Gips

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Gips (kamień gipsowy) jest miękkim minerałem pochodzenia osadowego (ewaporat http://edu.pgi.gov.pl/muzeum/morza/ewaporaty.htm). Gips stosowany w budownictwie otrzymuje się przez prażenie i mielenie kamienia gipsowego (CaSO4 2H2O) lub w procesie odsiarczania spalin. Podczas wyprażania w temperaturze do 200°C uzyskuje się częściowo odwodniony proszek, który po dodaniu wody szybko twardnieje. W zależności od temperatury uzyskuje się różny poziom odwodnienia gipsu:

  • gips modelarski i alabastrowy prażony około 80°C
  • gips sztukatorski 2.prażenie gipsu 120-180°C
  • gipsy tynkarskie prażone powyżej 300°C

Gips jest bardzo dobrym materiałem do budowy formikarium gipsowego. Podstawowe zalety gipsu to:

  • plastyczność i łatwość formowania w formach,
  • szybko wysycha i łatwo się obrabia,
  • łatwo poddaje się szlifowaniu po wyschnięciu,
  • duża nasiąkliwość wodą (do 40%) - co ułatwia utrzymanie w formikarium dużej wilgotności.

Uwaga! Gips w czasie wiązania nieznacznie pęcznieje oraz podczas zachodzenia reakcji wiązania wody nagrzewa się. Masę gipsowa miesza się w czystych naczyniach tylko na tyle aby uzyskać materiał o jednakowej konsystencji. Zbyt intensywne mieszanie powoduje powstawanie wewnątrz pęcherzyków powietrza. Dobrze jest też wsypać gips do odmierzonej porcji wody aby na początku sam namakał (i jednocześnie odpowietrzył się), dopiero po chwili można mieszać. Użycie ciepłej wody powoduje szybkie wiązanie. Temperatura wody nie powinna przekroczyć 30°C ani też być niższa niż 5°C. Wyższą twardość gipsu uzyskuje się przy mniejszej ilości wody w mieszance. Najczęściej używa się proporcji wagowej 1:2.

Do budowy formikarium nadaje się każdy gips budowlany. Gips budowlany jest lekko szary ale bezpieczny dla mrówek. Nie należy stosować gipsu szpachlowego, który łatwo ściera się i pyli. Biały gips szpachlowy wilgotny "rozmazuje się" i może spowodować zatkanie przetchlinek. Najtańszy gips budowlany w workach po 2kg jest w sam raz.

Ze względu na higroskopijność (wchłania wilgoć) oraz zawartość siarki gips nie powninien stykać się z elementami stalowymi.

Zobacz również

podkladka_pod_myszke.jpg

linki zewnętrzne