Termity - owady społeczne

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Isoptera
Tenuirostritermes5-L.jpg
Kolonia termitów
Systematyka
Typ Stawonogi
Gromada Owady
Podgromada Uskrzydlone
Rząd Termity

Termity - najstarsi rolnicy świata

Wszyscy dobrze wiemy, że uprawa roślin, a tym samym rolnictwo rozpoczęło się w około 9500 roku p.n.e, a udomowienie zwierząt miało miejsce kilka tysięcy lat wcześniej. Mimo to, mało z nas wie, że ludzie nie są pierwszym gatunkiem, który zrewolucjonizował uprawę roślin i/lub zwierząt dla własnych korzyści. Nowe badania prowadzone przez naukowców z James Cook University i Ohio University wykazały, że pierwszy, mimo że prymitywny przykład manipulacji roślinami został przeprowadzony przez - popularnego, często znienawidzonego przez wielu - termita. Termity z rodzaju macrotermes, które są jednymi z największych na świecie i występują obecnie w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej, znane są z bardzo dziwnego związku z pewnym grzybem, znanym jako termitomyces. Termity z tego gatunku budują ogromne kopce, w których mieszkają tysiące termitów. Ich domy spotyka się z ogromnymi plonami tych grzybów rosnących na szczycie kopców! [co ciekawe, grzyby są nie tylko jadalne, ale bardzo cenne]. Począwszy od lat 50. XX wieku naukowcy zaczęli badać związek między termitami a grzybem. Odkryli, że termity biorą udział w całkowicie zamierzonej i przemyślanej uprawie swoich plonów. Kiedy młoda królowa po raz pierwszy wydaje na świat pierwszych robotników, pierwszą rzeczą, jaką robią jest wyprawa w dzicz w celu odnalezienia zarodników grzyba termitomyces. Robotnicy termitów jedzą i tylko częściowo trawią roślinną materię przed założeniem tego, jak autor mówi “obszaru ogrodowego”. Dzięki niesamowitej pielęgnacji i ochronie rosnących grzybów, rosną one szybko i dochodzą do potężnych rozmiarów - nawet metra średnicy. Tak jak wcześniej wspomniałem, termity w stu procentach, całkowicie świadomie angażują się w ten dziwny związek symbiotyczny - grzyby zużywają częściowo strawioną materię roślinną i przekształcają ją w cukry, które jedzą termity. W rzeczywistości jednak, termity potrzebują grzyba, podobnie jak ludzie, do dostarczenia wody i składników odżywczych, w często trudnym, bo suchym środowisku. Nowe badania wymieniają przykłady ogrodnictwa grzybów w kopcach termitów już sprzed 25 milionów lat temu. Dotychczasowe badania wykazały, że hodowla grzybów jest w pełni stabilna i zrównoważona. Puentując, termity to nie tylko “robaki” - są mądrzejsze, niż myślisz.

Potrzeby termitów. Źródło białka dla naszych pupili.

Chociaż dziwnym może się wydawać, że ktokolwiek pisze o hodowli tych powszechnie znanych, można by nawet powiedzieć budzących strach i zasadniczo szkodliwych gatunkach szkodników, jakimi są termity. W rzeczywistości są one doskonałym pożywieniem dla gadów i płazów. Opiekunowie od dawna wiedzą o korzyściach płynących z karmienia zwierząt termitami. Nadal nie jesteśmy pewni, czy to właśnie odżywki w owadach i zawartość tłuszczu powodują tak dobre przyjęcie termitów jako pokarmu przez wszystkie gatunki jaszczurek czy płazów. Termity to “magiczny” pokarm, bo, jak się okazuje, nawet ptaki są nim zainteresowane. Hodowanie termitów jest bardzo proste, no chyba że żyjesz w klimacie polarnym lub na biegunie południowym. Termity do szczęścia wymagają jedynie kilku czynników. Numer jeden to celuloza. Może być ona podawana w postaci gnijących resztek roślinnych, drewna, produktów papierniczych (zwłaszcza, gdy nie są farbowanie, tkanin takich jak sztuczny jedwab i innych włókien naturalnych. Przeważnie żerują w przedmiotach wilgotnych oraz tworzą wychodzące z podziemi tunele. Zwykle, po deszczu możemy je odnaleźć pod płaskim składowiskiem, takim jak stare drewno, kartony itp. Tym samym, drugim kluczowym wariantem hodowli tych stworzonek jest odpowiedni dobór wilgotności otoczenia, bez której ich ciała będą wysychać. Większość termitów, mimo, że nie lubi wysokich temperatur, jest na nie bardziej odporna niż na przykład mrówki. Temperatura powyżej 45 stopni zabija. Musimy pamiętać, że termity są delikatne, ponieważ posiadają bardzo cienkie i miękkie ciało, które nie może go uchronić przed odwodnieniem i wysoką temperaturą.

Termity - szkodniki?

Termity występują na całym świecie i mogą być korzystne lub szkodliwe w zależności od gatunku i lokalizacji. W Stanach Zjednoczonych są najczęściej prowokatorami strukturalnego upadku domów, ogrodzeń i innych budynków. Mimo to są odpowiedzialne za rozkładanie martwego lub rozkładającego się drewna. Wiele gatunków termitów tworzy ogromne kopce, aby móc pomieścić swoją kolonię. Te, mogą pomóc lub zaszkodzić lokalnym rolnikom.

Wiele gatunków termitów tworzy duże kopce, aby pomieścić swoje kolonie. Te kopce mogą pomóc lokalnym rolnikom lub ich zranić. Weźmy na przykład hodowców ryżu w Laosie. Wykorzystują kopce termitów jako nawóz do upraw. Same termity są używane jako pokarm dla ryb. Badania nad laotańskimi uprawami w pobliżu rzeki Mekong wykazały, że plony ryżu były obfitsze w obszarach graniczących z kopcami termitów do tych, gdzie działalność termitów była zerowa. Od niedawna, mieszkańcy zaczęli handlować wcześniej wspomnianymi grzybami, które znajdują się w niektórych kopcach. Uważane są za przysmak. Dzięki możliwości zarabiania, kolonie termitów mogą zachęcać sprzedawców do ochrony ich kopców. Zostało powołanych wiele organizacji ochrony termitów i są opracowywane różne strategie ich ochrony, ponieważ często zdarza się tak, że kopce są niszczone szybciej, niż termity są w stanie zbudować swoje nowe gniazdo. Zespół naukowców z Australii odkrył również, że termity i mrówki mogą pomóc zwiększyć plony pszenicy w ostrzejszych, bo suchych klimatach. Przyjrzeli się zarówno zawartości mineralnej gleby, jak i wchłanianiu wody pomiędzy polami zawierającymi termity i tymi, które zostały poddane obróbce w celu wykluczenia występowania tych owadów. Wyniki wykazały, że obfitsze w plony pszenicy (aż o 36%) były tereny zamieszkane przez termity oraz mrówki. Tunele wykopane przez owady pozwoliły opaść deszczowi głębiej w ziemię, zatrzymując wilgoć na poziomie trzykrotnej szybkości wchłaniania wody przez rośliny na polach. Drugą korzyścią aktywności termitów na polach była zawartość azotu w glebie. Bakterie jelitowe termitów zawierają duże ilości azotu. Ze względu na sposób, w jaki te owady wykopują swoje tunele, ten azot przenosi się do gleby. Niestety, niektóre części świata, które są nieodzownym elementem występowania termitów, są traktowane jako szkodniki. W dżungli amazońskiej termity często rozprzestrzeniają się po oczyszczonej ziemi. W zależności od rodzaju termitów, znacznie wpływa to na jakość gleby, a plony mogą się zmniejszyć, ponieważ składniki odżywcze w glebie nie są zrównoważone. W USA wpływ termitów na rolnictwo jest zazwyczaj związany z uszkodzeniem konstrukcji. Jako że gatunki występujące w USA są żarłocznymi zjadaczami, mogą uszkadzać ogrodzenia, szopy, stodoły i inne budynki. Ponadto gatunki termitów znalezionych w Ameryce Północnej nie budują kopców, lecz mają gniazda pod ziemią. Oznacza to, że nie można tak łatwo uzyskać dostępu do kolonii, tym samym nie mogą być one wykorzystane jako nawóz czy źródło paszy dla zwierząt. Sami więc musimy ocenić, czy te owady społeczne niosą więcej korzyści, czy są może wścibskimi, niepotrzebnymi insektami.

Hodowla

Bez względu na przyczynę chęci ich hodowania, dbanie o kolonie jest bardzo łatwe i przyjemne dla wszystkich grup wiekowych. Niestety nie są one tak ekscytująca jak mrówki… ale również zasługują na uwagę. Podobnie jak mrówki, porozumiewają się w charakterystyczny dla siebie sposób, kopią, budują tunele. Według autora są bardziej relaksujące. Nie musimy się martwić, że uciekną i są w stanie przetrwać dłużej w przypadku nieobecności hodowcy. W ten sposób autor opisuje swoje doświadczenia związane z hodowlą: “Najlepszą i najlepiej rozwijającą się kolonie termitów hodowałem nieco ponad dwa lata. Trzymałem je w garażu… a tak właściwie, zapomniałem o mojej koloni i przez 6 miesięcy radziła sobie sama. Niestety było to spowodowane moimi problemami zdrowotnymi które przyczyniły się do częstszego mojego bycia poza domem. Któregoś dnia przypomniałem sobie o nich, Ku mojemu zaskoczeniu nie były martwe (wciąż miały dużo drewna) i było ich więcej. Co ciekawe pleśń nigdy nie stanowi problemu dla termitów, ponieważ żyją w miejscach, które mają wysoką tendencję do pleśnienia. Co więcej, mogą je jeść lub mają sposób, aby się jej pozbyć. Nigdy nie widziałem obecność pleśni w mojej koloni - z wyjątkiem, kiedy pojawiała się na martwym robotniku. Wielu z nas sądzi, że termity są brzydkie, ale to jest już bardziej kwestia indywidualnego podejścia, Moim zdaniem wyglądają całkiem okazale, szczególnie żołnierze. Z drugiej strony, wygląd królowych woła o pomstę do nieba. Najłatwiejszymi gatunkami termitów do wychowania (i prawdopodobnie najłatwiejszym do znalezienia) były termity podziemne. Chociaż nie posiadam sporej wiedzy na temat hodowli termitów żyjących w drewnie, ponieważ moje królowe, które miałem kilka lat temu, zdechł dość szybko. Dlatego, z tego powodu, że mam spore doświadczenie z termitami żyjącymi w ziemi, o nich będę teraz mówić. Skąd wiemy, jaki gatunek termita posiadamy? Cóż, sam mam w określeniu tego pewne trudności, ponieważ wszystkie wyglądają tak samo. Aby w pełni zidentyfikować gatunek konkretnej kolonii musimy poczekać, aż pojawią się żołnierze, dzięki czemu, przez kształt i wygląd ich żuchwy możemy stwierdzić z czym mamy do czynienia. Często również miejsce i sposób gniazdowania, w którym zostały odnalezione, podobnie jak u mrówek, może być pewnym wyznacznikiem. Musimy również pamiętać, że często żołnierze u niektórych gatunków mogą być bardzo podobne do robotników - a czasami nawet nie występują w ogóle. Na szczęście, gatunek tutaj nie ma dużego znaczenia. Możesz jedynie określić, jaki rodzaj drewna preferują. Nie jest to tak wymagane jak u mrówek, u których niektóre gatunki mają określoną dietę lub typ siedliska. Minusem hodowania termitów jest to, że muszą mieć stały dopływ wilgoci. Do jedzenia można podawać im nawet rolki toaletowe i różnorodne rodzaje drewna - nie tylko sosnowe. Upewnij się zawsze, że papier lub drewno nie jest zabarwione i nie było uprzednio potraktowane chemikaliami, bo na te, termity są bardzo wrażliwe i szybko umierają. Jeżeli chodzi o ich zbieranie, jest bardzo łatwe - na przykład zgarnianie ich łyżką. Nie przenoś ich palcami, ponieważ możemy je łatwo zgnieść. To, co ja robię, to do wiaderka wkładam drewna i czekam, aż same się nim zainteresują, lub po prostu wrzucam je razem z ziemią. Możemy być spokojni, że znajdziemy reproduktora, ponieważ termity mogą posiadać setki, jak nie tysiące królowych. Pamiętaj, że zawsze, przed próbą podjęcia się hodowli termitów, musisz mieć uprzednio przygotowany pojemnik hodowlany, ponieważ nawet gatunek preferujący suche siedliska, szybko zginie w twoim wiadrze. Najlepszych zbiornikiem są akwaria ze szkła - nie eksperymentowałem z innymi tworzywami. Zdecydowanie nie polecam używać plastiku, ponieważ, wydają się zabijać termity, które w łatwy sposób będą mogły go przeżuć. Termity potrzebują trochę miejsca do kopania, ale nie za wiele ... może nawet połowa naszego akwarium. Nie mierzę, po prostu nasypuje ziemi, dopóki nie poczuję jego właściwej ilości. Pamiętaj również, że miejsce pobytu twojego akwarium nie powinny być już zmieniane - nie dość, że jest ciężkie, to tunele mogą się zasypać. Następnie, musimy bardzo ostrożnie wyjąć drewno (tak aby nie zgniotło termitów) - chociaż nie stresujmy się, gdy zobaczymy jakiegoś trupka i umieścić go na ziemi w akwarium. Od czasu do czasu podawaj trochę świeżego drewna. W zależności od tego, czy posiadasz termity preferujące suchy, bądź wilgotny klimat - rozpylaj wodę w akwarium w odpowiednich ilościach. (Woda koniecznie musi być filtrowana tj. nie z kranu). Zabije ona szybko Twoją kolonię, ponieważ zawsze jest poddawana wcześniejszemu oczyszczaniu chlorem, a nawet minimalne jego dawki negatywnie oddziałują na wrażliwą na chemikalia kolonię termitów. Nie wlewaj wody, bo termity się utopią. Zalecam po prostu pusty spryskiwacz, taki jaki możemy kupić na przykład do czyszczenia szyb. Po jego opróżnieniu należy go kilka razy wypłukać a następnie pozostawić we wrzącej wodzie na 24 godziny, aby pozbyć się wszelkich chemikaliów. Można również kupić specjalne spryskiwacze do terrariów, które z pewnością są dostępne w okolicznych sklepach zoologicznych. Pierwsze nimfy wylęgają się już po około 2-4 tygodniach. Ich pełne dojrzewanie trwa jednak bardzo długo, bo aż 6 miesięcy od złożenia jaj. Prawdopodobnie nie będziesz miał okazji zobaczyć królowych, ale prawie zawsze będą widoczne robotnice i robotnicy w tunelach po bokach akwarium. Czasami moje termity czołgają się i eksplorują teren na powierzchni ziemi. Zauważyłem, że gdy spryskuję powierzchnię, albo robi się nieco zimniej, moja kolonia wynurza się z podziemi i aktywnie patroluje powierzchnie. Termity nie potrzebują pokrywki, ponieważ są okropnymi wspinaczami i są zbyt głupi, aby użyć kleju który trzyma szkło. Należy jednak uważać na te, posiadające skrzydła i pozwolić móc im odlecieć, ponieważ nie chcemy, aby setki z nich latały nam po pokoju. Mimo to, jeżeli zdarzy się tak, że uciekną, nie musimy się martwić, ponieważ muszą znaleźć naprawdę dobre źródło wilgoci. Suche, zakurzone powietrze, dywan, a zwłaszcza garaż, zabija w krótkim czasie kolonie. Inaczej wygląda sprawa z zachodnimi termitami mieszkającymi w drewnie liściastym - mają prawdopodobnie znacznie większe szanse na przeżycie. Mimo to nigdy nie uciekły mi żadne termity, chociaż muszę przyznać, że zawsze jest na to taka szansa. A więc udało mi się utrzymać kolonię przez wiele lat - od kolonii bez królowej, do niesamowitego gniazda termitów. Są teraz na etapie, w którym nieprzerwanie się rozwijają. Nadszedł czas, by je uwolnić. Nienawidzisz swojego sąsiada? Nie lubisz swojej szkoły? Nic prostszego! Oczywiście żarty żartami. Sam musisz zdecydować, co z nimi dalej zrobić - sprzedać, wypuścić z dala od społeczeństwa, czy nadal hodować. Pamiętaj, aby się nie zniechęcać - często cała kolonia padnie w ciągu jednej nocy, często niezależnie od tego, ile serca w to włożymy. Jest także legalny w handlu i przekazywaniu termitów między państwami (wyjątkiem jest transportowanie królowych) - w przeciwieństwie do mrówek. Nie ma to znaczenia, ponieważ wtórne reprodukcje (robotnice i robotnicy) w odpowiednich warunkach i tak zamieniają się w królowe - a więc transport bezpieczny, bo przecież w trakcie transportu nie stwierdzono żadnych królowych. Upewnij się również, że nie jest to termit Formozański, ponieważ są one nierodzime i wysoce inwazyjne.

Budowa gniazda dla termitów.

Opisywany tutaj projekt wykorzystuje zachowania najbardziej popularnych w sprzedaży termitów, dumnie noszących nazwę Reticulitermes flavipes. Występują one we wschodnich Stanach Zjednoczonych, stąd autor zna się na ich hodowli. Są one przeznaczone dla początkujących hodowców a co więcej, zgodnie z opinią autora “są sprzedawane w celach dydaktycznych”. Musimy pamiętać, że każdy gatunek termitów potrzebuje określonych materiałów i formy konstrukcji. Takie informacje w łatwy sposób można znaleźć w internecie lub w lokalnym serwisie produktów rolnych.

Kupno termitów z rodzaju Reticulitermes flavipes

Jeżeli nie mamy możliwości złapania i hodowli tych termitów, zawsze możemy je kupić. Znanym i sprawdzonym źródłem jest firma Carolina Biological Supply Company, w której składzie jest wiele fascynujących zwierząt, nie tylko termitów i mrówek. Są tam dostępne bliźniaczo podobne termity Reticulitermes virginicus które niczym się nie różnią (pod względem potrzeb) od Reticulitermes flavipes. Naturalnie, mogą istnieć inne źródła. Na stronie znajduje się instrukcja opieki nad termitami, wideo, w którym osoba mówiąca podaje nam różne ciekawostki, mity i wskazówki na temat opieki tych stworzonek. Należy pamiętać, że żołnierze nie żywią się drewnem, więc nie przeżyją za długo w naszym gnieździe.

Potrzebne materiały

  • 1/8 cala arkusza akrylowego o średniej wytrzymałości,
  • Materiał ochraniający oczy,
  • Rękawice robocze,
  • Metalowa linijka lub miara,
  • Stół z możliwością cięcia,
  • Rury, PCV lub polipropylen,
  • Nożyczki,
  • 1/32 cala drewnalub brązowego papieru (brązowy papier używany do toreb spożywczych),
  • Spinacze do papieru,
  • Czysty piasek, taki jak w piaskownicach,
  • Naczynie szklane z pokrywką lub folią aluminiową
  • Piekarnik
  • Kroplomierz do oczu
  • Torby do przechowywania na zamek błyskawiczny
  • Łyżka

Pleksi Zrobiłem trzy małe kwadraty w rozmiarach 3x3, 4x4, 6x6. Wszystkie się kleją, ale niestety nie wysychają za szybko. Cięcie pleksi może być niebezpieczne, dlatego jeżeli wcześniej nie pracowałeś z użyciem tego materiału, albo jesteś w obecności dziecka, zapytaj się profesjonalisty o sposób cięcia. Jeżeli zdecydowałeś się na cięcie samemu, będziesz potrzebować noża, linijki lub jakiejś miary. “Reguła metalowa” jest najlepsza. Zmierz szerokość, którą chcesz odciąć, wyrównaj i wielokrotnie zaznacz linię za pomocą obcinarki. Nie chcesz przeciąć pleksi, więc nie musisz naciskać zbyt mocno. Po prostu chcesz zrobić w materiale rowek. Bądź ostrożny, ponieważ pleksa jest śliska, a przecinak może się na nim przesuwać. Trzymaj ręce za nożem, gdy go używasz, aby zapobiec ranom, jeśli ostrze się ześlizgnie. Pracuj na powierzchni, która jest odpowiednia, ponieważ ostrze może o nią uderzyć i ją zniszczyć. Po wykonaniu rowka, przyłóż wycięcie do krawędzi stołu częścią, którą chcesz oderwać od reszty. Teraz naciskaj wystającą pozostałość materiału, jednocześnie trzymając stół, aby utrzymać go na swoim miejscu. Zwisająca część ze stolika zostanie zerwana, miejmy nadzieję, że wzdłuż linii, którą zrobiłeś. Zalecamy noszenie rękawiczek, ponieważ materiał może nagle odskoczyć, a twoja dłoń lub nadgarstek może otrzeć się o pozostałą krawędź pleksi. Mogą również odpaść jakieś odłamki, dlatego należy nosić ochronę na twarzy i oczy.

b) Rury Wytnij kawałek rurki wystarczająco długo, aby obejść powstałe gniazdo z trzech stron. Kawałek będzie nieco krótszy niż dodana długość trzech boków [3+3+3=9 cali lub 6+6+6= 18 cali]. Możesz przyłożyć rurkę wzdłuż trzech boków, a następnie przyciąć ją na odpowiednią długość.

c) Montaż Ten etap wymaga trochę cierpliwości. Połóż jedno z ciętych szkiełek na stole w pobliżu krawędzi. Zacznij od ułożenia rury wzdłuż jednej strony. Wyobraź sobie, że rura spłaszcza się trochę podczas montażu gniazda, więc umieść ją nieco od krawędzi, aby nie wybrzuszyła się zbytnio, gdy zostanie ściśnięta. Przytrzymaj ją i przyłóż do niej drugie szkiełko. Teraz przytrzymaj rurkę uwięzioną między szybkami jedną ręką. Następnie nawiń rurki wzdłuż następnej krawędzi boków. Nie pozwól się im zgiąć, ale również nie pozwól, aby uformował się kształt litery U. Chcesz, żeby był prawie kwadratowy, ale z zaokrąglonymi rogami. Kontynuuj montowanie rurek wzdłuż trzeciej strony, ponownie tworząc zaokrąglony, ale nie załamany róg. Teraz popchnij jedną stronę całej konstrukcji (nie dna) od krawędzi stoły, aby uzyskać zacisk, ściskający boki na rurce. Trzymaj boki ze sobą i rodziel je, gdy zacisk zostanie wystarczająco ściśnięty. Następnie, zaciskiem, w ten sam sposób, złącz drugą stronę, a na sam koniec, pozostałą część, a więc spód twojego gnizda. Najlepiej jest użyć dwóch zacisków na dnie, ponieważ zapewniają one cztery “nogi” do utrzymania naszego gniazda w pozycji pionowej. Będziemy musieli nieco wyregulować dolne zaciski, aby farma była w poziomie.

d) Piasek Najpierw musisz rozgrzać piasek w piecu, aby zminimalizować ryzyko pleśnienia oraz zabić wszelkie organizmy, które mogą zaszkodzić naszym termitom. Następnie umieść około dwóch szklanek piasku w szklanym lub metalowym pojemniku i zamknij je wieczkiem. Nie zaklejaj szczelnie pokrywy. Rozprowadź pasek tak bardzo, jak to możliwe. Umieść w piekarniku nagrzanym do temperatury 350 ° F i pozostaw na jednągodzinę. Wyjmij go i pozostaw do ostygnięcia aż do temperatury pokojowe. Można równieżrozprowadzić piasek na blasze do pieczenia lub kawałku folii. Po całym procesie, gdy piasek ostygnie, można go przesypać do słoika i zamknąć pokrywę do przechowywania. Oczywiście należy podkreślić, że folia ma większy potencjał do robienia bałaganu w piecu.

e) Łyżka i pędzel Teraz użyj łyżki, aby umieścić piasek w gnieździe. Dodaj około ¾ piasku do gniazda 3 X 3 lub 1½ do gniazda 6 X 6. Rozmieść go, delikatnie stukając w gniazdo. Nie martw się, drobne cząsteczki piasku przykleją się do ścianek pleksi. Następnie dodaj kilka kropli wody, aby zwilżyć piasek. Pamiętaj, że jeżeli dodasz zbyt dużo, zrobi ci się z tego jedna wielka kałuża.

f) Drewno lub papier siarczanowy Namocz uprzednio wycięty kwadrat drewna balsamowego lub papier w wodzie, aż zostaną całkowicie zwilżone. Wyciąg i poczekaj, aż zejdzie nadmiar wody, a następnie umieść w gnieździe na piasku. Koniecznie muszą być w kontakcie z powierzchnią piasku, aby termity z łatwością mogły przejść z piasku do spożycia. Pomiędzy drewnem lub papierem, a wewnętrzną ścianą musi być wolna przestrzeń, aby szczeliny przylegały co najmniej do jednej strony materiału. Niezbędne jest bardzo cienkie, 1/32 cala drewno balsamowe.

g) Przechowywanie Po umieszczeniu termitów na piasku, zaciemnij całą konstrukcję. Termity nienawidzą światła, a kochają wilgoć, a więc zawsze kontroluj jej stan. Następnie umieść gniazdo w sposób pionowy. Następnie, nałóż woreczek z zamkiem błyskawicznym (w środku powinna znajdować się wilgotna bibuła), aby utrzymywać wilgotność w powietrzu. Trzymaj gniazdo w szafce lub w innym ciemnym miejscu. Możesz pokryć go całkowicie grubą szmatką, aby nie dopuścić światła. Przechowuj go w miejscu, które nie jest zbyt ciepłe. Carolina Biological Supply sugeruje temperatury od 10 do 15,5 ° C (50 do 60 ° F). Kontroluj ich stan przynajmniej raz w tygodniu (częściej w przypadku małych kolonii). Użyj zakraplacza do oczu lub słomy, aby łatwiej zwilżać gniazdo. Uważaj, aby nie utopić termitów. [Przykładowe gniazda w linku pod artykułem].

Linki zewnętrzne

Tłumaczenie

Jakub Klimczak