Mrówka ogniowa

Z Formicopedia
Wersja z dnia 10:31, 21 sty 2008 autorstwa Gn (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mrówka ogniowa jest mrówką, której użądlenie jest bardzo bolesne. Mrówki ogniowe występują w południowej części Stanów Zjednoczonych. Nie jest to występujący tam gatunek rodzimy ale sprowadzony z Ameryki południowej. Mrówki ogniowe wpisane są w pierwszej setce na liście gatunków inwazyjnych.

Zobacz opisy mrówek ogniowych:

Obejrzyj film: Mrówki ogniowe potrafią pływać.

Warto przeczytać

Wybrane cytaty:
"Otóż gdy mrówki ogniowe rozprzestrzeniły się już na znacznym obszarze i gdy ich populacje poważnie się zagęściły, nastąpiły nieoczekiwane zmiany. Mrówki stały się znacznie spokojniejsze i tolerancyjne, przestały między sobą walczyć. Wreszcie okazało się, że w wielu miejscach sąsiadujące ze sobą kolonie utworzyły ogromne federacje, tak zwane superkolonie. Zniknęły terytoria i pasy ziemi niczyjej, mrówki z sąsiadujących ze sobą gniazd mogły się wszędzie swobodnie przemieszczać, jednym słowem, współpracowały ze sobą zamiast walczyć."
"coraz więcej danych dowodzi, że u wielu gatunków zwierząt w warunkach większego zagęszczenia zaczynają funkcjonować mechanizmy, które pozwalają im na przystosowanie się do tej sytuacji nie na drodze konfliktów, lecz na drodze ich unikania."


Linki zewnętrzne