrz gniazda. Teoria nie potwierdzona, ale i nie obalona.


P.dives gniazduje ponad powierzchnią ziemi lub na niej, często w gałęziach, wysokiej trawie, na kamieniach lub wdziuplach. Buduje on gniaza szyjąc swego rodzaju materiał, który jest wytrzymały i częściowo powstrzymuje wodę przed dostaniem się do środka gniazda. wierzchnią stronę gniazda często maskują różnymi "dodatkami" - suchymi liśćmi, igliwem, kawałkami kory i innymi tego rodzaju lekkimi materiałami, co zapewnia im kamuflarz.

Hodowla

Duża, łatwa w hodowli mrówka, polecana początkującym. Temperatura w dzień powinna wynosić 25-30 st. C. W nocy może spadać do 20 st. C.


Żywi się ona miodem, wszystkimi owocami (oprócz owoców twardych) i drobnymi zwierzątkami, głównie martwymi, ale większa kolonia potrafi sama upolować coś żywego. Rewelacyjnie także sprawdza się (Mieszanka jajeczno - miodowa z agarem). Najlepsze wyniki hodowlane otrzymuje się w klasycznych terrariach lub na wysepkach otoczonych fosą. Z tych ostatnich mogą jednak odlatywać osobniki uskrzydlone w poszukiwaniu innych płodnych osobników. Gatunek zardzo aktywny. Patroluje dość duże tereny, czego odwzorowaniem w formicarium/terrarium jest ciągłe przenoszenie śmieci lub trupków w te i spowrotem, jakby się mogło wydawać bez większego sensu.

Dzienniki hodowli

Linki zewnętrzne

Artykuły

Fotki

Filmy