Tetramorium caespitum (Curtus)

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Porozmawiaj z autorem na forum o mrówkach
Gatunek
Tetramorium caespitum
Synonim
Murawka darniowiec
Królowa
8-9mm, smoliście czarna, błyszcząca, bez przebarwień. Ciału lekko wydłużone, smukłe.
Robotnice
Jednobarwna, od brązu do czerni. Wielkość zależna od liczebności kolonii - 3-4mm, smukła. Powolna w ruchach, w razie podniecenia biega w charakterystyczny sposób z rozwartymi żuwaczkami, atakując wszystko co napotka.
Gniazdowanie
Podziemna, kopie głębokie korytarze z naziemnym kopcem z wyniesionego podłoża. Preferuje suche, ciepłe miejsca na otwartym terenie.
Pokarm
Drapieżnik, aktywnie poluje na drobne bezkręgowce i nie gardzi martwymi owadami. Sporadycznie używa spadzi mszyc czy czerwców roślin zielnych, ograniczając się z reguły do wydzielin mszyc korzeniowych.
Chów
Fromicarium "R" wypełnione drobnym piaskiem. Małe gabaryty powodują, że potrafi się przecisnąć przez naprawdę małe szczeliny w zabezpieczeniach. Swoje kolonie karmię drobnymi owadami, raz na tydzień podaję również miód.
Opis
Wyjątkowo konfliktowy gatunek - zaatakuje i zniszczy każdą inną kolonię, jeżeli tylko uzna, iż jest wystarczająco liczną kolonią. Rójka przypada na początek czerwca. Królowe zakładają kolonie w sposób klasztorny, zakopując się w podłożu. Monoginiczna, jednak możliwym jest przyjęcie przez osieroconą kolonię młodej królowej po rójce. Mrowiska są niejednokrotnie utrapieniem na dekoracyjnych trawnikach, rozległe i głębokie korytarze, potrafią się zapaść pod stopą - w cieplejszych regionach Europy gatunek uważany za plagę terenów rekreacyjnych.

Zobacz również

Opis mrówki Tetramorium caespitum