Camponotus truncatus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
 
Linia 18: Linia 18:
 
}}
 
}}
  
'''Camponotus''' (''Colobopsis'') '''truncatus''' to mrówka [[monoginia|monoginiczna]] stosująca [[polydomia|polydomię]], występująca w regionie śródziemnomorskim. Tworzy kolonie liczące do ok. 500 robotnic. Spotykana między innymi w Niemczech, w cieplejszych częściach tego kraju. Przed rokiem 2006 nie zaobserwowano tej mrówki w Polsce. Pierwsze stanowiska wykryto w Rogalinie pod Poznaniem (Dęby Rogalińskie na terenie Rogalińskiego Parku krajobrazowego) oraz we Wrocławiu i jego okolicach.  
+
Mrówka [[monoginia|monoginiczna]] występująca w krajach śródziemnomorskich. Spotykana między innymi w Niemczech w cieplejszych częściach tego kraju. Przed rokiem 2006 nie zaobserwowano tej mrówki w Polsce. Wymaga dużo ciepła w okresie lata. Zimą wytrzymuje ochłodzenia do minus 15stC. Buduje gniazda w drzewach. Wykazuje [[polimorfizm]] - kasta żołnierzy jest większa od robotnic i posiada powiększony przód głowy wykorzystywany do zasłaniania wejść do gniazda. Nie jest jednak do końca pewne dlaczego również królowa posiada w taki sposób zbudowaną głowę. Na odwłoku widoczne są białe przebarwienia po których można tą mrówkę pomylić z mrówką [[Dolichoderus quadripunctatus]].
Gatunek gniazduje w martwych partiach żywych drzew (w szczególności w cienkich uschniętych gałązkach), czasem niewielkie kolonie pojawiają się w zdrewniałych pustych łodygach krzewów. Spotykany w suchych lasach liściastych (także w starych parkach, lasach mieszanych i w sadach). Najczęstszy w widnych dąbrowach. Mrówki te żywią się spadzią oraz polują na drobne owady. Loty godowe od czerwca do sierpnia.
 
  
Zimą wytrzymują ochłodzenia (na zewnątrz jak i wewnątrz gniazda) dochodzące do minus 15*C.  Wykazuje [[polimorfizm]] - 2 kasty złożone z normalnej wielkości robotnic i żołnierzy. Kasta żołnierzy jest większa od normalnych robotnic. Mrówki żołnierze pojawiają się w dojrzałych koloniach i charakteryzują się mocno zesklerotyzowaną głową, a dokładniej powiększonym przodem głowy wykorzystywanym do zatykania wejść do gniazda, którego nie opuszczają. Głowa królowej przypomina głowę żołnierza i służy w tym samym celu, w czasie klasztornego zakładania kolonii. Głowa i tułów ubarwione rdzawo, odwłok ciemnobrązowy. Na odwłoku występują również białe przebarwienia.
 
 
* Robotnice
 
wielkość: 3 - 6 mm
 
 
* Królowe
 
wielkość: 5-7 mm
 
  
 
===linki zewnętrzne===
 
===linki zewnętrzne===
 
* [http://pte.au.poznan.pl/ppe/PPE1-2007/41-45_Borowiec.pdf publikacja o odkryciu Camponotus truncatus. Mrówkę tą znalazł we Wrocławiu entomolog Marek Borowiec]
 
* [http://pte.au.poznan.pl/ppe/PPE1-2007/41-45_Borowiec.pdf publikacja o odkryciu Camponotus truncatus. Mrówkę tą znalazł we Wrocławiu entomolog Marek Borowiec]
 
* [http://photos.fourmis.free.fr/photos_fourmis?categorie=103&chemin=_6_2_10_103 Galeria zdjęć Camponotus truncatus]
 
* [http://photos.fourmis.free.fr/photos_fourmis?categorie=103&chemin=_6_2_10_103 Galeria zdjęć Camponotus truncatus]
* [http://www.antweb.org/description.do?rank=species&name=truncatus&genus=camponotus&project=alicanteants zdjęcia i opis na AntWeb]
 
* [http://www.ameisenwiki.de/index.php/Camponotus_truncatus opis na Ameisen Wiki]
 
  
 
{{Galeria|52|Camponotus truncatus}}
 
{{Galeria|52|Camponotus truncatus}}

Aktualna wersja na dzień 00:54, 26 sty 2018

Camponotus truncatus
Camponotus truncatus soldier (Curtus).jpg
foto: Curtus
Zobacz album zdjęć
Systematyka
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Formicinae
Plemię Camponotini
Nazwa systematyczna
Camponotus truncatus
(Spinola, 1808)

Mrówka monoginiczna występująca w krajach śródziemnomorskich. Spotykana między innymi w Niemczech w cieplejszych częściach tego kraju. Przed rokiem 2006 nie zaobserwowano tej mrówki w Polsce. Wymaga dużo ciepła w okresie lata. Zimą wytrzymuje ochłodzenia do minus 15stC. Buduje gniazda w drzewach. Wykazuje polimorfizm - kasta żołnierzy jest większa od robotnic i posiada powiększony przód głowy wykorzystywany do zasłaniania wejść do gniazda. Nie jest jednak do końca pewne dlaczego również królowa posiada w taki sposób zbudowaną głowę. Na odwłoku widoczne są białe przebarwienia po których można tą mrówkę pomylić z mrówką Dolichoderus quadripunctatus.


linki zewnętrzne