Historia strony

Z Formicopedia
Wersja z dnia 19:02, 26 gru 2010 autorstwa Pitsa (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
27 grudnia 2010
Kategoria CNC w bazie wiedzy o mrówkach? Czemu nie? ;-)
30 czerwca 2010
Z powodu protestów (jak to w demokracji bywa) nowe forum oparte na najnowszym "silniku" zawiera wszystkie graty ze starego forum. Nie było szans żeby cokolwiek bez zgody społeczności zlikwidować. Czasem tylko jakieś nieistotne wątki lądują do śmietnika. Mamy teraz nowy czat-shoutbox bardzo przydatny do prowadzenia ulotnych rozmów. Stare forum zostało przeniesione pod inny adres i zamknięte do pisania. Trwają prace nad kolorystyką i dopasowywaniem forum do potrzeb jego użytkowników.
27 czerwca 2010
Curtus wrócił z nowymi ofertami (curtus.pl: zobacz stary dobry kompakt i nową konstrukcję typu deska), rozwija się też forum pod adresem http://formicarium.pl/forum Misja została zatem spełniona. Forum - tymczasowa kontynuacja wielkiego dzieła Curtusa - zostaje z dniem 30 czerwca zamknięte. Baza Wiedzy oczywiście pozostaje.


16 maja 2010
No i fajnie jest chociaż informacji przybywa nieco mniej. Czyżby nastąpiło nasycenie? A gdzie tam! Najfajniej pogadać sobie na forum. Nawet jak ktoś nie ma czasu, to można być na bieżąco klikając na link (otwórz wszystkie w nowych oknach), który włączył nam Killy. :-) W relacjach z giełd można zobaczyć zdjęcia profesjonalnych sprzedawców. Powiało ostatnio świeżością jeśli chodzi o formikaria. Na przykład takie formikarium akrylowe od Mrówkoyada Radissa wydają się być doskonałym prezentem dla młodego hodowcy i całej jego rodziny. Wróżymy w tym roku, że to formikarium będzie hitem sezonu. Wskazuje na to fakt, że w obiegu pojawia się wiele szklanych konstrukcji (szkło jest ciężkie, kompakty wcale tak się wygodnie nie nawadnia itp..), oraz to, że formikarium akrylowe generacji 2010 jest rewelacyjnie dopracowanym i estetycznym produktem.
28 maja 2009
Zbliża się dobry czas do sprzedaży mrówek. Od kilku tygodni dostępna jest w sieci "Pierwsza W Polsce Giełda Mrówek" pod adresem http://mrowki.nets.pl/gielda/ Pojawiła się też na chwilę strona formicarium pl i znów zniknęła. Teraz jest tutaj: http://formicarium.azureusnet.pl/forum - Co do sklepu http://curtus.pl jest parę wypowiedzi, które warto zapisać w historii, gdyż wielu hodowców ma nadzieję na ciekawą ofertę:
2009-06-25
skrypt sklepu funkcjonuje obecnie na "pół gwizdka" a jednak zamówienia
dochodzą i są realizowane Uśmiech spokojnie - nie od razu Zabrze zbudowano
a i Warszawa lepsza od Krakowa jako Stolica ;]
Przepraszam Krakowiaków, jednak zgniłe jaja wychowujecie"
2009-06-24
Tak sobie patrzę na to co w naszym necie o mrówach i cóż...
jakbym nie chciał, tak i tak trzeba Ludzi od początku edukować :-)
Siakieś problemy sprzed 4lat pojawiają się ponownie, siakieś wężyki,
rurki i tym ponowne badziewie - spox, zrobi siem ;]
byle w końcu forum stanęło jak ma stać ;-)
...
ja już raz stworzyłem forum 300uników dziennie -
ponownie to osiągnę a i pewnie X 10 już obecnie:)
Niereformowalne wężyki itd. nadal pozostaną - nic nie poradzę,
że walka z wiatrakami wieczną jest, ważne, że działa :-)
Milczę w sumie, nie mam się co wychylać - obecne forum przejściowym
i brak motywacji dla ścierania się, Crematogaster spaceruje po blacie, 
Cataglyphis skacze po monitorze a termity dołki kopią Chichot:D:D 
Po co się wysilać ??Chichot:D:D
2009-06-21
Po niefortunnym roku działania, kradzieży forum oraz dwukrotnej 
reaktywacji na szwankujących serwerach wracam do życia w sieci ;-)
Jakoś tak wyszło, że przerwa w działaniu zaowocowała zmianami skryptów,
zmianami zaufania i podejścia do neciku :-)
Polski net daje mi motywację, pozwala na rozwój i zachęca do pisania -
jesteście motorem mojego natchnienia i za to dziękuję :-)
Jutro pierwsza wpłata, nowy skrypt i nowe wyzwania - sam jestem ciekaw wyników 

Czy rozwinie się giełda, czy znajdą się chętni do promowanej formy sprzedaży przez http://swistak.pl czy nowy http://curtus.pl będzie nowy, czy pojawią się promocje na http://mrowkoyad.pl czas pokaże. :-)

24 maja 2009
Uległ skróceniu sposób adresowania stron bazy wiedzy. Działają jednocześnie stare i nowe linki. Przykład nowego adresowania stron: http://formicopedia.org/mrowki/Antscity http://formicopedia.org/mrowki/Temperatura http://formicopedia.org/mrowki/Lasius_niger
23 stycznia 2009
Przez dwa dni mieliśmy problem z hostingiem. Nieprawidłowo działały jakieś urządzenia w DataCenter. Od kilku dni forum dyskusyjne funkcjonuje już bez żadnych zakłóceń.
8 stycznia 2009
dawny adres formicopedii zniknął z sieci. Curtus pl i Formicarium pl też są wyłączone. Nadal widoczny jest tylko komunikat: "To konto jest wylaczone. Skontaktuj sie z administratorem.".
grudzień 2008 
Wygląda na to, że nie będzie już formicarium pl. Domena jest ale konta Curtusa są zablokowane.
28 listopad 2008 20:xx 
Mamy nowego przyjaciela! Przez kilkadziesiąt minut zamiast formicopedii pojawiła się pod naszym adresem strona http://www.gruponovosalud.com/ z któregoś sąsiedniego serwera - panika, że strona zniknęła była całkowicie nieuzasadniona. Być może DNSa jakiś haker uszczypnął. Mrówki uczą cierpliwości i w takich przypadkach trzeba cierpliwie poczekać godzinkę - dwie. ;-)
listopad 2008 
Rewolucja. Zmiana adresu na formicopedia.org. Lądujemy tutaj na stałe.
wrzesień 2008 
Zakończył się trzyletni experyment socjologiczny obejmujący dwa fora o mrówkach i wikipedię. Smile.png
sierpień 2008 
Przeniosłem Formicopedię na nowy serwer, uaktualniłem oprogramowanie, ukryłem liczniki odwiedzin poszczególnych stron. Dodatkowo cały serwis jest automatycznie archiwizowany.
lipiec 2008 
Jeśli ktoś myśli, że (Why do we copy stuff from other sites? Because some links go out of date, we like to keep a record of interesting articals, if you are the owner of this artical and would like us to remove it from our database, please do let us know) [Source:Formicopedia.com]. to przypominam, że na formicopedii tego się nie robi. Jeśli coś jest na formicopedii to za emailową zgodą autorów. Ciekawe artykuły i publikacje o mrówkach można gromadzić na prywatnych dyskach i do użytku osobistego.
czerwiec 2008 
Czas łowów i czas wielu pytań początkujących hodowców mrówek: http://formicopedia.org/forum/ Nasza Formicopedia ma już 624 artykułów, 1356 stron (uwzględniając kategorie i przekierowania) oraz 365 plików. A to jeszcze nie koniec pomysłów! :-)
marzec 2008 
Na internecie pojawił się niedawno serwis o podobnej nazwie: http://formicopedia.com - ktoś zauważył, że FORMICOpedia to takie ładne określenie na niezależny portal informacyjny na temat mrówek. Moim zdaniem taka nazwa jest dużo lepsza niż AntShop czy też Antstore. Nigdzie nie ma informacji o autorze nazwy Formicopedia. Trzeba to naprawić! Po raz pierwszy nazwy formicopedia użył deZOO z Wrocławia, 5 grudnia 2006 w ukrytym dziale dla moderatorów forum (cytat: FORMICOPEDIA. Przynajmniej oba człony nazwy są łacińskie.). :-)
luty 2008 
Właściciel portali i stron internetowych z chęcią odpowiadają na różnego rodzaju prośby (o grafiki, fragmenty treści). Między innymi portal http://www.robaczki.bai.pl/ udostępnił nam niezwykle ciekawy artykuł z gazety: Ewa Joanna Godzińska - wywiad.
styczeń 2008 
Z okazji Nowego Roku niewielkie zmiany szaty graficznej. :-) Świąteczna prośba o dopisanie formicopedii jako przyjaciele na antmanii.pl została odrzucona.. Może na kolejne święta zostaniemy przyjaciółmi? Grafika:smile.png
21 grudnia 2007 
Poprawiłem spisy katalogów usuwając znakowanie literami (A, B, C...) list artykułów i podkategorii aby listy te miały bardziej zwartą formę. Początek drzewa kategorii można zobaczyć tutaj: Start - jest to coś w rodzaju katalogu - spisu treści.
16 grudnia 2007 
Bardzo się cieszę, że hodowla mrówek staje się coraz bardziej popularna i coraz więcej ludzi wie o tym, że można w domu hodować mrówki. Również strona, którą stworzyłem stała się inspiracją dla innych serwisów o mrówkach. Kilka dni temu na antmania.pl (dawniej mrowki.info) otwarty został dział FAQ oparty na mediawiki z zastosowaniem między innymi sterowania uprawnieniami według mojego pomysłu. We wrześniu i październiku pomagałem JPU www.technologiadrewna.pl w budowie jego serwisu (Polecam zapoznać się z Ants museum) i jak podejrzewałem wtedy informacje te zostaną użyte dalej. Nie omyliłem się - w tym samym czasie na antmanii.pl zostało zmontowane faq z mediawiki i moich rozwiązań. :-) Takim oto sposobem po raz kolejny udało mi się dokonać postępu u innych. Do tego wyjaśniło się podpytywanie mnie (mrowki.info) o to kto jest właścicielem serwisu formicopedia pl (przypominam tym, którzy nie wiedzą: właścicielem adresu Formicopedia pl jest Curtus, mój portal baza wiedzy o mrówkach jest od jakiegoś czasu tylko pod adresem http://formicarium.org)[poprawka: wpisałem tu teraz nowy adres].
27 listopada 2007 
W katalogu Video zebrało się już sporo różnych filmów o mrówkach - ciekawe kto pierwszy stworzy mrówczy wideo blog na youtube. Moje filmy instruktażowe i pokazowe już od jakiegoś czasu są dostępne. Wciąż jednak czekam na naśladowców. Tym razem spóźniają się! :-)
29 września 2007 
Byłem na giełdzie Świętochłowice aby w końcu zobaczyć sponsora Formicopedii. Nagrałem kilka filmów z obsługi formikarium konstrukcji R oraz kompakt - filmy trafią na Youtube i zastąpią moje prezentacje. Giełda okazał się za krótka i musieliśmy kilkoma samochodami przenieść się w inne miejsce aby kontynuować wielkie spotkanie mrówkolubów.
12 września 2007 
Informacje o czasie, kto, kiedy i gdzie coś napisał są ukryte dla zachowania prywatności.
wrzesień 2007
Formicopedia wylądowała gościnnie na stronie gn opole pl - powodem były problemy techniczne z dotychczasowym serwerem.
24 sierpnia 2007 
Możesz wzbogacić swój mrówczy blog filmem z YouTube! Zobacz przykładowe filmy.
15 sierpnia 2007 
Można wpisywać się na mapę hodowców mrówek. Wpisałem znane mi z for dyskusyjnych osoby i te które widząc mapę też zechciały się na niej pojawić.
12 sierpnia 2007 
Sezon na rójkowe królowe trwa. Na forum pojawiają się oferty wymiany mrówek a na formicopedii podpowiedzi dotyczące zdobywania mrówek.
7 lipca 2007 
W kategoriach widoczne jest okienko ułatwiające rozpoczynanie pisania nowego artykułu.
2 lipca 2007 
Nic się nie dzieje? - jak to nic? - przybyło dużo opisów mrówek, o których zasoby informacji można wciąż powiększać. (gn)
13 maja 2007 
Połączyłem tabelkę o mrówce z galerią w serwisie http://formcarium.pl - edytując artykuł wystarczy podać numer albumu w parametrach szablonu.
19 stycznia 2007 
Baza Mrówczej Wiedzy rozrasta się krok po kroczku. Możesz zobaczyć co nowego się pojawiło klikając na ostatnie zmiany w menu po lewej stronie.
17 stycznia 2007 
Baza Mrówczej Wiedzy dostępna już jest pod adresem FORMICOPEDIA.PL. Sponsorem adresu jest Curtus - właściciel strony http://formicarium.pl i internetowego sklepu z mrówkami http://curtus.pl.
28 grudnia 2006 
Dostępny jest mechanizm tworzenia list hodowców poszczególnych gatunków mrówek. Każdy użytkownik może na swojej stronie umieścić informację o hodowanych mrówkach stosując specjalny Szablon Hodowca. Zobacz przykładową listę hodowców Lasius niger.
27 grudnia 2006 
Zrobiłem logo-link galerii zdjęć na formicarium.pl. Do artykułów o mrówkach można dopisać link podająć specjalnym poleceniem ID galerii. Składnia polecenia: {{Galeria|numerIDgalerii|wyświetlananazwa}}. Przykład: {{Galeria|30|Wścieklica dorodna}}.
20 grudnia 2006 
Baza Mrówczej Wiedzy już jest otwarta i dostępna dla wszystkich. Na forum formicarium.pl został również uruchomiony dział dotyczący spraw Formicopedii (sponsor Curtus za hosting). Niedługo Baza Mrówczej Wiedzy będzie dostępna pod adresem www.formicopedia.pl. Są dwie serwisu:
* "Baza Mrówczej Wiedzy" w skrócie BMW,
* "Formicopedia" jako nazwa miejsca gromadzącego informacje o mrówkach.
15 grudnia 2006 
Niedawno została zmieniony adres do Bazy Mrówczej Wiedzy na http://formikarium.pl/ants oraz równolegle prowadzę serwis pod adresem http://gn.opole.pl/mrowki (wybiegam tu w przyszłość z dodatkowymi rozszerzeniami i własnymi modyfikacjami w php). Artykuły pobrane z Formicarium.pl przypisano do kategorii Curtus. Uwaga! Każdy artykuł musi być przypisany conajmniej do jednej kategorii aby ładnie zebrać wszystko w Spis treści.
6 grudnia 2006 
Został założony brudnopis do bazgro-lenia. Nowozalogowani użytkownicy ze względu na bezpieczeństwo nie mają prawa do edycji tekstów. Jeśli kogoś znam to ustawiam uprawnienia na "mogepisac". Prawo do wysyłania zdjęcia nazywa się "wysylamzdjecia" i ustawiam je wtedy gdy ktoś zwróci się z taką potrzebą do mnie.
Zobacz tekst ze wstawionym zdjęciem.
3 grudnia 2006 
Na razie prowizorka. ;-) Pojawiło się tymczasowe logo przedstawiające mrówkę z narzędziami do pracy. Na stronie głównej dostępne są teksty skopiowane (jeszcze nie sformatowane) z portalu Formicarium.pl za zgodą Curtusa - to trzeba będzie za jakiś czas ładnie sformatować, a stronę główną wyładnić. Oprócz tego są tu też moje własne opisy oraz artykuły, które wcześniej stworzyłem na Wikipedii. (Dla przypomnienia: zająłem się propagowaniem polskich nazw mrówek widząc bałagan nazewniczy na portalach o mrówkach).
1 grudnia 2006 
Przystosowałem mediawiki tak aby każdy zainteresowany hodowlą mrówek mógł tworzyć artykuły i wzbogacać wspólną Bazę Mrówczej Wiedzy. Mój projekt stworzenia bazy wiedzy spotkał się ze zrozumieniem na forum o mrówkach - czy będą aktywnymi autorami artykułów? - to się jeszcze okaże. :-)

Co było wcześniej? Od 15 kwietnia 2005 miałem kurs hodowli mrówek na mojej stronie opartej na moodle.org. Kurs hodowli mrówek dział na mojej własnej stronie domowej z terenowymi obserwacjami mrówek oraz masą notatek na temat mrówek, które warto byłoby gdzieś na internecie umieścić. W czerwcu 2006 i w wakacje powiększyłem nieco ilość informacji o mrówkach na polskiej wikipedii, zdejmując z hodowców mrówek piętno niewikipedyczności. Z kilku opisów mrówek zebrało się kilkadziesiąt. Na forach o mrówkach chętnych do przyłączenia się na razie brak. Może kiedyś to się zmieni. :)


Początek hodowli mrówek w Polskim internecie.

Dawno, dawno temu była (2000-2004?) strona TheAnts... była i zniknęła (w 2005?). Przez kilka lat istnienia połączyła grono osób interesujących się mrówkami. Grupa ta była źródłem wiedzy dla takich osób jak Radiss (założył stronę mrowki.info w kwietniu 2004 i kontynuował tradycje grupy TheAnts) i Curtus (zrobił swoje forum w kwietniu 2005). Formicarium.pl Curtusa Dlaczego niezależne i co się wtedy wydarzyło nie ma już znaczenia.

Silną stronę TheAnts.prv.pl przez jakiś czas można było ją zobaczyć w cache przeglądarek. Teraz jest widoczna jedynie w http://archive.org Większość hodowców mrówek nawet nie wie o tym, że istniała. Za wyjątkiem potrafiących przeczytać fora dyskusyjne o mrówkach od deski do deski. :-)


Historyczne teksty