Formica rufibarbis

Z Formicopedia
Wersja z dnia 00:43, 26 sty 2018 autorstwa GEB (dyskusja | edycje) (usuwam moje teksty)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pierwomrówka krasnolica
Zobacz album zdjęć
Systematyka
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Podrząd żądłówki
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Formicinae
Plemię Formicini
Nazwa systematyczna
Formica rufibarbis
(Fabricius, 1793)
200px-Radiss_galeria.png

Pierwomrówka krasnolica (łac. Formica rufibarbis) jest gatunkiem terytorialnej mrówki o ubarwieniu podobnym do mrówki rudnicy: odwłok ciemny, tułów czerwony.

Jest mrówką termofilną budującą gniazda w ziemi lub pod kamieniami w miejscach dobrze nasłonecznionych tak aby słońce głęboko ogrzewało ziemię. W gnieździe może znajdować się kilkaset robotnic i jedna królowa (może się zdarzyć że w gnieździe są dwie - trzy królowe). Królowa (lub królowe) zamieszkują najniżej położoną komorę gniazda.

[Robotnice są agresywne i atakują inne mrówki oraz owady. Robotnica potrafi również udawać martwą. Gdy palcem delikatnie przyciśnie się jej głowę do podłoża może znieruchomieć na kilka minut (Źródło: I owady są architektami, str 198).

Zagrożeniem dla tej mrówki może być Formica sanguinea (zbójnica krwista) porywająca poczwarki do swojego gniazda, osłabiając kolonię. W Wielkiej Brytanii w celu zachowania tej mrówki, z miejsc jej występowania zbójnica jest usuwana [1].

Opis gatunku

Królowa

Wielkość 9-12 mm[2]

Samiec

Wielkość 8.5-11.8 mm

Robotnice

Wielkość 4.6-7.5 mm

Loty godowe pod koniec czerwca i w lipcu. Królowa zakłada nowe gniazdo samotnie w sposób klasztorny.

Występowanie

Występuje w Europie od Portugalii aż po Zachodnią Syberię. W Wielkiej Brytanii wpisana na czerwoną listę gatunków zagrożonych wyginięciem.

Hodowla

Formikarium

Część gniazdowa z korkowa lub formikarium z betonu komórkowego. Wysokość komór przy ustawieniu poziomym: 8 - 10 mm. Strefa wilgotna w gnieździe powinna stanowić 20-50%.

Karmienie

Owady żywe lub mrożone (muchy, świerszcze, koniki polne, pająki), mieszanka żółtka z miodem i witaminami.

Hibernacja

Wymaga hibernacji, czyli zimowego spoczynku, przed którym spada liczba wydawanego potomstwa. Po hibernacji aktywność rozrodcza kolonii jest ponownie wysoka. Hibernacja nie musi trwać całą zimę. Wybierz kilka tygodni w których najwygodniej będzie ci zimowanie przeprowadzić i przenieś formikarium do pomieszczenia o temperaturze nie wyższej jak kilku stopni.

Linki zewnętrzne


Zobacz też

Linki zewnętrzne