Silikon

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Silikon jest używany do sklejania formikarium szklanego.

Jaki zastosować silikon?

Używaj tylko sylikonu akwarystycznego! W sklepach akwarystycznych można kupić silikon przezroczysty w tubkach 8ml i taka porcja wystarczy do zbudowania formikarium. Możesz też kupić całą tubę silikonu akwarystycznego i podzielić się nim ze wszystkimi hodowcami mrówek w twojej okolicy. :-)

Jaki łączyć szyby przy użyciu silikonu?

Szyby przed łączeniem należy dokładnie wyczyścić i odtłuścić. W przypadku odtłuszczania, np. benzyną, należy po wytarciu kilka dni poczekać zanim rozpocznie się klejenie.

Łączenie należy wykonać starannie nakładając równomiernie właściwą ilość silikonu. Wygodnym sposobem jest umieszczenie silikonu w strzykawce i za jej pomocą nanoszenie na miejsca łączenia.

Jak umyć strzykawkę po zużyciu silikonu?

Piotr z forum dyskusyjnego http://formicopedia.org odpowiedział:

Aby oczyścić strzykawkę dokładnie, jest tylko jeden sposób - po wyciśnięciu z niej dokładnie resztek silikonu, otwierasz ją i zostawiasz na noc. Resztki silikonu zastygają i rano wyciągasz je bezproblemowo w postaci "gumek" - odchodzą od plastiku w 100%, następnie można strzykawkę napełnić ponownie.

W przypadku gdy silikonu po pracy zostało w strzykawce zbyt dużo aby go marnować, wystarczy po ukończeniu klejenia wycisnąć ze strzykawki 2-3mm "dziobek" i pozostawić do zaschnięcia. Na dzień następny po prostu "dziobek" zdejmujesz i pracujesz dalej - "dziobek" zabezpieczy idealnie zawartość strzykawki przed dostępem powietrza przez dłuższy czas, tak więc nie ma potrzeby marnowania kleju po ukończeniu pracy.


Czy mrówki mogą przegryźć silikon?

Piotr z forum dyskusyjnego http://formicopedia.org odpowiedział:

Są gatunki mrówek, zdolne do uszkodzenia np. uszczelki silikonowej przy wieczku zamykającym formicarium. Jednak w spoinę pomiędzy dwiema szybami, nie dadzą rady się wgryźć nawet Solenopsis invicta (mrówka ogniowa) - osobiście stosuję silikon od początku i jak dotąd nie narzekam ani ja, ani mrówki.

Czym można rozpuścić silikon akwarystyczny?

Mr.Q z forum dyskusyjnego http://formicopedia.org odpowiedział:

Najlepszym sposobem jest denaturat i myjka szorstka do naczyń. No i troche wolnego czasu ;D Ja tak czyszcze i pocieram i nie ma śladu. Ale to troche trwa niestety.

Zobacz też