Mrówki drzew mangrowych radzą sobie bez królowych

Z Formicopedia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Podczas badań nad mrówkami zamieszkującymi w łodygach drzewa mangrowe w zatoce Darwin w Australii zaobserwowano, że mieszkankami tych drzew są zazwyczaj Camponotus sp. oraz Crematogaster sp., Tetraponera punctulata i Tapinoma spp.

Badania gatunków i liczby osobników prowadzono odcinając metrowej długości gałęzie z wysokości od 4 do 10 metrów ponad najniższy poziom wody (lasy mangrowe są zalewane przez pływy). Wśród zbadanych prawie 300 gniazd wszystkie były założone przez królowe Camponotus sp. Komory gniazda były wielkości około 5 cm i posiadały jedno wejście i nie były większe niż jedno międzywęźle gałęzi drzewa mangrowego. Średnia liczba robotnic znajdujących się w gnieżdzie wynosiła 16. Otwóry do gniazd były tak małe, że na czas przypływu mogły być blokowane przez głowę robotnicy lub przez królową. Jedynie 2% gałęzi znajdujące się między 3 a 5 metrem (ponad poziomem wody podczas najniższego odpływu) posiadały gniazda z mrówkami. Powyżej 9 metrów co czwarta gałąź posiadała gniazdo z mrówkami.

Ciekawostką okazało się to, że w gniazdach starsze niż 1 rok nie było królowych. Obserowano jednak młode potomstwo co oznacza, że szybko po założeniu kolonii królowa ginęła a niektóre robotnice z czasem przejęły rolę reprodukcyjną w gnieździe.


Źródło: Nielsen, Mogens Gissel, "Distribution of the ant (Hymenoptera: Formicidae) fauna in the canopy of the mangrove tree Sonneratia alba J. Smith in northern Australia", Australian Journal of Entomology, Volume 39 Issue 4 Page 275-279, October 2000