Poradnik łowcy mrówek

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Skąd brać mrówki?

Jeśli chcesz hodować mrówki to możesz je sobie po prostu kupić lub samemu złapać. Pewnie myślisz, że trzeba mieć łopatę i trzeba przekopać masę ziemi aby zdobyć królową - matkę, przywódczynię, założycielkę, rodzicielkę kolonii mrówek. oj, nie - o łopacie zapomnij! Łowca-Hodowca nie musi korzystać z łopaty bo Mrówki spadają z nieba.

Tak! Mrówki spadają z nieba. Problem w tym, że nie wiadomo w którym momencie. :)

Jak masz szczęście to młoda królowa mrówek wyląduje na tobie. A jeśli nie, to wystarczy rozejrzeć się po chodnikach wczesną porą popołudniową na samym początku wakacji by znaleźć królowe bardzo ciekawych i łatwych (podobno!) w hodowli mrówek Lasius niger.


Zanim wyruszysz na łowy

Zanim wyruszysz na łowy przygotuj się. Najlepiej jak będziesz miało gotowe probówki z pierwszego kroku. Jeśli nie masz to możesz w ostateczności skorzystać z przygotowanego na łowy pudełka po tik-takach. Tylko pamiętaj! Nie pakuj do niego 10 mrówek - 1, 2, 3 i koniec.

Pudełko na łowy Lasius niger

Wacik kosmetyczny + pudełko po tiktachach + około 20 kropli wody = pudełko w którym możesz z miejsca znalezienia przenieść królową do domu. Wacik dociśnij do dna. Z pudełka po tictacach (tiktakach) zdejmij naklejkę tak łatwo zdejmowało się całe zamknięcie.

Jak złapać do pudełka?

Otwórz pudełko zdejmując całą przykrywkę. Połóż pudełko na ziemi przed biegnącą królową. Gdy wejdzie zamknij pudełko. Gotowe - masz założycielkę kolonii mrówek. :-)

Formikarium w pudełku tic tac

Pudełko po tiktakach użyte do łowów (z wilgotnym wacikiem w środku) raczej nie nadaje się do trzymania królowych. Najlepiej jest umieścić królową w pierwszym kroku zrobionym w probówce.

Jeśli masz problem ze zdobyciem probówek to możesz jednak przystosować pudełko tic tac i zrobić formikarium, które wystarczy na kilka miesięcy, aż do czasu przeprowadzki do właściwego formikarium. Instrukcja przygotowania formikarium z pudełka tic-tac jest tutaj.

cdn.

ciąg dalszy nastąpi - jeśli nie możesz się doczekać - dopisz więcej :) (gn)