Znakowanie

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Znakowanie mrówek stosuje się gdy badane są różnice w zachowaniu poszczególnych robotnic w kolonii. U pszczół stosowano naklejane na tułów karteczki z numerem. Tylko jak to zrobić na takim małym ciałku?? Zamiast karteczek stosuje się znakowanie kolorowymi kropkami na tułowiu i odwłoku. Aby odróżnić od siebie mrówki należy zastosować kod kolorów: każda mrówka posiadać powinna kolorowe kropki w różnym układzie.

Aby oznakować mrówki trzeba mieć:

  1. uspokojone mrówki,
  2. farbę akrylową,
  3. mały pędzelek,
  4. pojedyncze delikatne włoski na przykład z sierści kota.

Do uspokojenia mrówek wystarczy złapać je i przetrzymać w zamknięciu przez dłuższy czas. Może to być probówka lub wygodniej przezroczysta przykrywka. Gdy odkryjesz przykrywkę i mrówka nie ma już ochoty na bieganie można spróbować namalować na tułowiu robotnicy kropkę farbą akrylową. Zwykłym pędzelkiem nabierz farby, włoskiem dotknij pędzelka i delikatnie postaw kropkę na jakiejś kartce aby sprawdzić ile nabiera się farby i jak się maluje. Gdy dobierzesz ilość farby na pędzelku przybliż włosek do mrówki i delikatnie dotknij ją na tułowiu.

Jeśli pierwsza próba przejdzie pomyślnie możesz zabrać się za malowanie większej liczby mrówek. Jesli masz specjalną delikatną pęsętę entomologiczną malowanie nie powinno być trudne. Można też spróbować przyciskać mrówki do podłoża delikatnym pędzelkiem. Pamiętaj jednak, że farba zatyka przetchlinki (przez które mrówki oddychają) a kropka farby powinna być jak najmniejsza. Z tego względu pierwszą kropkę umieść na tułowiu a następne na odwłoku.

Przy znakowaniu mrówek nie należy stosować innych farb niż akrylowe. Farba akrylowa zawiera wodę jako rozpuszczalnik i dzięki temu jest mniej szkodliwa dla mrówek niż inne farby.


tandem.jpg

Zdjęcie z badań nad procesem wzajemnego uczenia się mrówek Temnothorax albipennis. Nigel R. Franks, Tom Richardson,Teaching in tandem-running ants, Nature 439, 153-153 (12 Jan 2006)


linki zewnętrzne