Użytkownik:Mateusz

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

MOJE POCZĄTKI Z MRÓWKAMI

Odkąd pamiętam, to zawsze interesowałem się zwierzętami, a w szczególności owadami.


Będąc na działce łapałem "leśne mrówki" do pojemniczków po kliszach wypełnionych wilgotnym piaskiem, i patrzyłem jak ryje w nim korytarze. Dokarmiałem cukrem :P, a potem zapomniałem nawilżać piach i mrówka usychała.


Kiedyś nawet zacząłem szukać czegoś w www.google.pl na temat hodowli mrówek i znalazłem tylko model mrowiska rudnic jak go zbudować...ale stwierdziłem, że to nie dla mnie, bo terra wymaga olbrzymiej wielkości  :)))


Często wchodziłem na http://owadziarnia.org i na dole strony zauważyłem link do http://formicarium.pl. Obejrzałem pobieżnie i powiedziałem sobie: - Ale jaja! Można hodować mrówki! No i przeczytałem wszystkie artykuły, i z tego co wyczytałem to nijaki Lasius niger jest bardzo łatwy w hodowli. Myślę sobie: -"niger"? to pewnie jakiś afrykański (w sensie nigeryjski) gatunek! No to nici z hodowli... Minęło kilka miesięcy gdy znów otworzyłem stronę http://formicarium.pl i przeczytałem sobie o tym gatunku (L.niger). No i taka moja reakcja: - O ja! to te czarne mróweczki na moim ogródku to właśnie L.niger!!!! Ucieszyłem sie niesamowicie. Później w październiku 2006. r. ocknąłem się żeby szukać królowych... trochę za późno ale.... pod kamieniem przy oczku wodnym siedziała sobie wielka mrówka z jeszcze większym odwłokiem. Przechwyciłem ją do "Formikarium pudełkowe za 3 zł" i tam wychowała swoje potomstwo. Co prawda nie jest to L. niger (robotnice są mniejsze od L.niger) tylko pewnie L.alienus, ale również b.przyjemne mróweczki. Kolonia ta ma już 40 robotnic, i mnóstwo jaj, larw i poczwarek.


Gatunki które chciałbym mieć:

Polyrhachis dives


Camponotus fallax


Manica rubida


Messor barbarus


1 × Lasius alienus
1 × Leptothorax sp.
1 × Formica fusca
4 × Lasius niger
2 × Formica cinerea
4 × Lasius flavus


Moje współrzędne : szerokość: 52.34909086808661, długość: 21.247859001159668.