Formica rufibarbis (Curtus)

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Porozmawiaj z autorem na forum o mrówkach
Gatunek
Formica (Serviformica) rufibarbis
Synonim
Pierwomrówka krasnolica
Królowa
11 - 12mm masywnego ciałka z wysokim wyraźnie umięśnionym tułowiem. Kolorem zasadniczym jest szary brąz, na tułowiu wyraźna czerwonawa plama przypominająca kształtem drukowaną literę "M", również boki tułowia z czerwonawym wzorem. Kolorystyka bywa zmienna u różnych populacji i czasami czerwieni jest sporo mniej u poszczególnych królowych. Delikatne owłosienie ciała, sprawia wrażenie aksamitnego połysku.
Robotnice
5-7mm. Dwubarwna - głowa i tułów ciemno brązowe do czarnych, tułów z reguły soczyście czerwony. Szybkie w ruchach.
Gniazdowanie
Podziemne, rozległe korytarze, przykryte są zazwyczaj niskim wałem z wyniesionej ziemi. Większe kolonie często usypują płaski ziemny kopiec.
Pokarm
Drapieżna i spodziożerna.
Chów
Formicarium "R" bądź model "patera". Gatunek wdzięczny w chowie i często furażerujący poza gniazdem. Karmione mieszanką żółtka, miodu, cukru i witamin na bazie agaru, z dodatkiem w postaci świerszcza oraz mącznika czy planktonu łąkowego, szybko wychowują następne pokolenia robotnic. Polecę każdemu, kto miał już styczność z chowem mrówek.
Opis
Gatunek zasiedla półsuche i nasłonecznione obrzeża lasów, łąki i trawiaste stoki wzgórz. Kolonie z zasady monoginiczne. Rójka przypada na koniec czerwca. Kolonie są zakładane w sposób klasztorny, albo poprzez adopcję młodej matki przez robotnice istniejącej kolonii - w takim wypadku kolonia podzieli się, bądź dojdzie do walki o dominację pomiędzy rezydentką i uzurpatorką.