Lasius fuliginosus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
(cofam moje wpisy)
 
Linia 22: Linia 22:
 
{{Galeria|13|Lasius fuliginosus}}
 
{{Galeria|13|Lasius fuliginosus}}
  
'''Kartonówka zwyczajna''' (lub kartoniarka czarna; łac.''Lasius fuliginosus'') to gatunek [[dendrofil|dendrofilnych]] i [[termofil|termofilnych]] mrówek pospolicie występujących w Polsce. Sama nazwa kartonówka pochodzi od sposobu budowy [[gniazdo|gniazda]], które zbudowane jest z wielu komór rozdzielonych kartonowatą cienką ścianką wytworzoną z rozdrobionego przez mrówki drewna, zaimpregnowanego spadzią oraz śliną i wzmocnionego strzępkami grzybów (''[http://pl.wikipedia.org/wiki/Ascomycetes Ascomycetes]''). Żerują tak za dnia, jak i w nocy, żywiąc się głównie [[spadź|spadzią]] pobieraną od [[mszyce|mszyc]] (którymi się również opiekują i bronią), niedużymi bezkręgowcami, ale także potomstwem innych mrówek.  
+
Mrówka '''kartonówka zwyczajna''' (łac.''Lasius fuliginosus'') jest gatunkiem leśnych mrówek pospolicie występujących w Polsce. Robotnice mierzą około 4mm, królowa natomiast około 6mm. Buduje gniazda w starych drzewach lub pniach starych drzew. Nazwa kartonówka pochodzi od sposobu budowy gniazda, które zbudowane jest z wielu komór rozdzielonych kartonowatą cienką ścianką wytworzoną z rozdrobionego przez mrówki drewna i śliny. W gnieździe może być wiele tysięcy tych mrówek. Kartonówka jest łatwa do rozpoznania ze względu na to, że jest smoliście czarna i połyskliwa a nogi mają lekko żółty odcień. W porównaniu do innych mrówek można powiedzieć że jest gruba i okrąglutka. Obserwując wędrujące po pniu drzewa mrówki można zauważyć, że robotnice powracające do gniazda (w dół) mają większy [[odwłok]]. Niekiedy segmenty odwłoka są tak rozsunięte, że widoczne są między nimi cienkie żółte paski. Ciekawostą jest to, że królowe tych mrówek zakładają kolonie poprzez czasowe pasożytnictwo na innym gatunku mrówek - [[Mrówka podziemnica|mrówce podziemnicy]] ''Lasius umbratus''. Karonówka żywi się [[spadź|spadzią]] mszyc i drobnymi owadami.
 
 
'''[[rójka|Loty godowe]]''' występują nieregularnie, w ciepłe dni od końca kwietnia/początku maja do października.
 
 
 
Kartonówka tworzy ogromne [[kolonia|kolonie]], liczące nawet do 2 milionów osobników (niejednokrotnie [[poliginia|poliginiczne]] i [[polikalia|polikaliczne]]), które przejmują kontrolę nad drzewami i krzewami (a szczególnie nad żyjącymi na nich mszycami) w niedalekiej okolicy, tworząc między nimi ruchliwe, czasem podziemne, autostrady wzdłuż szlaków [[feromony|feromonowych]]. Są to mrówki terytorialne, które mogą konkurować o zasoby nawet z agresywnymi (i również terytorialnymi) mrówkami z rodzaju ''Formica'' (podrodzaj ''Formica'' - "kopcówki"). W sytuacjach zagrożenia wykorzystują substancję odstraszającą, produkowaną przez gruczoł żuwaczkowy. Żyjącą w pobliżu kolonię kartonówki można wyczuć organoleptycznie (w tym wypadku nosem), po jej wyjątkowym zapachu, którego źródłem jest zapewne ww. substancja (nawet jedna robotnica może wręcz "zasmrodzić" nieduże [[formikarium]]).
 
 
 
Tak liczne kolonie gniazdują zwykle (często przez wiele lat) w zagłębieniach pod pniami i korzeniami, a także w dziuplach przeważnie żywych drzew (głównie liściastych). L. fuliginosus jest [[oligotop|oligotopem]] lasów liściastych, jednak można je znaleźć również w lasach mieszanych i iglastych, a także w sadach, parkach i ogrodach. Na zimę, jeszcze jesienią, przenoszą się z gniazda znajdującego się w pniu drzewa do komnat wydrążonych pod ziemią. W gnieździe zimowym ściany wykładane są również drobinkami piasku i są grubsze niż w gnieździe letnim.
 
 
 
Królowe tych mrówek zakładają kolonie poprzez czasowe [[pasożytnictwo]] na innym, również pasożytniczym, gatunku mrówek z rodzaju Lasius i podrodzaju Chthonolasius (np. [[Lasius umbratus]]). W pobliżu szlaków L. fuliginosus czasem można znaleźć żerujące robotnice z rodzaju ''Temnothorax'', które zapewne wykorzystują większe kuzynki jako swą ochronę, samemu będąc ignorowane.
 
 
 
 
 
==Wygląd==
 
[[Plik:Lasius_fuliginosus_geb88.jpg|thumb|Ścieżka L. fuliginosus]]
 
'''[[Robotnica]]'''
 
:Wielkość od 4 do 5 mm. Ciało smukłe, smoliście czarne i lśniące. Nogi długie, o jasnym odcieniu w części dystalnej. Głowa wcięta na potylicy, o kształcie zbliżonym do sercowatego.
 
 
 
'''[[Królowa]]'''
 
:Bardzo podobna do robotnic, nieco większa i o dłuższych nogach (przypomina przez to smukłego, 6-nogiego pająka). Bardzo charakterystyczna - wyróżnia się na tle innych gatunków Lasius występujących w Polsce. Głowa także wcięta, odwłok wielkością zbliżony do robotnicy, jednak po sukcesie w przejęciu kolonii rozrasta się do większych rozmiarów.
 
 
 
==Hodowla==
 
Tylko nieliczne próby hodowli tej mrówki zaowocowały sukcesem. Główną przyczyną zdaje się być niepowodzenie przy adopcji robotnic Lasius cf. niger w zastępstwie skryto żyjących mrówek z rodzaju Lasius, podrodzaju Chthonolasius lub też w zbyt niskiej liczbie adoptowanych robotnic.
 
 
 
Królowa nie jest zdolna samodzielnie funkcjonować, także największe znaczenie przy rozpoczęciu hodowli od samotnej królowej ma pośpiech. Po zdobyciu królowej kartonówki, w jak najszybszym czasie trzeba się zaopatrzyć w dużą liczbę robotnic i/lub kokonów najlepiej mrówek [[Lasius umbratus]] (lub innych Chthonolasius), ewentualnie [[Lasius niger]] lub [[Lasius alienus]].[[Adopcja|Adopcję]] niewolnic najlepiej przeprowadzić poprzez uprzednie schłodzenie królowej i robotnic (ok. godzina) w oddzielnych probówkach, a następnie ich połączenie (doba do kilku dni; po szczegóły idź do "Zobacz też).
 
 
 
==Na podstawie==
 
*"The Ants of Poland (with reference to the myrmecofauna of Europe)" - W. Czechowski [et al.], 2012, Warszawa
 
*"The Ants (Hymenoptera, Formicidae) of Poland" - W. Czechowski, A. Radchenko, W. Czechowska, 2002, Warszawa
 
*"Klucze do oznaczania Owadów Polski. Mrówki - Formicidae" - W. Czechowski, A. Radchenko, W. Czechowska, cz. 24, z. 63, 2004, Toruń
 
*[http://www.czlowiekiprzyroda.eu/Ksiazki/34.pdf "Mrówki środowisk leśnych Polski - przewodnik terenowy" - L. i A. Krzysztofiak, 2006]
 
* [http://www.antwiki.org/wiki/Lasius_fuliginosus -Lasius fuliginosus - Antwiki]
 
* Obserwacje własne [[Użytkowniczka:GEB|GEB]]
 
  
 
===Zobacz też===
 
===Zobacz też===
 
+
* [[Camponotus ligniperda]]
 
* [[Adopcja]] - opis adopcji kartonówki  
 
* [[Adopcja]] - opis adopcji kartonówki  
 
* [[Adopcja lasius fuliginosus cz1]]
 
* [[Adopcja lasius fuliginosus cz1]]
 
* [[Adopcja lasius fuliginosus cz2]]
 
* [[Adopcja lasius fuliginosus cz2]]
 
* [[Adopcja lasius fuliginosus cz3]]
 
* [[Adopcja lasius fuliginosus cz3]]
* [[Lasius umbratus]]
 
 
* [http://www.antweb.org/description.do?genus=lasius&species=fuliginosus&rank=species&project=belgiumants AntWeb]
 
* [http://www.antwiki.org/wiki/Lasius_fuliginosus Lasius fuliginosus - Ameisenwiki]
 
* [http://www.bwars.com/index.php?q=ant/formicidae/formicinae/lasius-fuliginosus Lasius fuliginosus - BWARS]
 
 
*[http://www.leb.daba.lv/46Lasius.pdf Beetles (Coleoptera) Living in the Nests of Lasius fuliginosus (LATREILLE, 1798) (Hymenoptera: Formicidae) in Latvia]
 
  
  
 
[[Kategoria:Mrówki]]
 
[[Kategoria:Mrówki]]
 
[[Kategoria:Mrówki Polski]]
 
[[Kategoria:Mrówki Polski]]

Aktualna wersja na dzień 23:56, 25 sty 2018


Kartonówka zwyczajna
Lasius fuliginosus workers.jpg
Robotnice kartonówki foto MAck
Systematyka
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Podrząd żądłówki
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Formicinae
Plemię Lasiini
Nazwa systematyczna
Lasius fuliginosus
(Latreille, 1798)
200px-Radiss_galeria.png

Mrówka kartonówka zwyczajna (łac.Lasius fuliginosus) jest gatunkiem leśnych mrówek pospolicie występujących w Polsce. Robotnice mierzą około 4mm, królowa natomiast około 6mm. Buduje gniazda w starych drzewach lub pniach starych drzew. Nazwa kartonówka pochodzi od sposobu budowy gniazda, które zbudowane jest z wielu komór rozdzielonych kartonowatą cienką ścianką wytworzoną z rozdrobionego przez mrówki drewna i śliny. W gnieździe może być wiele tysięcy tych mrówek. Kartonówka jest łatwa do rozpoznania ze względu na to, że jest smoliście czarna i połyskliwa a nogi mają lekko żółty odcień. W porównaniu do innych mrówek można powiedzieć że jest gruba i okrąglutka. Obserwując wędrujące po pniu drzewa mrówki można zauważyć, że robotnice powracające do gniazda (w dół) mają większy odwłok. Niekiedy segmenty odwłoka są tak rozsunięte, że widoczne są między nimi cienkie żółte paski. Ciekawostą jest to, że królowe tych mrówek zakładają kolonie poprzez czasowe pasożytnictwo na innym gatunku mrówek - mrówce podziemnicy Lasius umbratus. Karonówka żywi się spadzią mszyc i drobnymi owadami.

Zobacz też