Lasius fuliginosus (Krzysiek)

Z Formicopedia
Wersja z dnia 15:10, 31 lip 2008 autorstwa Gn (dyskusja | edycje) (Nowa strona: ==Lasius fuliginosus== Lasius fuliginosus wielkość królowej 0,7-1 cm robotnic 0,4-0,6 cm. Ta bardzo ciekawa mrówka występuje niemal w całej Europie. Zakłada gniazda w suchych pn...)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lasius fuliginosus

Lasius fuliginosus wielkość królowej 0,7-1 cm robotnic 0,4-0,6 cm. Ta bardzo ciekawa mrówka występuje niemal w całej Europie. Zakłada gniazda w suchych pniach drzew lub pod zywymi drzewami z gatunków lipa,wiąz,brzoza, oraz innymi liściastymi. Gniazdo jest zbudowane z pewnego rodzaju kartonu - zrobionego z przeżutych cząstek drewna oraz ziemii i liści. Kolonie mogą być bardzo liczne i sięgać nawet 2 mln osobników.

Mrówka ta nie potrafi założyć sama gniazda wobec czego jest czasowym gościem pozbawionej królowej koloni L. umbratus. Po udanej adopcji L. umbratus zaczyna wychowywać robotnice kartonówki. Po pewnym czasie cała kolonia - federacja przenosi się do jakiegoś drzewa. Pokarm tej mrówki stanowią owady, martwe zwierzęta oraz spadź. Bardzo ciekawa jest siła z jaką działają na robotnice zarówno L. umbratus jak i L. fuliginosus feromony królowej. Robotnice roją się wokół królowej i nawet palcem jest je trudno odgonić od matki roju. Kiedy królową pozostawi się na zewnątrz gniazda wówczas niesamowite ilości robotnic tworzą wokół niej rojowisko. Coś takiego nie zdarza się u żadnych innych polskich gatunków mrówek. Być może również i u europejskich nie ma podobnego odpowiednika. Pozbawiona kilkanaście minut królowej kolonia rozchodzi się "mrowiąc" w około w poszukiwaniu matki. Dopiero po jej znalzieniu ogromna ilość robotnic jest do niej nawoływana przez robotnice które ją odnalazły.

Hodowla: dość trudna - zwłaszacza na początku zanim pojawią się pierwsze robotnice L. fuliginosus. Wymaga zapewnienia odpowiedniej wilgotności oraz dopływu wysokobiałkowego pokarmu. Temp. pokojowa jest wystarczająca przez cały rok. Pokarm powinien być podawany bardzo często tak aby mrówki karmicielki w początkowym stadium rozwoju koloni(gdy więszkość stanowi gospodarz-L. umbratus) były mocno wypełnione pokarmem i intensywnie karmiły larwy. Kiedy pojwawią się robotnice kartonówki jest to bardzo łatwa w hodowli mrówka- praktycznie wszystkożerna. Należy pamiętać ,że kolonia L. fuliginosus jest b. liczna w związku z czym należy zapewnić mrówkom odowiednią przestrzeń na gniazdo jak i wybieg. Mrówki najprawdowpodobniej w dobrych warunkach utworzą stałe szeregi zaopatrzeniowe do źródeł pokarmu.

Ciekawostką jest zdolność królowej do zwiększania objętości swojego odwłoka po rójce i po akceptacji przez gospodarza. W szczycie rozwoju koloni jej odwłok jast tak olbrzymi ,że matka nie potrafi sama się poruszać po gnieździe i zalezy całkowicie od robotnic. Matka roju potrafi składać więcej niż 1 jajo na min. Co wyjaśnia dlaczego kolonie L. fuliginosus potrafią być tak ogromne.

Krzysiek