Temnothorax albipennis

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Temnothorax albipennis


Systematyka
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Podrząd żądłówki
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Myrmicinae
Plemię Formicoxenini
Nazwa systematyczna
Temnothorax albipennis
(Curtis, 1854)
dawna nazwa: Leptothorax albipennis

Temnothorax albipennis- mrówki tego gatunku to kserotermofile, uwielbiają mieszkać w miejscach trawiastych. Gniazda buduje w rumoszu skalnym, szczelinach, spróchniałych pniakach, opadłych gałęziach, uschniętych łodygach roślin zielnych czy pod mchem. Kolonie niewielkie, do około 200 robotnic, monoginiczne. Zdolne są do tworzenia systemów poliaklicznych. Występuje w Pieninach. Jest to gatunek trudny do odróżnienia od T.tuberum czy T.unifasciatus. Wszystkie trzy wymienione gatunki mogą się ze sobą krzyżować.

Wygląd:

Szersza przepaska na pierwszym tergicie odwłoka, zwężająca się w środkowej części i węższe przepaski na pozostałych tergitach. Głowa ciemniejsza od tułowia.

Ciekawostki

Temnothorax albipennis to mrówka, u której wykryto umiejętność typową dla ludzi - umiejętność uczenia się. Mrówki te potrafią nie tylko naśladować, ale i uczyć w sposób interaktywny inne robotnice zdobywania pożywienia. Zachowanie to zaobserwował profesor Nigel R. Franks z University of Bristol. Zobacz to na filmie: mrówka uczy mrówkę (avi 35MB). (Zobacz również "schemat rozmowy uczącej").

linki zewnętrzne