Messor wasmanni

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mrówka żniwiarka


Systematyka
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Podrząd żądłówki
Rodzina mrówkowate
Podrodzina Myrmicinae
Plemię Pheidolini
Nazwa systematyczna
Messor wasmanni

Mrówka żniwiarka Messor wasmanni - Gatunek monoginiczny (4), o silnym polimorfizmie kastowym, ze względu na który występuje wyraźna allometria. Żywią się nasionami roślin. Względem innych gatunków z rodzaju Messor wyróżniają się błyszczącym i jednolitym kolorem czerni.

Opis Gatunku

Królowa

Wielkość od 9mm do 11mm
Kolor połyskująco czarny, odnóża są brązowo-brunatne. Na odwłoku można zauważyć nierzucające się w oczy tergity. Czasem głowa i część odwłoku wpada w czerwień. W wyjątkowych sytuacjach również i przedtułów, tarcza i tarczka. Żuwaczki (zwłaszcza gdy są otwarte) wraz z głową tworzą charakterystyczny kanciasty kształt.
Życie: Większość dożywa 20-25 lat


Robotnice

Wśród robotnic występuje polimorfizm kastowy. W skład kast robotniczych Messor wasmanni wchodzą piastunki (minor), zbieraczki (media) i żołnierki (major).


Piastunki (minor)

Mają one wyjątkowo małe głowy oraz odwłoki. Proporcjonalnie mają one długi pomostek względem reszty ciała. Jeśli posiadają czerwone akcenty to mają one w zwyczaju objawiać się od pomostku (czasem też od początku odwłoku) do przedtułowia.

Zbieraczki (media)

Robotnice media względem opisanych powyżej minor mają nieco większe głowy i większy odwłok, również wydają się mieć nieco mniejszą łuskę pomostka niż piastunki.

Żołnierki (major)

Żołnierki na tle innych kast robotniczych wyróżnia je duża głowa, której potylica jest bardziej wypukła niż u innych kast. Jeśli mają one czerwone akcenty, to są one najczęściej położone na całej górnej części głowy, poza potylicą, która pozostaje czarna. Dość częstym też zjawiskiem jest czerwień występująca od pomostku do potylicy, lecz okolice krętacza pozostają czarne.

Superżołnierki (supermajor)

Ich liczebność w kolonii jest niska, wyróżnia je ogromna i nieproporcjonalna względem ciała głowa, która często jest szersza niż głowa królowej. Podczas gdy są jeszcze larwami już rzucają się oczy względem reszty potomstwa, są wiele większe niż inne larwy, a ich ruchy są bardziej dynamiczne.

Występowanie

Żyją na terenach płaskich, głównie na skrajach lasów. Mrówki Messor wasmanni można znaleźć w: Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Iranie, Izraelu, Włoszech, Libanie, Malcie, Czarnogórze, Omanie, Macedonii Północnej, Rumuni, Słoweni, Syrii, Egipcie, Bośni i Hercegowinie, Cyprze, Tureckiej Republice Północnego Cypru, Tunezji, Serbii i Gruzji. Zgłaszano również niepotwierdzone doniesienia o obecności w np. Francji.


Rozwój

Przemiana od jajka do dorosłej mrówki trwa około 45 dni w dogodnej temperaturze.

Pożywienie

Jak wszystkie mrówki rodzaju Messor żywienie dla Messor wasmanni stanowią nasiona roślin. Mrówki przetwarzają je na tzw. mrówczy chleb, którym żywi się cała kolonia. Nasiona zawierają wszystkie niezbędne wartości odżywcze, ale to nie zmienia faktu, że silą się też różnymi owadami.

Hodowla

Gatunek mrówek bardzo sprzyjający początkującym hodowcom. Nie sprawia dużych problemów, jedyną jego wadą dla nowatorów jest problem z odchowaniem pierwszych pokoleń. Rozwój bardzo przyspiesza gdy mrówek jest kilkadziesiąt. Zalecałbym jednak się mocno zastanowić nad przyszłością kolonii, ponieważ rozwija się ona do nawet kilkunastu tysięcy robotnic.

Zimowanie Mrówki przetrwają brak zimowania, jednak źle się to odbije na rozwoju kolonii. Po zimowaniu królowa znacznie lepiej czerwi oraz zimowanie wydłuża jej życie. Zimowanie zalecane jest w granicach od listopada do połowy lutego przez 2 miesiące w temperaturach 12-15°C

Formikarium Optymalne jest wykorzystanie gniazda ziemnego, które odpowiada warunkom naturalnym. Akryl też jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza, że Messor wasmanni posiada silne żuwaczki. Arena natomiast powinna być duża, im większa, tym lepsza, ponieważ wędrówki w ramach furażowania sięgają w naturze do nawet 30 metrów od gniazda.

Warunki Optymalna wilgotność na arenie: 30-50% Optymalna wilgotność w gnieździe: 50-70% Optymalna temperatura na arenie: 25-30°C Optymalna Temperatura w gnieździe: 26-28°C

Rójki

Rójkowe królowe odbywają swe loty najczęściej podczas września i początku października.


linki zewnętrzne