Formicinae: Różnice pomiędzy wersjami

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
 
Linia 27: Linia 27:
 
}}
 
}}
  
'''Formicinae''' - [[Podrodzina_(biologia)|podrodzina]]  [[mrówkowate|mrówek]] obejmująca ponad 2,500 gatunków zgrupowanych w 50 rodzajów. Są to gatunki o umiarkowanym rozwoju ewolucyjnym, jednakże bardzo rozprzestrzenione geograficznie i o dużym zróżnicowaniu w zachowaniu. Przynależne do tej grupy mrówki mierzą od 1,5mm do 3 cm.
+
'''Formicinae''' - [[Podrodzina_(biologia)|podrodzina]]  [[mrówkowate|mrówek]] obejmująca ponad 4000 gatunków o umiarkowanym rozwoju ewolucyjnym jednakże bardzo rozprzestrzenionych geograficznie i o dużym zróżnicowaniu w zachowaniu.  
  
Mrówki z tej podrodziny posiadają niektóre prymitywne cechy jak [[kokon|kokony]] wokół [[larwa|larw]], obecność przyoczek u robotnic. Niektóre gatunki posiadają wysoko rozwinięte zachowanie ewolucyjne polegające na stosowaniu pasożytnictwa. [[Żądło]] zostało zastąpione przez aparat wystrzeliwujący jad na odległość przez stożkowaty i okrągły na końcu otwór kloakalny otoczony charakterystycznym dla tej podrodziny wianuszkiem włosków. Zbiornik na jad jest powiększony i wyspecjalizowany w produkcji [[Kwas mrówkowy|kwasu mrówkowego]]. Mrówki te mają pojedynczy pomostek.
+
Mrówki z tej podrodziny posiadają niektóre prymitywne cechy jak [[kokon|kokony]] wokół [[larwa|larw]], obecność przyoczek u robotnic. Niektóre z gatunki posiadają wysoko rozwinięte zachowanie ewolucyjne polegające na korzystaniu z niewolników. Odwłok skłąda się z 5 segmentów. Żądło w całej podrodzinie jest zmniejszone i niefunkcjonujące natomiast zbiornik na jad jest powiększony i wyspecjalizowany w produkcji [[Kwas mrówkowy|kwasu mrówkowego]].
  
Budują przeważnie gniazda podziemne jednak część gatunków zamieszkuje również drzewa i kopce.  
+
Budują przeważnie gniazda podziemne jednak część gatunków zamieszkuje również drzewa.
  
 
===Plemiona===
 
===Plemiona===
Linia 126: Linia 126:
 
* [http://ant.edb.miyakyo-u.ac.jp/Taxo_E/F8----.html Formincinae] z [http://ant.edb.miyakyo-u.ac.jp/ Japanese Ant Image Database]
 
* [http://ant.edb.miyakyo-u.ac.jp/Taxo_E/F8----.html Formincinae] z [http://ant.edb.miyakyo-u.ac.jp/ Japanese Ant Image Database]
 
* Kye S. Hedlund, [http://www.cs.unc.edu/~hedlund/ants/SubfamilyPages/Formicinae-print Subfamily Formicinae]
 
* Kye S. Hedlund, [http://www.cs.unc.edu/~hedlund/ants/SubfamilyPages/Formicinae-print Subfamily Formicinae]
* "Klucze do oznaczania Owadów Polski. Mrówki - Formicidae" - W. Czechowski, A. Radchenko, W. Czechowska, cz. 24, z. 63, 2004, Toruń
 
  
  
Linia 133: Linia 132:
 
*[[myrmekologia]]
 
*[[myrmekologia]]
  
[[kategoria:Systematyka]]
+
[[Kategoria:Systematyka]]
[[kategoria:Słownik]]
 
[[kategoria:Mrówki]]
 

Aktualna wersja na dzień 00:33, 26 sty 2018

Formicinae


Systematyka
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Podrząd żądłówki
Rodzina mrówkowate
Nazwa systematyczna
Formicinae

Formicinae - podrodzina mrówek obejmująca ponad 4000 gatunków o umiarkowanym rozwoju ewolucyjnym jednakże bardzo rozprzestrzenionych geograficznie i o dużym zróżnicowaniu w zachowaniu.

Mrówki z tej podrodziny posiadają niektóre prymitywne cechy jak kokony wokół larw, obecność przyoczek u robotnic. Niektóre z gatunki posiadają wysoko rozwinięte zachowanie ewolucyjne polegające na korzystaniu z niewolników. Odwłok skłąda się z 5 segmentów. Żądło w całej podrodzinie jest zmniejszone i niefunkcjonujące natomiast zbiornik na jad jest powiększony i wyspecjalizowany w produkcji kwasu mrówkowego.

Budują przeważnie gniazda podziemne jednak część gatunków zamieszkuje również drzewa.

Plemiona

Struktura plemion tej podrodziny nie jest w pełni rozpoznana. Poniższa lista pochodzi z antbase.org, jednak istnieją nieco inne podziały niż tutaj przedstawiony.

Linki zewnętrzne


Zobacz też