Formica pratensis

Z Formicopedia
Wersja z dnia 16:17, 4 lut 2012 autorstwa Gn (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mrówka łąkowa
Formica pratensis worker MAck.jpg
Systematyka
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Podrząd żądłówki
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Formicinae
Plemię Formicini
Nazwa systematyczna
Formica pratensis
(Retzius, 1783)

Mrówka łąkowa (inna nazwa: Mrówka czarniawka) (łac. Formica pratensis) należy do mrówek objętych w Polsce ochroną ścisłą ze względu na rzadkość występowania. Tej mrówki hodować nie wolno!

Występowanie

Zamieszkuje głównie suche środowiska Europy i Azji takie jak stepy, łąki i pastwiska. Gniazdo to stosunkowo płaski kopiec zbudowany ze źdźbeł traw, drobnych gałązek a w razie dostępu do tego materiału z igliwia. Dosyć charakterystyczny jest "wianuszek" wysokiej, zielonej trawy dookoła kopca, nawet w środowisku nie sprzyjającym jej wzrostowi - pozytywne zmiany struktury gleby w najbliższym otoczeniu gniazda umożliwiają trawom bujny rozwój. Mrówki oddalają się od gniazda do 100m.

Opis gatunku

Robotnice tego gatunku nie mniejsze niż u mrówki rudnicy o wielkości od 4,5 do 9,5 mm w zależności od kasty. Królowa wielkości od 9,5 do 11,5 mm.

Cechą charakterystyczną jest silne owłosienie brzegu i spodniej części głowy, szczecinki dookoła oczu oraz silne owłosiony ciemny tułów i pierwsze segmenty odwłoka. Środkowa część ciała brunatnoceglasta podobnie jak u pierwomrówki krasnolicej.

Loty godowe pod koniec maja i na początku czerwcu. Drugi wylot godowy możliwy pod koniec sierpnia do końca września.

Zakładają gniazda w sposób pasożytniczy, przez przejęcie gniazda mrówek z gatunku pierwomrówki łagodnej Formica fusca lub pierwomrówki podziemnej Formica cunicularia. Możliwe jest też założenie gniazda z udziałem mrówek własnego gatunku przez przyjęcie młodej królowej do gniazda satelitarnego dużej kolonii. Nie potwierdzona jest hipoteza, jakoby królowa tego gatunku potrafiła gniazdo założyć na sposób klasztorny.

Gniazda zazwyczaj monoginiczne. Niekiedy występują kolonie polikaliczne.

królowa z gatunku Formica pratensis

Określenia w innych językach:

Linki zewnętrzne