Pomoc:Spis treści

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Witajcie hodowcy mrówek!

Fora dyskusyjne zawierają często tak dużo postów, że zawarte w nich doświadczenie jest rozproszone, a przez to trudno dostępne początkującym w hodowli mrówek. Natomiast strony www są często jedynie statyczne i rzadko uaktualniane przez małe grona osób. Można to zmienić! Do tego celu przygotowałem dla was Bazę Mrówczej Wiedzy, w której informacje będą łatwo dostępne zarówno do przeczytania i obejrzenia jak i do edycji oraz dzielenia się wiedzą z innymi.

To miejsce może stać się nie tylko źródłem informacji, dla mniej lub bardziej zaawansowanych hodowców mrówek, ale również sposobem dzielenia się informacją z innym, którzy pragną bliżej poznać fascynujący Świat Mrówek. Baza Mrówczej Wiedzy nie ma na celu zastąpić istniejących for dyskusyjnych ani też istniejących stron www. Przede wszystkim ma być sposobem na zbieranie tekstów, linków, opisów mrówek, doświadczeń hodowlane, dzienników obserwacji mrówek i przede wszystkim łączyć wszystkich miłośników mrówek. Formicopedia pełnić będzie rolę notatnika dla każdego hodowcy i posiadać listę hodowców mrówek wraz z osobistymi wizytówkami hodowców. Jak będziemy z tej Bazy Mrówczej Wiedzy korzystać zależy od wszystkich aktywnych tutaj użytkowników. Poniżej znajdują się podstawowe informacje techniczne dotyczące Formicopedii pozwalające zapoznać się z jej funkcjonowaniem.

Jeśli potrzebujesz pomocy związanej z pisaniem tutaj możesz mnie pytać smiało (gn).

Jeśli współtworzysz już formicopedię i szukasz pomocy na temat edycji zajrzyj do pomocy na wikipedii oraz do artykułów w kategorii pomoc.

Zakładanie konta

Konta zakładam "ręcznie" daj mi znać na kontakt podany tutaj (gn).

Jeśli chcesz coś zrobić to możesz:

rozwinąć poniższe tematy:

a jeśli nie, to możesz utworzyć tu bloga swoich mrówek oraz stworzyć własną wizytówkę. Jeśli pasjonujesz się mrówkami stwórz własnego, niezależnego bloga, fotobloga lub wideobloga o swoich mrówkach.

Jak utworzyć nowy artykuł?

Sposób 1

 1. W okienku szukania wpisz nazwę artykułu, który chcesz napisać. (podajesz w ten sposób nazwę artykułu')
 2. Klikasz na 'przejdź (sprawdzasz czy rzeczywiście takiego nie ma)
 3. Klikasz na czerwony napis: utworzyć tę stronę (czyli jak nie ma takiego artykułu to możesz utworzyć)

Sposób 2 W pasku adresu dopisz np: http://formicopedia.org/mrowki/index.php?title=Formica_fusca_-_opowiadanie i utworzysz tym sposobem artykuł o nazwie Formica fusca - opowiadanie.

Sposób 3 Znajdując się w jakiejś kategorii wpisz w okienku po prawej stronie nazwę nowego artykułu i kliknij na Utwórz. Na przykład będąc w Kategoria:Opowiadania możesz rozpocząć pisanie nowego opowiadania o mrówkach. Zaletą tego sposobu jest to, że artykuł będzie miał już wstępie dopisane polecenie przypisujące go do kategorii opowiadania.

Uwagi dotyczące pisania

Każdy artykuł (również zdjęcie) powinien być przypisany do kategorii. Robi się to przez podaniu na końcu treści: [[Kategoria:nazwakategorii]]. Przykładowe kategorie to:


Nazwy nowych artykułów

W nazwach artykułów dotyczących mrówek stosujemy łacińskie nazwy również dla polskich mrówek. Polską nazwę dodajemy w opisie. Można również zrobić przekierowanie z polskiej nazwy do nazwy łacińskiej tworząc artykuł w kategorii Kategoria:Mrówki o polskich nazwach (w artykule pisz tylko odpowiedni #REDIRECT i przypisanie do kategorii Mrówki o polskich nazwach). W przypadku gdy zdarzy się, że ktoś chce napisać swój własny opis mrówki aby nie zaburzać struktury opisu głównego, stosować będziemy nazwę z podaniem w nawiasach okrągłych autora.

Przykład:

W takim przypadku główny artykuł dotyczący tej mrówki Camponotus fallax [[Camponotus fallax]] należy uzupełnić o link do tego dodatkowego opisu.

Artykuły będące opisem doświadczeń hodowlanych zaopatrujemy słowem Hodowla w tytule.

Przykład:

 • Hodowla lasius flavus
 • Hodowla lasius niger (autor1)
 • Hodowla lasius niger (autor2)

Utworzenie artykułu będącego blogiem rozpoczynamy od słowa blog, nazwa mrówek, ksywka w nawiasach okrągłych. Link do bloga można umieścić w głównym opisie mrówki oraz w swojej wizytówce.

Przykład:

Wstawianie grafiki

Jeśli piszesz bloga i chcesz wstawić zdjęcia, które masz umieszczone w dowolnym miejscu na internecie, to po prostu wklej cały link do tego pliku - a zdjęcie wstawi się automatycznie w oryginalnym rozmiarze.

Przykład:

http://formicopedia.org/mrowki/hodowca.png hodowca.png hodowcab.png hodowcac.png hodowcad.png hodowcae.png hodowcaf.png

Przesyłanie grafiki

Zanim wyślesz zdjęcie:

 1. Zmień domyślną nazwę jaką nadał plikowi aparat cyfrowy (DSC01985.jpg, pict0099.JPG) na nazwę opisującą zawartość zdjęcia. Przykładowa nazwa: Lasius_Niger_worker_(moje).jpg.
 2. Skadruj zdjęcie w taki sposób aby pokazane było jedynie to co chcesz pokazać. Przykład: zdjęcie skadrowane.
 3. Jeśli chcesz tego możesz umieścić na zdjęciu tekst informującym, że to ty jesteś autorem (np. twój adres mejlowy, adres strony lub ksywkę).
 4. Zmniejsz rozmiar pliku do rozsądnej wielkości (np. 800x600 lub mniejsze) przy której grafika nie traci na wartości, a jednocześnie nie zajmuje tak wiele miejsca. Przykład: zdjęcie mrówki Lasius niger skadrowane, z informacją o autorze i przygotowane w rozmiarze 800x600.

Wysyłanie zdjęcia:

 1. Po lewej w menu "narzędzia" wybierz Prześlij plik.
 2. Wskaż przygotowane zdjęcie.
 3. Wpisz nazwę docelową jeśli wcześniej nie ustaliłeś nazwy pliku. Jeśli już wystąpiła nazwa, którą chcesz podać proponujemy nazywanie mrówek w następujący sposób: Lasius_Niger_queen_(moje).jpg.

Po przesłaniu zdjęcia umieść je w artykule.


Umieszczanie grafiki w artykułach

Grafika Kod który należy wpisać
Myrmica rubra MAck.jpg [[Grafika:Myrmica rubra MAck.jpg|240px]]
Mrówka papierówka
[[Grafika:Mrowka papierowka.jpg|thumb|Mrówka papierówka]]

Więcej informacji na temat sposobu wstawiania grafiki znajdziesz tutaj na Mediawiki Help:Images.

Galeria zdjęć formicopedia.pl

Do umieszczania linków do galerii zdjęć służy szablon Galeria. Aby umieścić link do galerii należy podać jej numer ID. Składnia polecenia: {{Galeria|numerIDgalerii|wyświetlananazwa}}. Przykład: {{Galeria|24|Gmachówki}}. Kliknij tutaj aby zobaczyć jak to działa.


Strona użytkownika

Każdy użytkownik może utworzyć swoją własną stronę - wizytówkę. Aby przejść do edycji swojej strony, wystarczy kliknąć na swój login, widoczny po zalogowaniu się, w górnym prawym rogu wyświetlanej strony.

Aby zobaczyć listę użytkowników wystarczy w menu "narzedziach" wybrać "Strony specjalne - Lista użytkowników". Jeśli chcesz tam od razu przejść kliknij tutaj.


Listy hodowanych mrówek

Formicopedia posiada mechanizm tworzenia list hodowców mrówek. Aby wpisać się na listę wystarczy na swojej stronie - wizytówce wpisać polecenie:

 {|align=right
 |{{Hodowca|AAAAAAA|BBBBBBB}}
 |}

w którym AAAAAAA należy zastąpić łacińską nazwą mrówki, natomiast BBBBBBB liczbą posiadanych kolonii.

Poniższy przykład przedstawia sposób wpisania się na kilka list hodowców:

 {|align=right
 |{{Hodowca|Lasius niger|n}}
 |-
 |{{Hodowca|Lasius flavus|n}}
 |-
 |{{Hodowca|Formica fusca|1}}
 |-
 |{{Hodowca|Tetramorium caespitum|1}}
 |-
 |}


Jak usunąć stronę?

Jeśli utworzyłeś przez pomyłkę stronę wpisz do niej jedynie [[Kategoria:Delete]] a zawartość przekopiuj do właściwego miejsca.


Jak zacząć tutaj pisać?

Co możesz zrobić dla formicopedii i dla siebie? Tak, tak dla siebie! Notując lepiej zapamiętujesz, a do tego uczysz się porządkowania informacji.

Zakładam, że ogarnia cię wrażenie, że nie znasz się dobrze na mrówkach i robienie opisu nie jest dla ciebie. Nie szkodzi, poszperasz na necie, posurfujesz inaczej niż zwykle, to wrażenie to zmieni się. :-) Jeśli lubisz szperać na internecie, to możesz zrobić to w sposób twórczy za sprawą działania na rzecz rozwoju naszej formicopedii. Po pierwsze obejrzyj opisy znajdujących się poniżej mrówek i wybierz sobie tą mrówkę, która najbardziej ci się spodoba. Spróbuj przy pomocy wyszukiwarki internetowej dowiedzieć się coś ciekawego o tej mrówce. Jeśli znajdziesz wartościowy adres, to dopisz link w "linkach zewnętrznych", poprzedzając go gwiazdką, w taki sposób:

 * http://jakis.adres.com.edu.bla.bla/katalog/pliczek.html

Jeśli możesz i chcesz opisać, co pod wpisanym linkiem się znajduje, zrób tak:

 * [http://jakis.adres.com.edu.bla.bla/katalog/pliczek.html opis tego co tam jest]

Jak chcesz zacząć pisać nowy artykuł to wygodnie jest skopiować zawartość innego i w tym specjalnym opisie do tabelki ustawianej po prawej stronie dać dane dotyczące nowo dopisywanej mrówki. We wzorze na opis mrówek jest na początku w specjalnym formacie opis tabelki. Jeśli uda ci się znaleźć informację o plemieniu (tribe) lub podrodzinie (subfamily), lub zoologu, to dopisz do opisu mrówki tak jak w przykładzie poniżej:

 |    Podrodzina=Formicinae
 |      Plemię=Formicini
 |      Zoolog=(Zetterstedt, 1838)
}}

'''Mrówka smętnica''' (łac. ''Formica lugubris'') należy do rudych [[mrówkowate|mrówek]] 
leśnych i ze względu na rzadkość występowania w Polsce jest [[Gatunki pod ochroną|objęta ścisłą ochroną]]. 
Przyczyną zaniku tych mrówek jest sposób uprawy lasów. 

Powyżej widać opis znajduje się o pustą linię niżej niż "specjalny opis tworzący tabelkę po prawej stronie". W taki sam sposób, dodając wolną linijkę przed, możesz dodawać ciekawostki i różne inne informacje o mrówce. Wolna linijka działa tak jak Enter w Wordzie.

Traktuj opis mrówki, który wzbogacasz swoimi internetowymi znaleziskami jak notatnik. Jeśli nie wiesz jak coś zrobić to zobacz inny opis i zajrzyj (klikając na edytuj) w jaki sposób zostało to napisane.

"Bawiąc się" w tworzenie opisu mrówki w sposób przyjemny trenujesz swój umysł!

Gdzie szukać informacji o sposobach edycji

Formicopedia działa na silniku mediawiki. Informacje dotyczące edycji znajdziesz na Wikipedii klikając na link pomoc.


Mapa hodowców mrówek

Jeśli chcesz dopisać się na mapie hodowców mrówek, przejdź do edycji tego artykułu i dopisz linijkę ze swoimi współrzędnymi i opisem. Dopisz się przed linijką z tekstem </googlemap>. Przykład:

50.671,17.948, Opole, gn
</googlemap>


Wstawianie filmów z YouTube

Można już wstawiać filmy z youtube.

Zobacz jak zostały wstawione filmy w tym miejscu.


Zaznaczanie autora artykułu, grafiki, tekstu

Jeśli chcesz aby wybrany artykuł był oznaczony jako twojego autorstwa w nazwie jego użyj swojego loginu umieszczonego w nawiasach okrągłych. Przykład: Lasius fuliginosus (Curtus).

Jeśli wysyłasz zdjęcie swoich mrówek nadaj zdjęciu nazwę zawierającą twój login w nawiasach okrągłych. Przykład: Mrowisko (MAck).jpg.

Swój login możesz też umieścić w rozdziale artykułu - zobacz jak to zostało wpisane w dziwnym dość artykule Czy mrówki śpią?. Smile.png