Lasius brunneus (Curtus)

Z Formicopedia
Wersja z dnia 10:55, 17 gru 2007 autorstwa Gn (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Porozmawiaj z autorem na forum o mrówkach
Gatunek
Lasius brunneus
Synonim
Hurtnica wstydliwa
Królowa
7-8mm w zależności od wypełnienia masywnego odwłoku. Zasadniczym kolorem jest szary brąz z lekko czerwonawymi bokami ciała.
Robotnice
Brązowawa główka z wyraźnie ciemniejszym odcieniem, niż jasnobrązowy tułów i ciemny, prawie czarny odwłok. Wielkość w zależności od liczebności kolonii 3-4mm.
Gniazdowanie
Gatunek fakultatywnie dendrofilny, najczęściej spotykam kolonie zamieszkujące korzenie i pnie drzew, wszelkie szczeliny w korze, dziuple, próchniejące kłody. Mocno wilgociolubny, kolonie okupują zasiedlone drzewo, atakując każdego intruza. Potrafią tworzyć parakartonowe konstrukcje, nie tak jednak doskonałe jak wytwory L. fuliginosus.
Pokarm
Spadź. Wyjątkowo rzadko spotykałem się z robotnicami polującymi na drobne bezkręgowce.
Chów
Jak narazie utrzymuję kolonie w korkowym formicarium "R", jednak podejrzewam, iż model "I" również mógłby sprawdzić się znakomicie. Karmię miodem zmieszanym z żółtkiem jaja, cukrem i witaminami. Sporadycznie podaję maleńkie mączniki i świerszcze. Mrówki jak wskazuje ich nazwa, skryte i unikające otwartej przestrzeni - podążają wąskimi ścieżkami zapachowymi, słabo penetrując arenę. Gatunek łatwy w chowie, jednak wymaga dobrze zabezpieczonego formicarium - to mistrz ucieczek ;)
Opis
Rójka przypada na czerwiec. Kolonie zakładane są w sposób klasztorny - nie wykluczona pleometrozja a nawet poliginiczność gatunku. Młode matki po rójce starają się dostać na drzewo i tam w miejscu wilgotnym na martwym konarze, bądź bliźnie po obłamanej gałęzi zakładają gniazdo, często w towarzystwie skorków z którymi pierwotnie nie mają konfliktów. Rzadko się zdąża aby pierwsze robotnice udało im się wychować już w pierwszym roku. Stykam się często ze starymi drzewami, doszczętnie stoczonymi przez ten gatunek od środka, co przyczynia się niejednokrotnie do upadku takiego starodrzewia czy obłamania "zainfekowanego" konaru.

zobacz galerię zdjęć