Termity

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Termit
Zootermopsis3-L.jpg
Systematyka
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd termity
Nazwa systematyczna
Isoptera


Termity (Isoptera), rząd owadów społecznych z podgromady uskrzydlonych.

POLECANY ARTYKUŁ: Termity - owady społeczne.

Nazwa Isoptera jest połączeniem gr. iso- czyli równy, i -ptera, czyli skrzydła - co oznacza równoskrzydłe owady dorosłe (w przeciwieństwie do mrówek, których formy uskrzydlone mają przednią parę skrzydeł większą od drugiej pary skrzydeł). Przechodzą przeobrażenie niezupełne. Termity mają aparat gębowy gryzący. Typowa wielkość termita waha się od 4 do 11mm długości.

Termity są morfologicznie nieskomplikowanymi owadami w przeciwieństwie do ich skomplikowanego życia społecznego. Wyróżnia się trzy główne kasty termitów. Kasta reprodukcyjna obejmująca samca i samicę, czyli królową i króla, jak również wspomagające rozwój kolonii płciowe formy pierwszego i kolejnych stopni (pochodzące od płciowych form robotnic). Największą kastę stanowią robotnicy i robotnice wykonujące prace od karmienia larw po budowę i zabudowę kanałów komunikacyjnych i dostarczanie pokarmu. Trzecia kasta składa się z żołnierzy. Ciekawym zjawiskiem jest to że w pewnych warunkach robotnice i robotnicy mogą przekształcić się w formy płciowe. Możliwa jest też sytuacja odwrotna. Czas życia typowej robotnicy waha się od 1 roku do 4 lat. Termity żywią się w większości drewnem, niektóre gatunki hodują grzyby i żywią się nimi. Niektóre gatunki termitów budują imponujące gniazda zwane termitierami.

Wszystkie termity są mobilne przez okres swojego życia w związku z czym w termitierze nie ma miejsca, które można określić jako centrum kolonii termitów. Podobnie jak u mrówek jajka i larwy są przenoszone w różne miejsca termitiery. Termity kopiąc w ziemi długie kanały podążają za gradientem zawartości wilgoci podobnie jak korzenie drzew czy też wzdłuż elementów budynków czy nawet korzystając ze szczelin muru budując zamknięte kanały dla utrzymania odpowiedniej wilgotności.

Termity są często plagą w nowo wybudowanych osiedlach mieszkaniowych wybudowanych na terenach stanowiących wcześniej środowisko termitów. Drewno z którego budowane są domy staje się nowym źródłem pożywienia. Najchętniej zjadanym przez termity drewnem jest miękkie drewno. Rzadziej pożywiają się drewnem takich drzew jak cyprys czy jałowiec jednakże nie ma takiego drewna którego zastosowanie gwarantowałoby to że termity nie zechcą skosztować. W badaniach nad preferencjami żywieniowymi termitów wykazano że kolejność z jaką dobierają się termity do źródła celulozy jest następująca: czysta luźna celuloza, bibuła i papier, tektura, miękkie drewno, twarde drewno. Termity przetwarzają celulozę na pokarm za sprawą pierwotniaków żyjących w ich organizmach. Do przetrwania termity potrzebują drewna, wilgoci i ciepła. Termity szybko wysychają, gdyż mają cienką "skórę". Jedynie owady uskrzydlone są bardziej odporne na brak wilgoci.

Wyróżnia się dwa główne typy termitów: żyjące bezpośrednio w drewnie oraz potrafiące budować tunele w ziemi. Termity żyjące tylko w drewnie należą do bardziej prymitywnych. Tworzą kolonie w wydrążonych tunelach wewnątrz martwych konarów i pni drzew. Z tego względu kolonie tego typu termitów rzadko mają więcej jak kilka tysięcy termitów. Gdy zużyją całe drewno i nie mają dostępu do nowych zasobów drewna, kolonia ginie. Podział kastowy u tych termitów jest prostszy. Żołnierze o pomarańczowych głowach i silnych szczękach bronią kolonii przed śmiertelnymi wrogami termitów: mrówkami. Zamiast zwykłych robotników i robotnic występują tak zwani fałszywi robotnicy i robotnice, będący zatrzymaną w rozwoju formą płciową wspomagającą królową i króla w wychowaniu młodych termitów. Wiele z tych fałszywych robotnic i robotników przekształca się w dorosłą skrzydlatą postać i w odpowiednim czasie odlatuje z koloni w celu założenia nowej kolonii.

Najwięcej jest gatunków termitów potrafiących budować tunele poza drewnem. Zdolność budowania tuneli pozwala na odnajdowanie wielu źródeł pożywienia, a w związku z tym liczebność ich kolonii waha się między setkami tysięcy a wieloma milionami osobników. U tych termitów istnieje kasta prawdziwych robotnic i robotników, które nie przekształcą się w formę płciową. Kasta żołnierzy może posiadać "uzbrojenie" - szczęki o różnym kształcie. W tej grupie termitów występują termity wyspecjalizowanych w pożywianiu się na przykład trawą lub humusem zamiast drewnem.

Ok. 2760 obecnie znanych gatunków termitów dzieli się na 2 rzędy i 13 rodzin:

Podrząd Afontanella

  • Rodzina Termopsidae
  • Rodzina Hodotermitidae
  • Rodzina Mastotermitidae
  • Rodzina Kalotermitidae

Podrząd Fontanella

 • Nadrodzina Heterotermitoidea
  • Rodzina Heterotermitidae
  • Rodzina Rhinotermitidae
  • Rodzina Serritermitidae
 • Nadrodzina Macrotermitoidea
  • Rodzina Macrotermitidae
 • Nadrodzina Termitoidea
  • Rodzina Apicotermitidae
  • Rodzina Amitermitidae
  • Rodzina Nasutitermitidae
  • Rodzina Cubitermitidae
  • Rodzina Termitidae

Ciekawostki

 • W jednej kolonii termitów może mieszkać nawet kilka milionów osobników!!!
 • Królowa termitów może dożyć nawet 50 lat i wśród największych gatunków liczyć 15 cm!
 • Termity posiadają w układzie pokarmowym bakterie, dzięki którym mogą strawić drewno. Obecnie naukowcy szukają w jelitach termitów nieznanych mikrobów, które mogły by pomóc w przerabianiu drewna na płynne paliwa.

Linki zewnętrzne