Beton komórkowy

Z Formicopedia
Wersja z dnia 00:26, 26 sty 2018 autorstwa GEB (dyskusja | edycje) (usuwam moje teksty)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Beton komórkowy jest materiałem budowlanym używanym do budowy części gniazdowej formikarium.

Beton komórkowy jest łatwy w obróbce. Można ciąć go zwykłą piłą. Korytarze i komory można utworzyć rzeźbiąc na przykład obracającym się wiertłem. Przy obróbce kilkucentymetrowej grubości betonu komórkowego należy uważać aby nie pękł.

Budując część gniazdową formikarium należy przewidzieć nawilżanie. Najczęściej nawilżanie wykonuje się w taki sposób aby pod formikarium można było umieścić pojemnik z wodą i część betonu komórkowego była w nim zanurzona. Beton będzie stopniowo pobierał wodę (nasiąkał). Miejsce gdzie wykonane są komory i korytarze będzie dzięki temu nawilżonej przez pozostałe powierzchnie woda będzie odparowywała. Komory bliżej nawilżania będą miały wyższą wilgotność.

Jak uszczelnić przestrzeń między betonem a płytką szklana?

Nie trzeba jej uszczelniać jeśli powierzchnia betonu komórkowego jest w miarę równa. Mrówki wszelkie szczeliny i tak poupychają piaskiem. Dobrym rozwiązaniem jest przyklejenie drobnego papieru ściernego(papier 300) do równej powierzchni i oscylacyjnym ruchem wyrównanie całej powierzchni betonu.

Jeśli masz problem ze zbyt dużymi szczelinami między korytarzami i komorami możesz użyć gipsu. Na szybkę nałóż cienką kilkumilimetrową warstwę gipsu i przyłóż beton komórkowy. Gdy gips wyschnie zdejmij szybkę i usuń nadmiar gipsu znad korytarzy i komór.


Przecztaj również