Projekty szkolne

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Temat badania zachowania mrówek pojawia się przy okazji olimpiad biologicznych. Mrówki jako obiekty doświadczeń wygrały już kilka konkursów.


2003 Artur Lewandowski: Procesy uczenia się mrówek

Artur Lewandowski, absolwent IV Liceum Ogólnoształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, student Akademii Medycznej w Bydgoszczy zdobył III nagrodę w XVI Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej.

Artur, zafascynowany mrówkami i tym, w jaki sposób znajdują one drogę w skomplikowanych mrowiskach, założył, że potrafią one się jej nauczyć. Aby sprawdzić swoją hipotezę zbudował drewniany labirynt i zaprojektował sześć eksperymentów. Obserwował jak robotnice dwóch gatunków: rudych mrówek leśnych i mrówek amazonek zachowują się w labiryncie, na końcu którego umieszczona została przynęta. Stwierdził zachodzenie istotnej różnicy w zachowaniu obu gatunków. Mrówki amazonki nie przechodziły przez labirynt, ale atakowały jego ściany. Rude mrówki leśne usiłowały natomiast znaleźć drogę, podążając wzdłuż korytarzy. Artur w 10 powtórzeniach mierzył czas, jaki każda poszczególna mrówka albo cała ich grupa potrzebowała, by dotrzeć do wyjścia. Odkrył, że w większości przypadków mrówki były zdolne do nauczenia się i pamiętania drogi nawet po 4 dniach. Ponadto współpracowały ze sobą w obrębie grupy i akceptowały „przywództwo” mrówki, która zapoznała się już z układem labiryntu. Artur nie stosował żadnych inwazyjnych metod badawczych. Mrówki powróciły do swojego naturalnego środowiska po ukończeniu projektu. Praca Artura została wyróżniona w 2003 roku przez Komitet Główny Olimpiady Biologicznej. [1]


Mrówka z klasą

http://www.blogi.szkolazklasa.pl/?blog=2331&alias=showPresentation - prezentacja końcowa projektu "mrówka z klasą".

Tutaj: http://www.blogi.szkolazklasa.pl/?blog=2331&alias=showPosts - wszystkie artykuły projektu.


Linki zewnętrzne