Wilgotność

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wilgotność czy "mokrość"?

Wilgotność często traktowana jest raczej jako "mokrość" materiału wypełniającego część gniazdową w formikarium. Jeśli zalecane jest aby w formikarium korkowym część była sucha, a część wilgotna to nie znaczy, że w części wilgotnej ma być widoczna woda.

W hodowli mrówek z wodą związany są takie pojęcia jak:

  • dostęp do wody,
  • nawilżenie materiału wypełnienia,
  • wilgotność powietrza.

Formikaria to tak małe konstrukcje w stosunku do naturalnej przestrzeni życiowe mrówek, że utrzymanie właściwych i różnorodnych warunków wilgotnościowych jest utrudnione.

Skraplająca się para wodna lub mokry materiał wypełnienia mogą pełnić rolę dostępu do wody. Mokry lub wilgotny materiał wypełnienia może utrzymymwać w odpowiednich strefach formikarium wysoką wilgotność powietrza. Wodę, skropliny widać, jednak wilgotność powietrza jest niewidzialna a jej "regulację" robi się na wyczucie - widzimy, że skrapla w zimniejszych częściach formikarium podczas dogrzewania ale trudno jest wyczuć czy w gnieździe jest właściwa wilgotność.

W opisach na temat regulowania warunków w formikariach spotkać można się z pojęciem "gradient wilgotności". Pojęcie to określa takie warunki, które z jednej strony gniazda zapewniają wysoką wilgotność powietrza z drugiej niską. Dzięki temu mrówki mają możliwość wybrania dla siebie i swego potomstwa odpowiednich miejsc - komór o różnych poziomach wilgotności powietrza. One wiedzą czego im potrzeba a hodowca musi się postarać aby miały w czym wybierać.

Wentylacja i nawilżanie

Ten sławny "gradient wilgotności" uzyskuje się przez nawilżanie materiału gniazda i wietrzenie oraz przez strefowe oddziaływanie temperaturą na formikarium. Właściwą wentylację gniazda może zapewnić szczelina pod szybką formikarium (może wystarczyć te pół milimetra na całej długości szybki) lub jeszcze lepiej otwarta arena.

Zbyt szczelnie zamknięcie formikarium może się dla mrówek źle skończyć, nie tyle z powodu braku powietrza co zbyt wysokiej wilgotności powietrza.

Eksperymenty z wilgotnością w szczelnie zamniętej butelce

Dla lepszego zrozumienia zjawisk jakie rządzą wilgotnością w formikarium proponuję wykonanie eksperymentu. Do eksperymentu potrzebna jest plastikowa butelka (np. po wodzie mineralnej lub Kokakoli) i cierpliwość. Po wypiciu napoju zawsze jakaś odrobinka. Zakręć butelkę, postaw ją na półce i obserwuj przez kilka dni. Przyjrzyj się w których miejscach pojawia się rosa. Przytrzymaj przez chwilę butelkę w ręku i zaobserwuj jak z jednej strony woda odparowuje a z innej skrapla się. Weź mokry wacik kosmentyczne przyklej do butelki i zauważ, że będzie się pod nim gromadzić woda - może nawet tak dużo że zacznie spływać po ściance. Przestaw mokry wacik na przeciwną stronę butelki i sprawdź jak długo woda z poprzedniego miejsca przeniesie się znów pod wacik.

Co takiego działo się w butelce podczas eksperymentów. Teoretycznie gdy nie ma różnic temperatur możliwe jest, że na ściankach nie będzie drobniutkiej rosy. W rzeczywistości temperatura w naszych domach wciąż się zmienia a butelka z różnych stron nagrzewa lub chłodzi się z różną intensywnością. Niewielkie różnice temperatur powodują skraplanie się i odparowywanie wody. Dlaczego? Otóż w zamkniętej butelce wilgotność powietrza szybko wzrasta do 100%. Wniosek z tego wypływa jeden: Formikarium nigdy nie może być szczelnie zamknięte!!

Eksperymenty z wilgotnością w dziurawej butelce

Proponuję ci kontynuację eksperymentu z butelką. Postaw butelkę na parapecie, przy chłodniejszej ścianie lub w pobliżu kaloryfera aby przyspieszyć zjawiska parowania i skraplania wody na ściankach. Jeśli myślisz, że już czujesz o co chodzi z wilgotnością powietrza w zamkniętej przestrzeni, zrób w butelce kilka maleńkich otworków (wystarczy szpilka) po stronie gdzie skraplała się rosa i obserwuj co się stanie. Nie opiszę ci tego co zobaczysz ani nawet zdjęcia nie zrobię. Myślę, że zrozumiesz co onacza sławny "gradient wilgotności" i dlaczego dobra wentylacja jest niezbędna.


Kilka ciekawych faktów na temat wilgotności

  • Wysoka wilgotność może być powodem śmierci mrówek zaatakowanych przez owadomorki [1]
  • Roztocza domowe lubią poziom 80% wilgotności względnej a przy wilgotności poniżej 50% giną.
  • Żywność nie powinna być przechowywana w wilgotności względnej wyższej niż 75%.
  • Wilgotność względna powietrza powyżej 70% wpływa niekorzystnie na papier gdyż umożliwia rozwój pleśni i grzybów.
  • Pleśnie dobrze rozwijają się przy wilgotności względnej powietrza od 80 do 65% i w temperaturze około 25stC.
  • Wiele owadów domowych (np, rybik) lubi wilgotność wynoszącą 75% i 25stC.
  • Bakterie lubią wilgotność 80-95%.
  • Za optymalną wilgotność powietrza w mieszkaniach przyjmuje się 40-60%.
  • W okresie wiosennym i jesiennym w mieszkaniach panuje wyższa wilgotność z powodu, której odczuwamy większy chłód.

Zobacz również